Na Sibíri horia už 4 milióny hektárov. Množstvo emisií prúdiacich do ovzdušia možno prirovnať k 36 miliónom automobilov

Napriek vyhláseniam orgánov intenzita požiarov neklesá. Doposiaľ bolo zničených 4,3 milióna hektárov lesa a do ovzdušia sa uvoľnilo viac ako 166 miliónov ton oxidu uhličitého (ekvivalent emisií z 36 miliónov automobilov), v dôsledku čoho sa aj naďalej ohrozuje klíma našej planéty.

Jedným z vedľajších účinkov tejto katastrofy je produkcia „čierneho uhlíka“, to znamená, čiernych častíc, ktoré by mohli byť v Arktíde a usadiť sa na ľade, čím by sa znížilo albedo (povrchová odrazivosť) a tým by sa prispelo k absorpcii tepla, čo následne prispieva ku globálnemu otepľovaniu.

„Tieto požiare mali byť okamžite hasené a nemali byť ignorované. Teraz je situácia katastrofická a následky, ktoré budú mať na klímu, predstavujú hrozbu nielen pre Rusko, ale pre celú planétu,“ hovorí Martina Borgiová, zamestnankyňa organizácie Greenpeace v Taliansku.

„Rusko musí urobiť viac pre ochranu svojich lesov, napríklad poskytnutím dostatočných finančných prostriedkov na prevenciu a monitorovanie požiarov.“

V Rusku sa podľa organizácie Greenpeace vyskytuje viac ako 90% požiarov v tzv. „kontrolných zónach“, to znamená, že v nich nemôžete oheň uhasiť. Mnohé z požiarov, ktoré sa v tomto roku vyskytli v „kontrolných zónach“, mohli byť uhasené omnoho skôr, čím by sa výrazne znížila plocha postihnutá požiarmi a emisiami CO2.

Vyhorelo 11 miliónov hektárov. Sezóna však ešte neskončila.

Na území Krasnojarska podľa údajov z dopoludnia 6. augusta horí viac ako 843,8 tisíc hektárov. V porovnaní s 5. augustom sa plocha požiarov zväčšila o takmer 30 tisíc ha. Predtým sa počet požiarov znížil.

Zdá sa, že planéta sa rozhodla postupne zbaviť všetkých ľudí!