Slovenskí učitelia veria časopisu Zem a vek či Hlavné správy viac ako iným dôveryhodným médiám

Takmer všetkých z 523 opýtaných slovenských učiteľov tvrdí, že dezinformačný magazín Zem a vek a Hlavné správy patria k dôveryhodným médiám. Pre projekt People2People vytvorila agentúra Focus prieskum, ktorého výsledky sú naozaj prekvapivé.

Jednou z otázok v prieskume bola: Ak by ste mali svojim žiakom odporučiť médiá, kde môžu nájsť dôveryhodné informácie, čo sa deje doma a vo svete, ktoré z nasledujúcich médií (či už v tlačenej alebo internetovej podobe) by ste svojim žiakom odporučili?” Učitelia si pri odpovedi mohli vybrať hned‘ niekoľko médií z ponúkaných 12. Do prieskumu boli zapojení učitelia druhého stupňa základných škôl. Výsledok prieskumu ukázal, že slovenskí učitelia dôverujú najmä portálu Aktuality, ktoré dosiahli až 66 % hlasov. Na druhom mieste sa umiestnili Hospodárske noviny.

Na nasledujúcom obrázku môžete vidieť poradie médií podľa toho, či by učitelia konkrétne médium odporučili, alebo nie.

Zem a vek a Hlavné správy sú dôveryhodné médiá, tvrdia učitelia

Výsledok prieskumu je prekvapivý najmä kvôli tretej priečke, na ktorej sa umiestnil dezinformačný web Hlavné správy, ktorému prejavilo dôveru až 57 % učiteľov. Denník Pravda sa umiestnila hned‘ na nasledujúcej priečke. Nasledoval dezinfomačný magazín Zem a vek, denník SME s Denník N. Na posledných priečkach sa umiestnil Slobodný vysielač a Infovojna, ktorému bola vyslovená dôvera len v 20%. Bulvárne média ako napríklad Topky, Nový čas a Plus jeden deň sa umiestnnili len tesne nad nimi.