Oteckovia v súčasnosti trávia so svojimi deťmi trikrát viac času ako predošlé generácie

Naše deti vyrastajú vo svete, ktorý sa diametrálne líši od toho, v ktorom sme vyrastali my. A nie je to len o rôznych digitálnych zariadeniach, ktoré ich neustále obklopujú. Na vnímanie okolitého sveta vplýva aj samotný ľudský faktor.

Štúdie ukazujú, že dnešní otcovia sa do výchovy detí zapájajú viac, než kedykoľvek predtým. Tým sa mení aj spôsob, akým deti v tomto svete vidia svet a seba samých.

Moderní otcovia berú výchovu detí vážne, trávia s nimi trikrát viac času ako muži pred dvoma generáciami.

Ešte v roku 1982, 43% otcov pripustilo, že nikdy svojim deťom nemenili plienky. V súčasnosti tento počet klesol na približne 3%, čo je skvelé, pretože výskum ukazuje, že keď oteckovia obliekajú, prebaľujú a kúpu svoje deti, vzťah medzi otcom a dieťaťom sa posilňuje.

Dnešní otcovia tomu rozumejú. Štúdie ukazujú, že súčasní otcovia majú rovnoprávnejšie zmýšľanie o starostlivosti o deti a prikláňajú sa k rovnomernejšiemu rozdeleniu rodičovských záväzkov vo svojich domácnostiach.

Čísla dokazujú, že sa ešte musia veľa snažiť, pretože mama stále robí viac, avšak jedna nedávna štúdia ukázala, že novodobí otcovia venujú každodenným prácam v domácnosti o 30 minút viac ako ich otcovia a trávia viac času so svojimi deťmi ako tie predchádzajúce generácie.

To je skvelé. Zapojenie otca je dobré nielen pre deti, ale aj pre samotné manželstvo (čo je dobré aj pre naše deti). Štúdie ukazujú, že ak 60% a viac rodičovských povinností pripadá na matku, vzťah medzi ňou a jej manželom trpí. Keď však v dome majú povinnosti aj oteckovia, vzťah páru je silnejší. Jednoduché veci, ako napríklad vkladanie riadu do umývačky, majú vplyv na množstvo vecí.

Moderný otec sa dnes môže porovnávať so svojím vlastným otcom a vidieť, o koľko viac času sa venuje domácnosti a deťom než on alebo jeho starý otec. Mama si to ale nemyslí. Nedávna štúdia skutočne ukázala, že pracujúce matky majú obyčajne menej ako hodinu voľného času, zatiaľ čo otcovia majú asi dve hodiny, a výskum navyše ukazuje, že matky musia robiť omnoho viac veci naraz než otcovia.

Muži tomu rozumejú. Asi polovica otcov chce s deťmi tráviť viac času ako tomu bolo doteraz, no jednoducho nedokážu prekonať niektoré prekážky týkajúce sa práce a osobného života.

Aj otcovia potrebujú podporu

Podľa slov Kevina Shafeho, docenta sociológie na Brigham Young University, otcovia chcú, ale „vládne politiky a sociálne inštitúcie im v tom často bránia.“

Podľa Schafera sú naliehavo potrebné platené materské dovolenky pre matky aj otcov, ako aj zmena celkovej pracovnej kultúry. Jeho štúdia ukázala, že „otcovia sa viac starali, boli emocionálne zainteresovanejšími a zohranejšími rodičmi, ak pracovali v organizáciách s kultúrou a politikou, ktoré podporovali rodinné fungovanie.“

V súčasnosti otcovia robia toľko, že je čas, aby ich spoločnosť posilnila a podporila. Ako uvádzajú autori nedávnej štúdie z Boston College, mnoho otcov zo súčasnej doby je veľmi kontroverzných. Chcú „šplhať po kariérnom rebríčku“, ale zároveň chcú tráviť viac času so svojimi deťmi.

Je zrejmé, že pravidlá treba zmeniť, aby podporovali všetkých rodičov. Možno potom bude počet otcov, ktorí sa do rovnakej mieri zapájajú do starostlivosti o deti (v súčasnosti to je 1 z 3), do veľkej miery odrážať počet otcov, ktorí to chcú (2 z 3).

Otcovia menia svet, výmenou plienok. Ďakujeme vám!

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Oteckovia v súčasnosti trávia so svojimi deťmi trikrát viac času ako predošlé generácie”