Ak chcete patriť k šťastným ľuďom, musíte sa naučiť ignorovať ostatných

Ľudia neustále hľadajú šťastie. Niekedy sa nám zdá, že sme ho našli, ale po uplynutí nejakého času, pozrieme späť a vidíme smútok, hnev a pohŕdanie. Vtedy zistíme, že sme nedosiahli svoje ciele.

Faktom je, že šťastie v skutočnosti spočíva iba v šťastných chvíľach, ktoré si ceníme, a po zvyšok času sa len snažíme prispôsobiť situáciám, okolnostiam a ľuďom, ktorí nás obklopujú.

Z toho môžeme vyvodiť záver, že na dosiahnutie šťastia musíme byť schopní vzdať sa niektorých návykov či dokonca ľudí. Šťastie je už v nás, len musíme odstrániť všetko, čo je zbytočné, aby sme ho dokázali cítiť.

Sebadôvera, ktorá si nevyžaduje súhlas druhých, akceptovanie našich nedostatkov, láska k nášmu telu … Tieto veci sa zdajú byť akousi utópiou, ale v skutočnosti sú celkom skutočné, ak sa odvážime zbaviť všetkého, čo nás tiahne dolu neuveriteľnou silou.

Tu je krátky zoznam zvykov, ktoré nám bránia v tom, aby sme boli šťastní.

  1. Žijeme ako ostatní

Mnoho ľudí žije životom, ktorý im nepatrí. Svoju existenciu zakladajú na tom, čo si ostatní ľudia myslia, na tom, ako sa ostatní ľudia rozhodujú alebo čo hovoria…Robia si starosti, len aby každému vyhoveli a preto strácajú kontrolu nad svojím životom. Zabúdajú na to, čo ich robí šťastnými a aké sú ich vlastné potreby.

Pamätajte, že máme iba jeden život. Neexistuje žiaden iný! Nedovoľte, aby vás názory iných ľudí odradili od splnenia svojich cieľov.

  1. Potreba mať všetko pod kontrolou

Áno, je veľmi ťažké s tým niečo urobiť – kontrola nad tým, čo sa deje v ľudskej mysli, je úzko spojená so zmyslom pre bezpečnosť. Avšak poznanie, že svet je nepredvídateľný a premenlivý a že niektoré veci sú jednoducho mimo našej kontroly, nám uľahčuje život.

Túžba ovládať všetko je úzko spojená so strachom a nedostatkom sebavedomia. Keď prekonáme túto neistotu, môžeme žiť bez strachu.

  1. Perfektný život

Túžba byť dokonalým je hlavným znakom toho, že prežijeme veľmi napätý život. Nestrácajte čas dosahovaním dokonalosti! Aj keď si všetci čas od času opakujeme, že nikto nie je dokonalý, stále to chceme dosiahnuť.

Nespokojnosť s vykonanou prácou, rolou manželky alebo manžela, matky alebo otca je znakom snahy o dokonalosť.

Život je o raste a zmenách, no a dokonalosť je stav bez pokroku a emócií, pretože ju už nemožno prekonať.

  1. Dať ostatným moc nad našim životom

Koľkokrát ste sa cítili zle, pretože vás niekto ignoroval alebo kritizoval? To dáva ostatným neobmedzené možnosti ovládať vás pocity a aj vaše pocity.

Nezabudnite, že iba vy máte skutočnú kontrolu nad svojimi emóciami. Ak niekto čo i len povie jedno slovo alebo niečo urobí, vy na to reagujete. Nedovoľte ostatným, aby to malo vplyv na celý váš život.

  1. Žijeme v minulosti

Niekedy je pre nás jednoducho nemožné, aby sme sa konečne odpútali od minulosti. Pravda je však taká, že minulosť už nemôžeme zmeniť, preto len strácame čas zbytočnými myšlienkami. Čím viac času trávime v myšlienkach o minulosti, tým menej ich zostáva na súčasnosť. A život plynie…

  1. Chováme si hada na krku

Je nepravdepodobné, že by nás toxickí ľudia, ktorých stretneme niekde na večierku, mohli nejako výrazne ovplyvniť. Skutočne nebezpeční ľudia sú zvyčajne v najbližšom okolí: rodičia, súrodenci, priatelia, kolegovia … Samozrejme, je ťažké s nimi prestať komunikovať úplne, ale musíte mať odvahu sa emocionálne vzdialiť od ich negatívnych prejavov.

  1. Žijeme v hneve

Hnev a odpor sú zákerné emócie. Zdá sa nám, že sa chránime pred budúcimi útokmi a ukazujeme tak svoju silu, keď odmietneme odpúšťať. Ale ak sa donekonečna budete zameriavať na ublíženia, sklamania a hnev, v priebehu času ich bude toľko, že jednoducho nevznikne priestor aj pre niečo dobré.

Odpustenie, tolerancia a porozumenie sú najlepšími prostriedkami proti urážlivosti.

  1. Sebabičovanie

Jedna chyba neznamená okamžite koniec sveta. Hoci ide o pravdu, ale koľko času trávime vlastnými výčitkami…Niekedy sa z toho stáva skutočný začarovaný kruh nenávisti, bolesti a smútku.

Áno, bojovať proti pocitom viny nie je ľahké, no mali by sme sa naučiť tolerovať nielen ostatných, ale aj seba. Koniec koncov, s druhým človekom môžete prerušiť všetky väzby ak urobil hroznú chybu, ale my sami pred sebou neutečieme, čo znamená, že by sme si mali vedieť odpustiť.

  1. Potreba spravodlivosti

Nemyslíte si, že je únavné sa neustále snažiť obhajovať to, čo považujete za pravdu? Táto potreba presvedčiť druhých nám nič nedáva.

Práve tu musíme uplatňovať pokoru a myslieť si, že na jednej strane nie vždy máme pravdu a na druhej strane nie každý chce, aby sme ho presviedčali. Nemíňajte na to svoju energiu!

  1. Hladkáme si svoje ego

Ego môže byť do istej miery užitočné. Ak sa musíme neustále brániť a dokazovať niečo celému svetu, keď cítime kritiku, potom ego hrá proti nám.

Nestrácajte čas skúmaním, aby ste dokázali, že ste lepší – venujte ho na niečo, vďaka čomu budete lepší a šťastnejší.

Neexistuje recept na dokonalé šťastie. Môžete však vyhodiť všetko, čo je zbytočné, dostať sa čo najbližšie k pocitu slobody a žiť prítomnosťou.

Ignorovanie mnohých vecí alebo ľudí, ktorým denne čelíme, sa môže javiť ako nemožná úloha. Nikto však nehovorí, že by sme to mali urobiť naraz. Pokúsme sa zmeniť jednu vec a chvíľu túto zmenu ponechať. Potom prejdime na ďalšiu vec. A pokračujme ďalej… Kým nedosiahneme absolútne presvedčenie, že sme architektmi nášho vlastného šťastia.

Čo si myslíte o týchto radách?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Ak chcete patriť k šťastným ľuďom, musíte sa naučiť ignorovať ostatných”