Skupina mladých mužov v Londýne napadla lesbický pár. Politici útok odsúdili

Britské spravodajské weby  informovali o nedávnom útoku na lesbický pár, ktorý v nočnom autobuse utŕžil rany do tváre od skupinky mladých mužov. Obete napadnutia uviedli, že ich útočníci zbili potom, čo sa na ich výzvu odmietli bozkávať. Udalosť odsúdila britská premiérka Theresa Mayová aj starosta Londýna Sadiq Khan. Polícia už v súvislosti s prípadom zadržala podozrivých.

Melania Geymonatová, ktorá pochádza z Uruguaja, a jej americká priateľka Chris boli napadnuté v noci. Podľa policajného vyhlásenia sedeli v hornej časti dvojposchodového autobusu, keď sa k nim s „oplzlými a homofóbnym“ komentármi priblížila štvorica mužov. „Ženy boli následne napadnuté a dostali niekoľko úderov päsťou, načo muži z autobusu utiekli,“ opísala polícia.

„Asi sme si dali pusu alebo tak niečo, pretože tí chlapi po nás vyštartovali,“opísala 28 ročná Geymonatová na svojom facebookovom profile. „Začali sa správať ako chuligáni, chceli, aby sme sa bozkávali pre ich potešenie, nazývali nás lesbMI a opisovali sexuálne polohy,“ dodala.

Ženy sa vraj snažili situáciu upokojiť, ale muži ich „neprestávali obťažovať“. Podľa Geymonatovej sa jej priateľka voči správaniu mužov ostrejšie ohradila, na čo skupina reagovala násilím. „Okamžite som sa vrhla za ňou a snažili sa ju vytiahnuť a oni ma začali mlátiť. Veľa som krvácala, „dodala.

Obete po útoku zamierili do nemocnice so zraneniami v tvári. Londýnska polícia médiám oznámila, že zatkla štvoricu podozrivých vo veku 15 až 18 rokov. Prevádzkovateľ inkriminovanej linky nočných autobusov uviedol, že útok zachytili bezpečnostné kamery a že spolupracuje s vyšetrovaním.

„Bol to odporný útok, moje myšlienky mieri ku dvojici obetí,“ citovala BBC reakciu premiérky Mayovia. „Nikto by nikdy nemal byť nútený skrývať, kým je alebo koho miluje, a je na nás, aby sme spoločnou prácou odstránili neprijateľné násilie voči komunite LGBT,“ dodala premiérka.

Geymonatová sa BBC zverila, že kvôli svojej sexuálnej orientácii v minulosti zažila množstvo slovných útokov, násilie ale z tohto dôvodu doteraz nečelila. Podľa BBC hovorí štatistiky londýnskej polície z posledných rokov o stúpajúcom počte „homofóbnych zločinov z nenávisti“. Kým v roku 2014 polícia evidovala 1488 takýchto činov, vlani ich počet presiahol 2300.

Londýnsky starosta Khan útok v nočnom autobuse označil za nechutný prejav nenávisti k ženám. „Zločiny z nenávisti voči komunite LGBT + nebudú v Londýne tolerované,“  dodal. Udalosť na twitteri odsúdil aj líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn, podľa ktorého spoločnosť nemôže podobné činy akceptovať.