Prečo sú zrazu všetci na všetko alergickí? Som vedec a rozhodol som sa to vysvetliť. Ľudia z dedín trpia menej

V Amerike existuje náboženské hnutie zvané Amiši, ktoré sa vyznačuje jednoduchosťou života a oblečením, neochotou akceptovať mnoho moderných technológií a zariadení. Jazdia na kočoch ťahanými koňmi a nosia oblečenie z dávnej minulosti. V skutočnosti žijú v podmienkach z 19. storočia.

A tu je zvláštny fakt: Amiši nepoznajú alergie.

Áno, kým iní ľudia hľadajú vegánske raňajky bez obsahu laktózy a lepku, bez cukru a orechov, väčšina Amišov takéto problémy nemá. Štúdia z roku 2012 zameraná na deti Amišov v Indiane odhalila alergickú senzitivitu iba u 7% z nich – zatiaľ čo medzi americkými deťmi je celková miera výskytu 36%.

Je to dôležité, pretože výskyt alergií v západných krajinách rastie míľovými krokmi.

V USA za posledných 15 rokov výskyt alergií na mäkkýše vzrástol o 40%. A alergie na orechy vzrástli štvornásobne. V Británii hospitalizácie v dôsledku alergických reakcii stúpli od roku 1990 o 500%.

Čo sa to deje? Prečo si Amiš pokojne pije mlieko a dýcha peľ, zatiaľ čo všetci ostatní sa nemôžu ani len pokojne pozrieť na ovocný šalát?

Najskôr sme začali vychovávať deti zlým spôsobom. Dlho sa odporúčalo nedávať deťom potenciálne alergény až do určitého veku. Rodičom sa napríklad odporúčalo, aby svoje deti prvé tri roky nekŕmili arašidmi.

Teraz sa ukázalo, že to bola chyba: chránením detí pred kontaktom s alergénmi, im tú alergiu naopak spôsobujeme.

V tomto zmysle je veľmi užitočné pozrieť sa na štatistiku alergie na arašidy medzi židovskými deťmi v Izraeli a židovskými deťmi v Británii. Obe skupiny jedia to isté a preto by výskyt alergií mal byť rovnaký, nie? Opak je však pravdou!

U britských detí je miera alergie desaťkrát vyššia ako u tých pochádzajúcich z Izraela. Prečo? Pretože v Izraeli jedia arašidy už od detstva, no v Británii to deťom dávajú až kým nevyrastú z plienok. Výsledkom je, že v čase, kedy veľa britských detí prvýkrát vyskúšalo arašidy, ich už telá nedokázalo správne stráviť.

Ukazuje sa, že po narodení existuje krátka doba, keď je naše telo citlivé na nezvyčajné jedlo a nereaguje naň. Preskočením tohto obdobia získate alergiu takmer na všetko.

Preto organizácie, ako je Národný inštitút alergických a infekčných chorôb USA, teraz odporúčajú rodičom, aby vo veku menej ako šesť mesiacov dávali svojim deťom potenciálne alergické výrobky – vrátane arašidového masla.

Druhým vysvetlením zvýšenej miery alergií je tzv. „Hygienická hypotéza“. Jej podstata spočíva v tom, že z dôvodu nášho supersterilného života so všetkými antibakteriálnymi utierkami, antiseptikami na ruky a vodnými filtrami sa stávame tvormi, ktorí sotva strávia obyčajné jedlo.

Tento predpoklad je presvedčivo preukázaný skutočnosťou, že deti z dediny trpia na alergie menej ako tie z mesta.

Rovnaký prípad je viditeľný pri porovnaní bohatých krajín s chudobnými. V roku 2007 publikoval American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine štúdiu, že čím je krajina vyspelejšia, tým vyššia je miera alergickej astmy. Zo všetkých preskúmaných miest v priebehu štúdie bola najnižšia úroveň alergickej astmy zistená v Bombaji (India), ktorý je známy mnohými vecami, len nie čistotou.

Tento jav je zrejmý aj medzi migrantmi. Prisťahovalci z krajín s nízkym počtom alergií, napríklad z Turecka alebo Egypta, sa sťahujú do západných krajín – napríklad do Kanady alebo Spojených štátov. Keď sa ich deti narodia na novom mieste, začnú trpieť alergiami rovnako ako všetky ostatné deti v materskej škole.

Príčinou alergií je, že imunitný systém vníma neškodné látky ako patogény a prepína sa do bojového režimu. Podľa spomínanej hygienickej hypotézy, imunitný systém u ľudí zo Západu nedostáva potrebné „otužovanie“ a všetko vníma ako hrozbu.

Nikdy sa nám nepodarí zbaviť sa alergií úplne a navždy. Dokonca aj malí Amiši, Izraelčania a Bombajčania trpia alergiami, no musí existovať určité vysvetlenie skutočnosti, že na iných miestach sveta tento výskyt rastie omnoho rýchlejšie.

Dedko mal zjavne pravdu: jesť jablká zo zeme je stále prosspešné. Jedzte ovocie zo zeme, bozkávajte psy a nechajte svoje dieťa nadýchať sa trochu prachu.

Nadmerná čistota neprináša žiadne dobro.

Ako ste na tom s alergiami vy? Máte nejaké? Čo si myslíte o tejto hypotéze?

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Prečo sú zrazu všetci na všetko alergickí? Som vedec a rozhodol som sa to vysvetliť. Ľudia z dedín trpia menej”