Rosnička varuje ľudí, ako budú vyzerať teploty v roku 2050. Bohužiaľ sa už skoro naplnili

Foto: Screenshot: Youtube (Baff Rémy)

Hrozivé predpovede počasia sa stávajú realitou aj u nás. Na svete sa dejú obrovské klimatické zmeny, ktoré pred piatimi rokmi nepredpokladali žiadni meteorológovia.

Predpovede počasia na internete veľmi populárnymi nie sú. Pokiaľ sa v nich nevyskytne nijaký smiešny trapas, alebo niečo nezvyčajné, ľudia sa nad tým nepozastavia a veľmi rýchlo naň zabudnú. Nasledujúca predpoved‘ počasia je však niečim veľmi zvláštna. Internetom ju zdieľajú tisícky ľudí a po jej zhliadnutí má väčšina z nich zimomriavky.

Predpovede počasia sú platné len niekoľko dní, či dokonca len niekoľko hodín a po odvysielaní sa o nich už dho nehovorí. Avšak výnimka, ktorá je v týchto dňoch na internete veľmi populárna, potvrdzuje pravidlo. Francúzska televízia TF1 v roku 2014 odvysielala prepoved‘ počasia, ktorá zobrazovala predpovedané počasie na rok 2050.

Canicule : on a comparé la météo futuriste d’Evelyne Dhéliat en 2050 avec celle de 2019

TF1, France 2, M6, BMF TV ou encore CNews : tous les bulletins météo annonçant les températures caniculaires prévues cette dernière semaine de juin 2019 emploient le même vocabulaire alarmiste. Le thermomètre va dépasser les 40 degrés dans certaines villes de France, et les températures ressenties pourraient dépasser les 48 degrés à cause de l’humidité.

Na videu môžete vidieť Évelyne Dhéliat, ktorá v tom čase spolupracovala s World Meteorological Organization. Spolu chceli poukázať. na hroziace klimatické zmeny a na to, čo ľudstvo čaká o pár rokov. V roku 2014 to vyzeralo, že zmeny sú od nás vzdialené niekoľko desiatok rokov, lenže dnes je všetko inak. Zmeny prišli skôr, ako sme ich čakali.

Ryan on Twitter

The (official) Paris, France all-time temperature record is 40.4°C set at Parc-de-Montsouris (WMO station 7156) in the extreme south of city from July 28, 1947. The park is 30-km or so as the crow flies from Charles de Gaulle Airport to the south.

Predpoved‘ počasia, ktorá bola predpovedaná na rok 2050, sa vyplnila už skôr a to tento rok – 2019. Televízia tento rok zverejnila názorne porovnanie, ktoré zobrazuje hodnoty teplót, ktoré boli predpovedané na rok 2050 a reálne teploty v roku 2019. Teploty na videu sú z júna a horšie je to, že neboli najteplejšie, ktoré počas tohtoročného leta padli aj vyššie teploty a to konkrétne v júly.

David Mathias on Twitter

Drove up through France must be 70% wheat done saw 2 fields on fire not on purpose probably 50 combines and the hottest day I have ever seen 44oC

Tohtoročné vysoké teploty si vo Francúzsku vyžiadali päť ľudí, ktoré na následky horúčav prišli o život. Vplyvom vysokých teplôt sa ovzdušie otepľuje rýchlejšie ako to vedci čakali a klimatické zmeny sa stávajú nekontrolovateľnými. Podľa meteorológov bol jún 2019 najteplejším júnom v histórií. Veríme, že hrozby klimatikých zmien vám nebudú ľahostajné a spolu sa k planéte budeme správať omnoho zodpovednejšie.