Vláda schválila občianske preukazy pre deti mladšie ako 15 rokov! Budú však iné ako klasické preukazy

Na stredajšom rokovaní vláda „odklepla“ novelu zákona navrhovanú ministerkou vnútra, Denisou Sakovou. Deťom do 15 rokov budú vydávané občianske preukazy a hlavným dôvodom je vraj elektronizácia zdravotníctva. Predpokladá sa že do konca roka 2021 bude mať občiansky preukaz každý občan SR aby sa tak mohol dostať k elektronickým zdravotným záznamom.

V čom budú tieto preukazy iné?

Občianske preukazy pre deti do 15 rokov budú na rozdiel od klasických preukazov bez fotky a podpisu držiteľa. Aby sa zjednodušilo vybavovanie týchto dokladov budú automaticky zasielané po narodení občana, po prihlásení k slovenskému občianstvu alebo po prihlásení trvalého pobytu v SR. Platnosť takéhoto preukazu bude 15 rokov. Tento zákon by mal byť účinný od začiatku decembra tohto roku.

 

No ak by rodičia dotknutej osoby požiadali o preukaz s fotografiou, bude jeho dĺžka platnosti skrátená kvôli meniacim sa proporciám tváre. Deťom do 6 rokov by preukaz vydali na 2 roky a pre deti od 6 do 15 rokov na 5 rokov. V tomto prípade bude za zhotovenie preukazu s fotkou poplatok 4,50€.

 

Black and White Photos of Toddlers

Zdroj: pexels.com

 

Takéto preukazy s čipom a bez fotky budú zasielané aj občanom starším ako 60 rokov aby im uľahčila vybavovanie takéhoto dokladu. Odhaduje sa, že do konca roka 2021 bude rozoslaných až 900 000 preukazov pre deti do 15 rokov a 500 000 preukazov pre občanov starších ako 60 rokov.

 

Grandmother and Grandfather Holding Child on Their Lap

Zdroj: pexels.com

 

Aký je Váš názor na tento zákon? Je to nutnosť alebo zbytočná byrokracia?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Vláda schválila občianske preukazy pre deti mladšie ako 15 rokov! Budú však iné ako klasické preukazy”