8 dôvodov, prečo by ste nemali obetovať všetko kvôli vašim deťom

Rozhodnutie stať sa matkou je náročná cesta, ktorá zahŕňa obetu, úsilie a vzdanie sa toho, čo osobne chceme. Cítime sa dobre, keď dávame zo seba všetko. Naše svedomie je pokojné a to nás robí šťastnými.

Obetovaním niektorých vecí si myslíme, že ich môžeme neskôr vrátiť späť. Áno je to možné. Niekedy. Ak vás priatelia niekam pozývajú, ale nemôžete, pretože sa musíte starať o svoje dieťa, možno budete smutní, ale viete, že ešte budete mať nejednu príležitosť na to, aby ste si mohli oddýchnuť. Neskôr, o týždeň, mesiac alebo dokonca rok, ale bude. Otázkou je, čo sa vám stane v tomto týždni, mesiaci alebo roku? Koľko únavy sa vo vás nahromadí a na koho vyhŕknete vaše neúmyselné urážky  za všetko, čo sa vo vašom živote nikdy nestalo, či už je to obyčajná prechádzka alebo povýšenie v práci?

 

Nájdenie správnej rovnováhy medzi našimi potrebami, našimi túžbami a potrebami a túžbami našich detí je často ťažké a rodičia v konečnom dôsledku takmer vždy uprednostnia svoje deti.

Pozrime sa, aké sú spôsoby na vyváženie našich povinností, potrieb a túžob – a prečo to stojí za to urobiť.

  1. Čas pre seba

Máme sklony si myslieť, že každú minútu, ktorú trávime osamote, je čas, ktorý by sme mali venovať našim deťom. Vieme, že čím sú menšie, tým viac času a starostlivosti potrebujú, ale nájsť si počas týždňa čas na návštevu kaderníka, na kávu s priateľkou alebo na prečítanie knihy nie je žiadne sebectvo. Toto je čas, kedy si „nabijete batérie“ a sami sa reštartujete. Matka plná sily a energie je skvelá matka. Je pozorná, starostlivá a zapája sa do všetkých záležitostí a skúseností svojho dieťaťa.

Toto vám v konečnom dôsledku pomôže zabezpečiť lepšiu kvalitu života vašich detí. Požiadajte o pomoc, najmä oteckov – môžu sa o dieťa postarať, keď nie ste doma.

  1. Aj ony raz opustia hniezdo

Presne tak ako vy ste opustili dom rodičov a založili si rodinu, jedného dňa aj vaše deti vyrastú a budú chcieť žiť oddelene. A to je dobré, ide o prirodzený kolobeh života.

Preto by ste sa nikdy nemali úplne vzdať toho, čo sa vám páči alebo dať výpoveď vo svojej práci. Len čo vaše deti získajú určitú nezávislosť, budú si vyžadovať oveľa menej času. Počas tohto obdobia sa mnoho žien začne cítiť stratene, pretože väčšinu svojho života strávili ako matky, nie ženami.

  1. Čas pre dvoch

Nezabúdajme, že najskôr sme boli dvaja a práve vďaka tejto láske sa narodili aj naše deti.

Venovali sme sa výchove, vrhli sme sa do starostlivosti a zodpovednosti a rozhodli sme sa stať najlepšou matkou na svete. Niet divu, že medzi tým všetkým sa stratila naša schopnosť byť ženou a manželkou.

Toto je chyba, ktorej sa treba za každú cenu vyhnúť. Keď deti vyrastú a opustia váš domov, zostanete znova sami, no bude veľmi ťažké obnoviť svoju predošlú blízkosť a porozumenie.

  1. Syndróm „prázdneho hniezda“

Ak sa počas väčšiny nášho rodinného života venujeme výlučne úlohe matky, hneď ako s tým prestaneme (či už čiastočne alebo nie), začneme byť dezorientované a stratené len kvôli tomu, že nevieme, čo robiť.

Preto je také dôležité udržiavať aktívny životný štýl, nezabudnúť na prácu a záľuby a nestratiť priateľov, aj keď sa zdá, že na to všetko už nebudete mať nikdy čas. Roky pominú, deti vyrastú a všetko sa zmení. A ak ste sa neobmedzili len na starostlivosť o nich, nebudete mať pocit, že váš život sa skončil a nikto vás už nepotrebuje.

  1. Deti sú zaneprázdnené

Dôkazom dobrej práce matky je schopnosť dieťaťa byť nezávislá, mať vlastné záujmy a budovať svoje vzťahy.

Ak dieťa, ktoré trochu vyrástlo, už viac nepotrebuje vašu pozornosť každých päť minút, je to dobré. To znamená, že nielen rastie, ale aj sa vyvíja a stáva sa osobnosťou. Neznamená to, že vás už bude menej ľúbiť.

Podporujte svoje deti, keď hľadajú cestu, povzbudzujte ich, aby robili, čo chcú. Odpovedia vám prejavom ešte väčšej lásky a úprimnou vďačnosťou.

  1. Nebuďte sklamaní

Sme sklamaní, keď niečo chceme, ale nemôžeme to dosiahnuť. A toto sklamanie skôr alebo neskôr vedie k urážkam…

Nestrácajte príležitosť dosiahnuť niečo len preto, že si myslíte, že je správne venovať všetok svoj čas a energiu starostlivosti o deti. Neobviňujte ich za svoje budúce sklamanie.

  1. Bremeno obete

Niekedy vidíme obetné matky, ktoré nechali svoje sny alebo opustili školu kvôli deťom, a potom im to neustále vyčítajú: „Čo všetko som pre vás musela urobiť!“ Toto je veľmi častá veta a jej význam je taký, že matka chce dostať niečo ako „platbu“ za všetko, čo obetovala.

Nezabudnite, že obeta matky sa pre deti stáva akýmsi „dlhom“, preto sa potom cítia vinné. Neklaďte na nich toto bremeno.

  1. Vynikajúca matka

Vaše deti nepotrebujú obetnú matku – potrebujú matku, ktorá je so svojím životom spokojná vo všetkých jej aspektoch. Takú, ktorá bude hrdá na svoje úspechy nielen v úlohe matky, ale aj v úlohe manželky a ženy.

Buďte matkou svojim deťom, ktorých šťastie nezávisí len od nich, pretože takto ich naučíte, čo je to sloboda a láska.

Deti strávia pokojne aj niekoľko hodín bez matky, len aby ju videli usmievať sa. Nakoniec sa kopírovaním dospelých naučia žiť, pretože práve oni ich naučia žiť šťastne!

Čo si myslíte o matkách a ich obetách? Podeľte sa o svoje skúsenosti!

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “8 dôvodov, prečo by ste nemali obetovať všetko kvôli vašim deťom”