Plastové fľaše premieňajú na asfalt určený na budovanie ciest. Takáto cesta je 10 krát dlhšia

Je možné, že problém recyklácie plastov sa rýchlo vyrieši vďaka myšlienke, ktorú predstavila škótska spoločnosť MacRebur. Novinka, ktorú zaviedli títo Škóti, je, že namiesto asfaltu používajú granule získané z plastového odpadu.

Je to dobrý nápad, pretože plast je v skutočnosti derivátom oleja, rovnako ako asfalt.

Tento nový typ asfaltovania založeného na báze plastov bol testovaný v škótskom Elgine a podľa spoločnosti, ktorá ho vyrába, výsledný materiál robí cesty odolnejšími ako ten tradičný.

https://www.instagram.com/p/B072Zb6CvOQ/

„Náš generálny riaditeľ, Toby McCartney, pracoval v južnej Indii s charitatívnou organizáciou, ktorá pomáha ľuďom pracujúcim na skládkach zbierať opätovne použiteľné predmety a predávať ich.

Uvedomil si, že časť plastového odpadu umiestneného do výmoľov  a zahrievaného do potrebného stavu môže tento výmoľ nielen vyplniť, ale aj utesniť. To ho prinútilo vymyslieť nový materiál na cesty.“

Inžinieri vyvinuli metódu, pri ktorej sa 100% recyklovaný plast mení na malé granule. Nahrádzajú bitúmeny v asfaltovej zmesi – produkt na rafináciu oleja, pri čom bežný asfalt pozostáva z 10%, a ktorý je potrebný na stuhnutie zmesi.

Prvým chodníkom položeným touto novou technológiou bola príjazdová cesta do domu McCartneyho, po ktorej spoločnosť dostala príležitosť realizovať svoj nápad aj v grófstve Cumbria v Anglicku.

MacRebur sľubuje, že táto technológia vám umožní vybudovať o 60% odolnejšie cesty, ktoré vydržia asi 10-krát dlhšie. „Proces je úplne rovnaký ako pri tradičnom miešaní asfaltu, ale bez pridávania bitúmenu,“ uviedol jeden z pracovníkov závodu.

„Náš aktivátor je patentovaný a jeho obsah je tajomstvom! Táto zmes plastových granúl a aktivátora, nazvime ju zmesou MacRebur, potom smeruje k výrobcovi asfaltu. Zaisťujeme, aby všetok použitý plast sa topil pri teplote približne 120 ° C, aby bol správne homogenizovaný bez tvorby mikroplastov.

https://www.instagram.com/p/B067kFpgYXX/

Z tohto dôvodu nemôžeme použiť všetok plastový odpad, no dokážeme využiť väčšinu vecí vrátane čierneho plastu, ktorý sa spracováva o niečo ťažšie.

Vďaka tejto myšlienke môže byť väčšina plastového odpadu znovu použitá namiesto znečisťovania morí a oceánov.

Skvelý vynález, však?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Plastové fľaše premieňajú na asfalt určený na budovanie ciest. Takáto cesta je 10 krát dlhšia”