20 vecí, ktoré by ste nemali robiť s novorodencami počas prvého mesiaca od narodenia

Väčšina narodených detí sa po pôrode okamžite ocitne v náručí svojej matky. Vedia, že ich mama je nablízku, cítia ju, počujú jej hlas a vďaka tomu sa vedia v krátkom čase upokojiť.

Rady smerujúce na novopečenú mamičku nemajú konca kraja: od babičiek, matiek, sestier až po kamarátky, ktoré už majú to šťastie vedieť, aké je to byť matkou.

Vo väčšine prípadov však matka s novorodencom v náručí jednoducho nevie, čo robiť so všetkými týmito informáciami (predsa len, nie je ich vôbec málo).

A ak ste sa už vy a vaše dieťatko dostali domov z pôrodnice, pozrite sa na niekoľko kľúčových bodov…

Koniec koncov, je veľmi dôležité, aby skúsenosti s materstvom boli pozitívne už od samého začiatku. Z tohto dôvodu budeme hovoriť o veciach, ktoré by ste s novorodencom nemali nikdy robiť.

1) Deti mladšie ako šesť mesiacov by nemali zdieľať posteľ so svojimi rodičmi

Je lepšie, ak dieťa v prvých šiestich mesiacoch spí v rovnakej miestnosti so svojimi rodičmi, ale vo svojej vlastnej postieľke. Tým sa znižuje riziko náhlej smrti o 50%, čo dokazujú aj opakované štúdie.

 

2) Netraste dieťaťom

Silné trasenie nepomáha novorodencovi zaspať. S najväčšou pravdepodobnosťou bude mať strach a bude plakať ešte hlasnejšie. Okrem toho, týmto spôsobom môžete uškodiť jeho krehkému telíčku.

Láskanie a objatia – to je to, čo vaše dieťa potrebuje. Pomôže mu to cítiť sa v teple a bezpečí, vďaka čomu sa v prípade potreby rýchlejšie upokojí.

 

3) Dieťa a sauna sú dva nezlučiteľné pojmy

Dr. Komarovsky tvrdí: „Je chybou veriť, že deti sú malí dospelí. Telo novorodenca funguje inak.

Deti majú úplne odlišný systém termoregulácie, nevyvinuté potné žľazy a sliznice. Až do dvoch rokov nemá zmysel brať dieťa do parnej sauny.“

4) Dieťaťu do 6 mesiacov života nie je vhodné dávať vodu, ani keď je horúco

Ak svojmu bábätku dávate piť vodu, môžete ho vystaviť riziku hnačiek a podvýživy. Voda môže byť kontaminovaná a spôsobiť u dojčiat infekčné choroby.

Ak dáte batoľatám namiesto materského mlieka vodu, môže to tiež viesť k tomu, že matka bude mať neskôr menej mlieka.

 

5) Dieťa by nemalo spať na chrbte

Deti, najmä v prvých 6 mesiacoch života, sú náchylné na opakované zvracanie a v polohe na chrbte je to mimoriadne nebezpečné.

Dieťa, ktoré spí na bruchu od narodenia, začne skôr s držaním hlavy; pri pohyboch si navyše masíruje bruško, čím sa uľahčuje uvoľňovanie plynov.

 

6) Deti a lietadlo

Ak sa dieťa narodilo predčasne a potom malo problémy s pľúcami, s lietaním sa odporúča začať  až po uplynutí 1 roku života.

Faktom je, že počas letu je tlak vzduchu v kabíne o niečo nižší ako na zemi. Zdravé dieťa, dokonca aj novorodenec, si to zvyčajne ani nevšimne, ale pre predčasne narodené deti to môže byť problém.

 

7) Soľ nie je potrebná

Málokto vie, že novonarodenému dieťaťu chýba nielen potreba jesť slanú potravu, ale aj receptory zodpovedné za rozpoznanie slanej chuti. V tomto veku je to ešte nedostatočne vyvinuté.

8) Nenechávajte dieťa v kúpeľni bez dozoru

Kúpeľňa je pre vaše dieťa nebezpečným miestom. Na ochranu dieťaťa musíte dodržiavať určité pravidlá, ktoré dieťa ochránia pred úrazmi.

