Podľa nového zákona sa na Slovensku sprísnia podmienky na interrupcie

Umelé prerušenie tehotenstva sa podľa nového zákona stane omnoho náročnejším. Jeho odsúhlasenie lekármi bude prísnejšie prehodnocované. Nový zákon spolu navrhujú 2 politické strany a to Smer-SD a SNS. Strany chcú zákonom sprísniť umelé prerušenie tehotenstva. Na konci leta aktuálneho roka sa bude o zákone rokovať. Spomínané politické strany chcú na tomto zákone budovať svoju politickú kampaň na nasledujúce parlamentné voľby.

Téma interupcií je v posledných mesiacoch veľmi frekventovanou témou, či už z dôvodu konania Dúhového pochu a Slovensku, alebo jednoducho z rozporných názorov o tejto problematike. Eva Smolíková z SNS, jedna z najvýraznejšie podporujúcich politikov tohoto zákona tvrdí, že podrobnosti zákona budú známe už na konci augusta.

Základnou zmenou v zákone by mala byť dĺžka doby, počas ktorej môže žena umelé prerušenie tehotenstva absolvovať. Momentálne platí, že ženy podľa zákona nemôžu interupciu absolvovať viac ako raz za 6 mesiacov a plod musí v čase prerušenia tehotenstva dosiahnúť menej ako dvanásť týždňov. Zmena by mala priniesť maximálne 6 alebo 8 týždňový vek plodu. V prípade geneticky poškodeného plodu by jeho vek mohol ostať na 12 rýždňoch.

K zmienenému je potrebné podotknúť, že pri rátaní veku plodu sa berú do úvahy týždne od poslednej menštruácie, pričom k oplodneniu môže dojsť neskôr. Počas prvých rátaných týždňov tehotenstva, žena ešte tehotná nemusí byť.

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Podľa nového zákona sa na Slovensku sprísnia podmienky na interrupcie”