Na Sibíri horia už 4 milióny hektárov. Množstvo emisií prúdiacich do ovzdušia možno prirovnať k 36 miliónom automobilov

Napriek vyhláseniam orgánov intenzita požiarov neklesá. Doposiaľ bolo zničených 4,3 milióna hektárov lesa a do ovzdušia sa uvoľnilo viac ako 166 miliónov ton oxidu uhličitého (ekvivalent emisií z 36 miliónov automobilov), v dôsledku čoho sa aj naďalej ohrozuje klíma našej planéty.

Jedným z vedľajších účinkov tejto katastrofy je produkcia „čierneho uhlíka“, to znamená, čiernych častíc, ktoré by mohli byť v Arktíde a usadiť sa na ľade, čím by sa znížilo albedo (povrchová odrazivosť) a tým by sa prispelo k absorpcii tepla, čo následne prispieva ku globálnemu otepľovaniu.

„Tieto požiare mali byť okamžite hasené a nemali byť ignorované. Teraz je situácia katastrofická a následky, ktoré budú mať na klímu, predstavujú hrozbu nielen pre Rusko, ale pre celú planétu,“ hovorí Martina Borgiová, zamestnankyňa organizácie Greenpeace v Taliansku.

„Rusko musí urobiť viac pre ochranu svojich lesov, napríklad poskytnutím dostatočných finančných prostriedkov na prevenciu a monitorovanie požiarov.“

V Rusku sa podľa organizácie Greenpeace vyskytuje viac ako 90% požiarov v tzv. „kontrolných zónach“, to znamená, že v nich nemôžete oheň uhasiť. Mnohé z požiarov, ktoré sa v tomto roku vyskytli v „kontrolných zónach“, mohli byť uhasené omnoho skôr, čím by sa výrazne znížila plocha postihnutá požiarmi a emisiami CO2.

Vyhorelo 11 miliónov hektárov. Sezóna však ešte neskončila.

Na území Krasnojarska podľa údajov z dopoludnia 6. augusta horí viac ako 843,8 tisíc hektárov. V porovnaní s 5. augustom sa plocha požiarov zväčšila o takmer 30 tisíc ha. Predtým sa počet požiarov znížil.

Zdá sa, že planéta sa rozhodla postupne zbaviť všetkých ľudí!

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Na Sibíri horia už 4 milióny hektárov. Množstvo emisií prúdiacich do ovzdušia možno prirovnať k 36 miliónom automobilov”