 

9) Nenechávajte dieťa osamote v aute

Je dôležité si uvedomiť, že automobil sa v chladnom období veľmi rýchlo ochladzuje a v lete sa takmer okamžite zohreje.

Takéto kolísanie teploty môže byť fatálne. Telo dieťaťa sa zahrieva/ochladzuje 4 až 5-krát rýchlejšie ako telo dospelého človeka, pretože prenos telesného tepla ešte nie je úplne vyvinutý.

 

10) Hádky medzi manželmi

„Malé deti cítia, keď niečo medzi mamou a otcom nie je v poriadku,“ povedal Tim Seldin, prezident Nadácie Montessori.

Výrazy tváre, tón hlasu, pohľady – dieťa už od začiatku svojho života, aj bez toho, aby vedelo komunikovať, chápe tieto veci, možno lepšie, ako samotní dospelí.

 

11) Nepraktizujte sex v spoločnosti vášho dieťaťa

Majte sex iba vtedy, keď je zaručené, že dieťa – bez ohľadu na vek – bude mimo miestnosti! Intímny život dospelých by mal zostať pod rúškom tajomstva.

12) Častá výmena plienok

Plienku sa odporúča meniť každé 2 až 3 hodiny, a okamžite po tom, ako dieťatko vykoná veľkú potrebu. Objem plienky je obmedzený.

Preplnená plienka neabsorbuje tekutinu a môže tlačiť. Okrem toho, výkaly sa úplne nedokážu vstrebať do plienky a tým pádom dráždia ich jemnú detskú pokožku.

 

13) Nezabudnite dieťa umyť a vykúpať

Na očistenie pokožky dieťaťa od výkalov a moču môžete použiť vlhčené obrúsky. Ale základným pravidlom starostlivosti o pleť pod plienku by malo byť umývanie a kúpanie dieťaťa.

 

14) Nepoužívajte kozmetiku pre dospelých

Krém, mydlo, peny do kúpeľa a iné kozmetické výrobky určené pre pokožku dospelých by sa nemali používať pre deti. Môže spôsobiť vysušenie, podráždenie pokožky či dokonca alergickú reakciu.

 

15) Nemôže „žiť v plienkach“

Koža dieťaťa by mala dýchať. Po odstránení plienky a vyčistení pokožky, nechajte dieťa chvíľu užiť si vánok čerstvého vzduchu.

Dieťa so zdravou pokožkou môže pobehovať bez plienky 10 až 15 minút aspoň 10-krát denne.

16) Neignorujte ich keď plačú!

U detí od 1,5 až 2 rokov neexistuje pojem času. Dieťa nevie, čo je „zajtra“ alebo „včera“ alebo „po 5 minútach“. Preto ak matka odchádza, dieťa to vníma ako „navždy“.

Dieťa začne kričať, nie preto, že ju volá, ale preto, že sa cíti zle, a na to „zlé“ reaguje svojimi výkrikmi.

 

17) neprechádzajte sa s dieťaťom po preplnených miestach

Dieťa, ktoré sa práve narodilo, potrebuje určité obdobie na adaptáciu. Pôrod je pre dieťa náročná vec, ktorá mu spôsobuje veľa stresu.

Prirodzene, náhle zmeny teploty, časté zmeny v prostredí a akékoľvek inovácie pre neho teraz nie sú veľmi žiaduce. Dieťa potrebuje pokoj, teplo matky a starostlivosť.

 

18) Spánok dieťaťa

Celkový spánok novorodenca predstavuje 18 – 20 hodín. Dieťa sa zobudí, len aby sa najedlo. Je 15–20 minút, po čom sa opäť ponorí do krajiny snov. Spánok novorodenca trvá 3 až 4 hodiny počas dňa a až 6 hodín v noci.

Pediatri odporúčajú prebudenie dieťaťa, ak počas dňa spí viac ako 4 hodiny vkuse. Môžete ho jednoducho vybrať z postieľky a ponúknuť mu jedlo.

 

Podeľte sa o tieto dôležité informácie aj s vašimi priateľmi na Facebooku!

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “20 vecí, ktoré by ste nemali robiť s novorodencami počas prvého mesiaca od narodenia”