RTVS kúpila chalúpku deda Večerníčka za tisícky eur. Chce ju sprístupniť verejnosti

 

Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) sa chystá urobiť veľký krok. Rozhodli sa zakúpiť pomaly rozpadávajúcu sa chalúpku deda Večerníčka, ktorú pozná takmer každý jeden Slovák.

Rozpadnutá chalúpka je národná kultúrna pamiatka a nachádza sa v Novej Sedlici. RTVS sa v posledných týždňoch rozhodla chalúpku zrekonštruovať do pôvodnej podoby a vytvoriť tam stálu expozíciu televíznych večerníčkov.

Hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková sa pre Aktuality.sk vyjadrila, že chalúpka je vlastne jedným z posledných objektov ľudovej architektúry území Prešovského kraja v tejto oblasti. RTVS taktiež tvrdí, že rozhodovanie o rekonštrukcii je veľmi náročné, pretože sa chalúpka nachádzala na pozemku s nevysporiadanými vlastníckymi vzťahmi. Momentálne patrí RTVS, rovnako ako aj samotná chalúpka. Okrem samotnej rekonštrukcie je výhodou premeny pôvodnej chalúky aj zvýšenie atrakivity turizmu v tejto oblasti Slovenska.

Farebný Večerníček sa na Slovensku vysiela už 42 rokov, od kedy bola uvedená aj večerníčková zvučka, v ktorej je malá chalúpka. Scenár Večerníčka vytvorila Anna Minichová, réžia patrila Ladislavovi Čapekovi a hudbu vytvoril Jaroslav Celba, ktorá bola interpretovaná Filmovým symfonickým orchestrom.

Počas dlhých rokov obec chalúpku opravovala, no len provizórne. Rozpadávajúcu sa slamenú strechu prekryla nepremokavou celtou. Okrem strechy bola poškodená aj hlinená omietka. Kvôli spomenutým poškodeniam prejde zrub pripomínajúci tradičnú chalúpku Večerníčka kompletnou technickostavebnou rekonštrukciou, na ktorú bude dozerať Krajský pamiatkový úrad v Prešove.

Rekonštrukcia bude zahŕňať výmenu drevených hranolov, stropných krovov, okeníc a okniek, dverí a drevených podláh. Okrem toho sa vytvorí nový komín a urobia sa vnútorné aj vonkajšie omietky. Na rekonštrukciu RTVS požiadala o dotáciu financií z  dotačného programu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom. Ministerstvo po dlhých mesiacoch na tento účel pridelilo sumu 74.500 eur. Chalúka má 37 m2 a bola postavená v prvej polovici 20. storočia. Chalúpka sa v roku 1987 stala národnou kultúrnou pamiatkou.

 

zdroj titulnej foto: mirusica

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “RTVS kúpila chalúpku deda Večerníčka za tisícky eur. Chce ju sprístupniť verejnosti”