Príbeh o tom, ako jedna Parížanka utopená v 19.storočí dodnes zachraňuje ľudí

Ani netušíte, koľko každodenných predmetov okolo nás sa zrodilo za vtipných, podivných okolností. Je nepravdepodobné, že ste už niekedy počuli o „cudzinke zo Seiny“ – dokonca ani jej meno nie je nikomu známe. No zachraňovaniu ľudských životov sa venuje už takmer dve storočia!

Ako je to možné?! Zamyslite sa, no nie je nutné v tom hľadať žiadnu mystiku…

Presvedčte sa sami:

„Cudzinka zo Seiny“ bola žena, ktorej maska ​​smrti fascinovala stovky ľudí a zachránila tisíce.

Začiatok tohto príbehu je však dosť pochmúrny. „Cudzinka zo Seiny“ (L’Inconnue de la Seine) je akýsi strašidelný fetiš vo svete umenia, sadrový odliatok, ktorý spája dve pomerne dosť protichodné veci: portrét mŕtvoly a pocit absolútneho pokoja.

Aj keď to nikto nevie s istotou povedať, verí sa, že žena, ktorej tvár bola vyrobená zo sadry, spáchalo samovraždu. Jej telo bolo na konci 80. rokov 20. storočia bez akýchkoľvek náznakov násilia vytiahnuté z rieky Seina. Podľa stavu pokožky a tváre niektorí odborníci odhadujú jej vek iba na 16 rokov. Hovorí sa, že patológ v parížskej márnici bol tak fascinovaný vzhľadom utopenej ženy, že z jej tváre urobil odliatok.

Nielen patológa zaujala krása a vyrovnanosť zosnulej ženy: sadrový odliatok bol replikovaný ešte mnohokrát a mnohí Parížania si ho držali doma ako pochmúrne umelecké dielo. Niektorí sa pokúsili rozlúštiť výraz tváre utopenej ženy. Slávny spisovateľ Albert Camus ho prirovnal k úsmevu Mony Lisy a ďalší spisovatelia jej venovali celé príbehy.

Niektorí historici dokonca tvrdia, že „Cudzinka zo Seiny“ sa stala módnou ikonou a ženy sa pokúšali napodobniť jej vzhľad.

Najzaujímavejšie však je, že Peter Safar a Osmund Lerdahl, tvorcovia záchrannej figuríny, ktorá sa používa na výučbu pri prvej pomoci, dostala tvár práve od tejto parížskej utopenej ženy. Keďže sa táto figurína používa na cvičenie po celom svete, cudzinka zo Seiny dostala pomenovanie „najbozkávanejšia osoba“ v histórii.

Samozrejme, všetci sme vedeli, že figurína určená na oživovanie nie je skutočné živá. Nemysleli sme si však, že bola mŕtva!

Počuli ste už o Cudzinke zo Seiny?

zdroj:boredpanda.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Príbeh o tom, ako jedna Parížanka utopená v 19.storočí dodnes zachraňuje ľudí”