Koniec fajčenia na balkónoch! V Rusku prijali striktný zákon. Ľudia sú ale pobúrení

Ruska vláda, na čele s prezidentom Putinom, prijali zákon, podľa ktorého odzvonilo všetkým fajčiarským prestávkam na balkónoch budov. Ruské ministerstvo pre mimoriadne situácie prišlo s návrhom, ktorý kritizuje netolerantné fajčenie na balkóne, obmedzujúce slobodu dýchania čerstvého vzduchu na balkónoch susedov, ktorí nefajčia. Nehovoriac o tom, že všetko vyprané prádlo smrdí za cigaretami aj napriek tomu, že sused fajčí o 3 poschodia vyššie.

BBC tvrdí, že zákon vstupuje do platnosti od 1. okróbra aktuálneho roku, čo je už o pár dní. Zákon fajčenie definu ako čo i len zapálenie zápalky. Takéto konanie bude zakázané na balkónoch obytných domov, v obytných priestoroch internátov i hotelov.

Výrobcovia tabakových výrobkov zákon kritizujú, no jeden z nich sa vyjadril, že zákon je primárne určený pre „alkoholikov, ktorí si na balkónoch grilujú kebaby“. Vláda sa bráni tým, že množstvo požiarov v Rusku každoročne stúpa a jedným z dôvodov sú aj fajčiari, ktorí odhadzujú neuhasené zápalky či cigarety z balkónov.

Zdroj: pixabay.com

Porušenie zákona bude sankcionované pokutou vo výške 3000 rubľov, čo je približne 42 eur. Či sa tieto prehrešky budú reálne kontrolovať a či policajti budú chodiť klopať na dvere bytov, ktorých majitelia fajčia na balkóne, je otázne. Väčšina Rusov je fajčiarov, takže to budú mať policajti naozaj ťažké.

Foto: Ilustračné Zdroj:pixabay.com

Vladimír Putin je veľký podporovateľ zákona a tvrdí, že každé rozhodnutie, ktoré by mohlo zachrániť ľudské životy, je vítané. Naopak, množstvo verejne známych osobností tvrdí podobné veci ako zverejnil jeden moderátor: „Aký má zmysel mať balkón, ak tam nemôžete fajčiť? Zakázať ľuďom fajčiť na ich balkónoch je nezmyselné. Vláda jednoducho ľuďom zakazuje, aby používali svoj majetok.“ Andrej Loskutov, šéf tzv. Všeruského hnutia za práva fajčiarov sa vyjadril: „Zakázali to už všade, kde mohli. A teraz si spomenuli, že zabudli ešte na balkóny.“