Podľa nového zákona sa na Slovensku sprísnia podmienky na interrupcie

Umelé prerušenie tehotenstva sa podľa nového zákona stane omnoho náročnejším. Jeho odsúhlasenie lekármi bude prísnejšie prehodnocované. Nový zákon spolu navrhujú 2 politické strany a to Smer-SD a SNS. Strany chcú zákonom sprísniť umelé prerušenie tehotenstva. Na konci leta aktuálneho roka sa bude o zákone rokovať. Spomínané politické strany chcú na tomto zákone budovať svoju politickú kampaň na nasledujúce parlamentné voľby.

Téma interupcií je v posledných mesiacoch veľmi frekventovanou témou, či už z dôvodu konania Dúhového pochu a Slovensku, alebo jednoducho z rozporných názorov o tejto problematike. Eva Smolíková z SNS, jedna z najvýraznejšie podporujúcich politikov tohoto zákona tvrdí, že podrobnosti zákona budú známe už na konci augusta.

Základnou zmenou v zákone by mala byť dĺžka doby, počas ktorej môže žena umelé prerušenie tehotenstva absolvovať. Momentálne platí, že ženy podľa zákona nemôžu interupciu absolvovať viac ako raz za 6 mesiacov a plod musí v čase prerušenia tehotenstva dosiahnúť menej ako dvanásť týždňov. Zmena by mala priniesť maximálne 6 alebo 8 týždňový vek plodu. V prípade geneticky poškodeného plodu by jeho vek mohol ostať na 12 rýždňoch.

K zmienenému je potrebné podotknúť, že pri rátaní veku plodu sa berú do úvahy týždne od poslednej menštruácie, pričom k oplodneniu môže dojsť neskôr. Počas prvých rátaných týždňov tehotenstva, žena ešte tehotná nemusí byť.