Týchto 8 slovenských lokalít Vám ponúkne zážitok lezenia na prírodnej skale. Sú aj pre začiatočníkov

Ak neviete čo robiť a na bicykloch a pešo ste „schodili“ nejednej horský či lesný chodník môžete vyskúšať lezenie na prírodných skalách. Mnoho ľudí sa tohto športu bojí, keďže sú v domnienke, že na lezenie treba silu. No opak je pravdou a základom je práve technika. V tomto článku Vám predstavíme 8 slovenských lokalít, ktoré sú ideálne na lezenie na prírodnej skale. Na výlet si treba vziať výstroj a skúseného lezca, ktorý Vás bude istiť.

 

#1  Tomášovský výhľad

Na tomto mieste už bolo množstvo ľudí, kto by si predsa nechal ujsť tento nádherný výhľad. No vedeli ste aj to, že Tomášovský výhľad je najznámejšou prírodnou lezeckou stenou? Liezlo sa tam už od času spred prvej svetovej vojny. Nachádza sa tam vyše 100 lezeckých ciest, ktoré sú klasifikované obťažnosťou 3 až 10-. Dostať sa tam môžete vlakom alebo autom. Ak pôjdete vlakom vystúpite v Spišských Tomášovciach a odtiaľ prejdete pol hodinu pešo po zelenej značke. Ak sa rozhodnete ísť autom stačí zaparkovať v dedinách Ďurkovec alebo Čingov a nasledovať žltú značku.

🏔🏞 #tomášovskývýhľad #slovensko #climbing #nature #lifeofadventure #neverstopexploring #outdoors #gooutside #exploretocreate #dailyadventures #ourplanetdaily #artofvisuals #welivetoexplore #slovakadventures #wildernessculture #adventureculture

No Description

#2  Dreveník

Skalný útvar Dreveník sa skrýva v zalesnenom prostredí okolí Spišského hradu. Nachádzajú sa tam prevažne začiatočnícke lezecké cesty klasifikované obťažnosťou 3 až 10-. Travertínové skalné útvary majú výrazné chyty, preto je toto miesto vhodné práve pre začínajúcich lezcov. Nachádzajú sa tam aj skalné veže, na ktorých si lezci po svojom výkone môžu oddýchnuť a užiť si krásny výhľad. Do Dreveníka sa môžete dostať od Spišského hradu (1 kilometer), kde sa nachádza platené parkovisko.

One of the best days climbing in Slovak paradise (Slovensky Raj)

No Description

#3  Kaľamárka

História lezenia sa na tomto mieste začala už pred 50 rokmi. Podkovitý tvar a štruktúra skál Kaľamárky pripomína nedobytnú pevnosť no prestavuje dokonalé tréningové stredisko pre úplných začiatočníkov v lezení. Na tomto mieste existuje vyše 350 lezeckých ciest s obťažnosťou od 1 do 10-. Okrem toho je Kaľamárka archeologickou lokalitou, kde sa našli artefakty datujúce sa až do doby bronzovej. Z tejto plošiny si môžete užiť výhľad na Očovú a Detvu.  Dostanete sa tam po panelovej ceste priamo z neďalekej dedinky Stavenisko alebo po červenej značke z Detvy.

Super ľudia a lezenie na Kaľamárke. #slovakia#climbing#kalamarka#nature#climb

No Description

#4  Jelenec

Táto lezecká lokalita je pomerne mladšieho dáta, keďže z lezením sa tam začalo okolo začiatku 90. rokov. Jelenec je skôr pre skúsenejších lezcov, keďže obťažnosť ciest je od 4+ do 10+. Napriek tomu je to najnavštevovanejšie miesto v okolí Banskej Bystrice, od ktorej je vzdialený 18 kilometrov. Dostať sa tam môžete autobusom alebo autom z Banskej Bystrice smerom na Donovaly s cieľovou destináciou Dolný Jelenec.

#melmak#6+#climbing#climbing_pictures_of_instagram#slovakia#willdernessculture#neverstopexploring#lasportiva#iloooveit,#climbing_is_my_passion#nature#campvibes,

No Description

#5  Súľovské skaly

Vežovité skaly ponúkajú až 470 ciest, kde svoje schopnosti môžu preveriť nie len pokročilý lezci ale aj začiatočníci. Obťažnosť lezeckých ciest sa v Súľovských skalách pohybuje od 4 do 11-. Tieto skaly sa taktiež nachádzajú v oblasti s piatym stupňom ochrany, keďže tam hniezdia vzácne druhy vtákov. Z dedín Jablonové či Súľov sa k skalám dostanete autom aj pešo.

🧗🏽‍♀️ „Žijte, cestujte, riskujte, děkujte a neomlouvejte se.“ #me #czechgirl #climber #climbing #climbing_lovers #jumping #slovakia #slovakiamountains #sulovskeskaly #loveit

No Description

#6  Platňa

Na svoje si prídu aj lezci žijúci v Bratislave, keďže neďaleko vežiakov na Žižkovej ulici sa nachádza prírodná lezecká skala s názvom Platňa. Aj keď sa zdá Platňa na prvý pohľad malá, lezcom ponúka 43 ciest s obťažnosťou od 3 do 9. Auto môžete zaparkovať za najvyšším vežiakom na Žižkovej ulici a pešo sa lesnou cestou dostane na tiché miesto ďaleko od ruchu.

My very first time on rock💪😍👌⛰ #climbinggirl #rockclimbing #proudofmyself #workout #perfectfeeling #platňa #bratislava

No Description

#7  Pajštún

Pajštún – Mekka bratislavských lezcov sa nachádza len niekoľko minút od dedinky Borinka. Týmto miestom si prešli aj tí naj lezci a je považované za tréningovú lokalitu pred horolezeckými výstupmi vo Vysokých Tatrách. Tento lezecký útvar sa nachádza pod hradnou ruinou a je to miesto, ktoré vyhľadávajú viac ale aj menej skúsenejší lezci. Pajštún ponúka 70 ciest (na ktorých uvoľnenie si budete niekedy musieť počkať) s obťažnosťou od 3 do 10-.

#climbing#pajstun#lezenie#climb#outdoor#skaly#pajstunhrad#sportclimbing

No Description

#8  Skalka pri Trenčíne

Tento vápencový útvar s výškou 25 metrov ponúka cesty s obťažnosťou od 3 do 9+, kde si na svoje prídu začiatočníci aj lezci, ktorí vyhľadávajú náročnejšie cesty. Okolie Skalky je rovinaté a preto je vhodné aj na kempovanie alebo na výlety s rodinou a deťmi. V blízkosti je tiež rieka Váh, ktorá osvieži počas letných dní. Skalka sa nachádza pár kilometrov od Trenčína, neďaleko dediny Zamarovce.

Skalka pri Trenčíne #climbing #skalkapritrencine

No Description

Zaujalo Vás nejaké miesto z tohto zoznamu? Išli by ste si niekedy vyskúšať lezenie? Alebo tieto lokality a ich okolie využijete na pešiu turistiku?

 

foto: stefan_sajgal /bibianajanik