Na tomto mieste uvidíte najkrajšiu nočnú oblohu na celom Slovensku! Skoro nikto o ňom nevie

Vesmír a nočná obloha fascinovala ľudí už od nepamäti a teraz tomu nie je inak. Každý z nás si rád užije krásnu nočnej oblohy na balkóne v rušnom meste alebo na odľahlejšom mieste na chalupe. No je jasné, že na týchto dvoch miestach neuvidíte oblohu v rovnakej kráse. „Vďačíme“ za to takzvanému svetelnému smogu.

Rušivé svetlo v husto obývaných častiach

Populácia na Zemi sa stále zvyšuje čo znamená zväčšovanie osídleného územia taktiež aj svetla, ktoré vytvárajú pouličné lampy či digitálne reklamy čo prispieva k vytváraniu svetelného smogu. Definíciu ponúka aj internetová encyklopédia, v ktorej sa píše: „Dochádza k rozptylu svetla z pouličného osvetlenia, štadiónov, parkovísk a v menšej miere aj z budov. Svetlo mieriace k oblohe sa odráža od častíc v atmosfére – prach, vodná para a šíri sa ďaleko za miesto vzniku. Prejavuje sa to viditeľne jasnejšou oblohou nad väčším zdrojom, a to aj vo väčšej vzdialenosti.” 

 

Svetelný smog

 

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tomáš Sičák (@tomas.sici),

Nadmerné svetlo tak spôsobuje u niektorých ľudí problémy so spánkom a v horších prípadoch aj civilizačné choroby. Najhoršia situácia je vo veľkomestách ako Paríž, New York, Moskva či Londýn no tento problém sa nevylučuje ani na Slovensku. Na priloženej mapke vidno, že v rámci Slovenska je na tom najhoršie práve Bratislava.

 

Úžasný pohľad na skvost vesmíru sprevádzaný tisíckami hviezd nájdete aj na Slovensku

Zdroj: refresher.sk

 

Park tmavej oblohy

Najlepším miestom na sledovanie nočnej oblohy je Národný park Poloniny, ktorý je však najmenej navštevovaný. Táto oblasť bez svetelného smogu sa nazýva Park tmavej oblohy Poloniny. Avšak v pláne je vytvoriť veľký park Východné Karpaty, ktorý by sa rozprestieral až do Ukrajiny a Poľska. S Poloninami susedí poľský Bieszczadzki Park Narodowy a ukrajinský Užanskij nacionaľnij prirodnij park, ktoré sú taktiež územím takzvanej tmavej oblohy.

Veľký voz a MY ✨ Boli ste už niekedy v Národnom Parku Poloniny, prípadne máte podobné zážitky ? ⛰ My sme boli prvý krát a výstup na Sedlo pod Ďurkovcom trvá z dedinky Runina 1:50 hod. a my sme to dali za 1:20 hod. za tmy a prečo o 30 minút skôr ? 😃 Hlavne skrz moju @si_ja1 lebo tá upalovala o sto šesť pred medveďmi, vlkmi a ostatnou divou zverou 😚😃 strach ju hnal tak dopredu, že som miestami ledva stíhal. OBDIVUJEM ju, že sa nato dala a zasa pristúpila na ďalšiu moju ,,šialenú,, dobrocestu ❤ ĎAKUJEM že si v konečnom dôsledku taká nebojácna, že sa nakoniec na takéto výlety, veci dáš 😊 #simojahrdinka 💯 (naspäť dole za 45 min. miesto 1:35 hod. 🤣 ) . . Ten stĺp rozdeľuje slovensko-poľskú hranicu = každý v inom štáte 🇸🇰🇵🇱 Počasie vyšlo fajn aj keď bola nejaká oblačnosť čo v predpovedi nehlásili, len skôr škoda toho mesiaca, že zapadal až po polnoci, robil tam dosť svetla 🌖 (ale po ceste autom na ubytko sme to na chvíľu odparkovali keď už mesiac zapadol a vychutnali sme si hviezdnu oblohu v plnej tmavej kráse) 🌌 V tomto období hlásili padanie perzeidov, tak sme pár videli teda presnejšie ja 1 kus a Sisa 5 kúskov (a to ja ledva 1, vždy som sa díval inde)😅 a túto padajúcu hviezdu/perzeid sa mi podarilo zachytiť na fotke úplne náhodou ☄ #dobrocesty ~ ~ ~ #cewephoto #fotolabsk #jojkanadovolenke #fotkyplnekysliku #milujemehory #turistikanaslovensku #praveslovenske #puresvk #cestovanie #daybyme #dnescestujem #dnesfotim #megapixelcz #czechia #czech_roamers #sonyczsk #sonyalphaphotos #ourplanetdaily #outdoortones #ig_mountains #naturegeography #poloniny #poloninynationalpark #połoniny #parktmavejoblohy #perzeidy #perseids

281 Likes, 12 Comments – Dobrocesty | Lukas Podracky (@dobrocesty.sk) on Instagram: „Veľký voz a MY ✨ Boli ste už niekedy v Národnom Parku Poloniny, prípadne máte podobné zážitky ? ⛰…“

 

Za Park tmavej oblohy bol ten v Poloninách vyhlásený 3.decembra 2010 a je v 20-tym parkom tmavej oblohy na svete s rozlohou 485,19 km2. Patrónom parku je 1. slovenský kozmonaut Ivan Bella a v tomto parku uvidíte až 2000 hviezd voľným okom.

 

Úžasný pohľad na skvost vesmíru sprevádzaný tisíckami hviezd nájdete aj na Slovensku

FOTO: matuslosonsky.sk

 

Keď M. Lošonský uvidel krásu našej galaxie napísal tieto krásne slová, ktoré Vás presvedčia aby ste toto miesto navštívili aj Vy! „Pre niektorých z nás to bolo prvýkrát, čo sme videli Mliečnu cestu vlastným okom a pohľad od nej a všetkých súhvezdí, ktoré časom ešte pribúdali, sa odvracal len ťažko,“ opisuje nádheru, ktorú videl voľným okom.

 

#milkyway #astrophotography #astronomy #aokolonica #kolonica #poloniny #poloninynationalpark #darksky #darkskypark #parktmavejoblohy #instatravel #nocnaobloha #sky #nightpanorama #night #nightscape #observatory #astronomicalobservatory #canonphotography #canonphoto #canon6d #stargazing #slovakia #eastslovakia #slovensko #nocnaobloha

30 Likes, 0 Comments – Robert Barsa (@rob.barsa) on Instagram: „#milkyway #astrophotography #astronomy #aokolonica #kolonica #poloniny #poloninynationalpark…“

 

FOTO: matuslosonsky.sk

titulná foto: wrchi / hanahfoto