Fínsko bude prvou krajinou, ktorá sa zbaví všetkých školských predmetov

Vzdelávací systém vo Fínsku je považovaný za jeden z najlepších na svete. V rebríčku hodnotenia vzdelania je táto krajina medzi desiatimi najprestížnejšími.

Miestne orgány sa nesnažia zaspať na vavrínoch a rozhodli sa uskutočniť priam neuveriteľnú revolúciu v školskom systéme, ktorá by sa mala ukončiť do roku 2020.

Úradníci chcú zrušiť školské predmety: prestane sa vyučovať fyzika, matematika, literatúra, história a geografia.

Študenti namiesto jednotlivých predmetov sa budú učiť o udalostiach a javoch v interdisciplinárnom formáte. Napríklad, druhá svetová vojna sa bude posudzovať z hľadiska histórie, geografie a matematiky.

https://www.instagram.com/p/B2Wfxk0iaAL/

A pri štúdiu kurzu „Práca v kaviarni“ dostanú študenti komplexné znalosti anglického jazyka, ekonómie a komunikačných schopností.

Takýto systém sa zavádza pre študentov stredných škôl. Podľa plánu si bude musieť sám študent zvoliť, ktorú tému alebo fenomén bude študovať, na základe predstáv o ich potrebe do budúceho života.

Adolescenti tak nebudú musieť absolvovať kurz fyziky alebo chémie a klásť si nekonečné otázky: „Potrebujem to?“ a „Prečo to všetko vlastne učím?“

Anglická literatúra a fyzika už boli zrušené na mnohých školách v Helsinkách. Namiesto toho sa deti učia o témach a udalostiach. Verí sa, že týmto spôsobom získajú komplexnejšie vedomosti o svete okolo seba.

 

Napríklad, súčasťou štúdia o Európskej únii budú mať študenti prednášky o histórii, politike, geografii a cudzích jazykoch.

Školská reforma bude vyžadovať väčšie prepojenie učiteľov rôznych predmetov. Približne 70% učiteľov v Helsinkách už absolvovalo školenie o novom systéme poskytovania informácií vďaka čomu sa môžu tešiť aj zvýšeniu svojich platov.

Čo si myslíte o takýchto zmenách vo vzdelávacom systéme?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Fínsko bude prvou krajinou, ktorá sa zbaví všetkých školských predmetov”