10 zvláštnych faktov o našom tele, ktoré potvrdzujú to, že sme tajomné stvorenia

Ľudské telo je jedinečné no zároveň veľmi komplikované. Tento komplikovaný mechanizmus je však stále zahalený rúškom tajomstva, ktoré sa vedci snažia skúmať už niekoľko storočí. Poďme sa teda pozrieť na to čoho je schopné naše telo a koľko toho znesie.

 

#1  Náš mozog je najväčšie pamäťové médium na svete.

10 Weird Facts Proving Your Body Is a Mysterious System

Zdroj: General Electric / washingtonpost

 

Pamäť nášho mozgu má kapacitu na uloženie až 2,5 milióna GB informácii. To je približne 300 rokov video záznamov. Vrchol rozvoja pamäte je v 25. roku života a začína chradnúť od 50. roku života iba ak svoju pamäť netrénujeme.

 

#2  Naše telo vie spomaliť všetky jeho procesy aby Vás obránilo pred utopením.

 

Woman's Head Submerged on Water

Zdroj: pexels.com

 

Tento proces sa nazýva aj potápačský reflex. Keď si náš mozog uvedomí, že je telo ponorené vo vode spomalí tep srdca. Týmto presmeruje krv z končatín do životu dôležitých orgánov aby si zachovali kyslík. Čím hlbšie sa potápate alebo čím dlhšie sa potápate tým je váš srdcový tep nižší.

 

#3  Keď sme boli malí, boli sme veľmi silný.

10 Weird Facts Proving Your Body Is a Mysterious System

Zdroj: imgur / @ SleepIsForTheImgurless                                           imgur / @ CarlosWeiner

 

Novorodeniatka sú na svoju veľkosť a váhu veľmi silné. Keď sa dieťa chytí horizontálne položenej tyče udrží sa tam dosť dlho bez toho aby sa unavilo. Tento takzvaný dlaňový reflex sme zdedili po našich predkoch – opiciach. Novorodené opice sa tak musia držať chlpov matky. Okolo tretieho mesiaca života túto schopnosť deti stratia.

 

#4  Dĺžka všetkých ciev v našom tele by sa dala obtočiť 2,5-krát okolo našej Zeme na úrovni rovníka.

 

Image result for blood vessels in your body

Zdroj: reddit.com

 

Keď by ste vytiahli všetky cievy z dospelého človeka a rozprestreli by ste ich do jednej línie merala by až 100 000 míľ (cca 161 000 kilometrov). To stačí na to aby obtočili našu Zem 2,5-krát. Navyše naše srdce za celý náš život prepumpuje až 5,7 miliónov litrov krvi. Tento objem krvi by naplnil 3 olympijské bazény.

 

#5  Mužské prsia môžu produkovať mlieko.

 

Zdroj: brightside.me

 

Všetci ľudia bez rozdielu pohlavia majú mliečne žľazy, mliekovody a bradavky. Takže mužske bradavky môžu byť stimulované na tvorbu mlieka. Môže sa to stať aj kvôli hormonálnej nerovnováhe spôsobenej stresom.

 

#6  Farba našich snov môže závisieť na tom aký typ televízie sledujeme.

https://www.instagram.com/p/B2kPf9VH1Li/

Typ televízie, ktorú sme sledovali ako deti môže ovplyvniť farbu našich snov. Jedna štúdia dokázala, že väčšina ľudí, ktorí vyrastali na čiernobielej televízii má práve čiernobiele sny. Na druhej strane, ľudia, ktorí sa narodili po vynájdení farebnej televízie majú sny farebné.

 

#7  Naše svaly sú schopné udvihnúť tony váhy.

V roku 1982 sa v Lawrenceville podarilo Angele Cavallo zdvihnúť Chevrolet Impala ročník 1964 (cca 1,5 tony). Počas toho ako jej syn Tony bol pod autom a opravoval ho, auto spadlo zo zdviháku a privalilo ho. Pani Cavallová zdvihla auto tak vysoko na tak dlhý čas, že dvom susedom sa podarilo zdvihák postaviť a tak vyslobodiť Tony z pod auta. Toto však nie je jediný prípad, že niekto spravil niečo nemožné počas návalu adrenalínu. V našom tele sa nachádza 640 svalov, ktorých limity sú neznáme.

 

#8  Naše telo je stroj na výrobu hlienov.

Telo dospelého človeka vyprodukuje až 1,5 litra hlienu denne. Väčšinu z neho prehltneme bez toho aby sme si boli toho vedomí. Navyše, naše telo vyprodukuje liter slín, 3 litre žalúdočných štiav, 3,5 litra črevných štiav a liter žlče.

 

#9  Tekutina, ktorá nám vyteká z nosa môže pochádzať z mozgu.

 

10 Weird Facts Proving Your Body Is a Mysterious System

Zdroj: brightside.me

 

Tekutina vytekajúca z našich nosov teda môže byť mozgová tekutina. Mozgová tekutina obklopuje náš mozog a je chránená špeciálnou membránou. Niekedy tak táto tekutina môže vytekať z nosa v malých v množstvách ako priesvitná tekutina.

 

#10  Naše telo je najviac chránená konštrukcia na svete.

10 Weird Facts Proving Your Body Is a Mysterious System

Zdroj: imgur / @biologizeable

 

Na tomto GIFe môžete vidieť bielu krvinku, ktorá naháňa baktériu, porazila ju a pohltila ju. Tieto bunky sa nazývajú aj paradoxne „muži v čiernom“, ktorí nás chránia pred „zlými votrelcami“. Naše telo taktiež vylučuje staré a odumreté bunky. Napríklad, počas toho čo si toto čítate Vám odumrelo až 22 miliónov buniek. V nasledujúcich 30-tich sekundách Vám telo vyprodukuje 72 miliónov nových červených krviniek a zbaví sa 174 000 starých odumretých kožných buniek.

 

Ktorý z týchto faktov Vás prekvapil najviac?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “10 zvláštnych faktov o našom tele, ktoré potvrdzujú to, že sme tajomné stvorenia”