V Žiari nad Hronom postavili „dobré skrinky“. Potraviny či kozmetika v nich má pomôcť ľuďom v núdzi.

Dobrovoľníci z občianskeho združenia Helpi sa rozhodli pomôcť ľuďom v núdzi. A tak postupne vybudujú v Žiare nad Hronom 5 „dobrých skriniek“. Tie by mali obsahovať trvanlivé potraviny, oblečenie, knihy a kozmetiku.

 

Image result for dobré skrinky žiar nad hronom

Zdroj: cas.sk

 

Prvé skrinky sú už na mieste

„Prvé dve dobré skrinky sme postavili na Centrálnej autobusovej stanici a pred Mestským kultúrnym centrom,“ povedal Tomáš Oršula zo združenia Helpi. Tieto dobré skrinky vybudovali už 27. júla a zvyšné tri skrinky plánujú postaviť pri nemocnici, na námestí pri oddychovej zóne a na Šoltésovej ulici. Počíta sa s tým, že tieto lokality sú frekventovane navštevované a preto by mnoho ľudí v núdzi mohlo tieto skrinky využiť no iní by ich ako darcovia mohli dopĺňať.

 

obr: Postavili dobré skrinky a zaplnili ich potravinami. Pomôcť majú tým, ktorí to najviac potrebujú

Zdroj: ziar.sk

 

Koncept sa uchytil

Obyvateľom Žiaru nad Hronom sa tento projekt pozdáva. „V dobrých skrinkách nájdu ľudia okrem trvanlivých potravín aj kozmetiku či hygienické potreby. Už po prvotnom naplnení sa začali postupne míňať, čo nás teší, lebo to znamená, že Žiarčania už dobré skrinky objavili. S niektorými z nich sme sa aj stretli a porozprávali. Ktorých to zaujalo, tak sme im vysvetlili, čo staviame a na akom princípe budú tieto skrinky fungovať,“ približuje koncept Oršula.

 

Image result for dobré skrinky žiar nad hronom

Zdroj: cas.sk

 

Viac berú, ako dávajú

„Budeme radi, ak do skriniek budú postupne pribúdať potraviny, knihy, kozmetika, hygienické potreby, ale aj oblečenie. Podeliť sa o ne môže každý, kto netrpí núdzou a, naopak, pomôcť tak môže tým, ktorým ešte tieto veci pomôžu,“ dodáva Oršula zo združenia Helpi. Napriek tomu, že mnoho ľudí skrinky nedopĺňa ma Oršula optimistický nadhľad: „Tých, čo berú, je vždy viac, ako tých, ktorí dávajú. Skrinky zatiaľ zapĺňame sami ako dobrovoľníci, ale určite oslovíme aj miestne potraviny či kníhkupectvá, aby sa k nám pridali.“

 

Image result for dobré skrinky žiar nad hronom

Zdroj: ziar.dnes24.sk

 

Spolupracuje s nimi aj samotné vedenie mesta

„Dobré skrinky“ fungujú vďaka Nadácii Orange a ich štedrému daru 600€ a taktiež z dobrovoľných príspevkov samotných dobrovoľníkov zo združenia Helpi. „Privítali sme túto iniciatívnu aktivitu, ktorá posilňuje spolupatričnosť ľudí. Vítame možnosť odovzdať trvanlivé potraviny či hygienické potreby zadarmo tým, ktorí to najviac potrebujú. Keď nás dobrovoľníci oslovili na spoluprácu, uvítali sme to a vyšli sme im v ústrety tým, že sme dali povolenie inštalovať dobré skrinky na mestských pozemkoch. A urobili sme to veľmi radi,“ vyjadril sa k téme v mene mesta Martin Baláž, vedúci kancelárie primátora mesta.

 

Páči sa Vám tento nápad? Privítali by ste niečo podobné aj vo Vašom meste?

zdroj: ziar.sk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “V Žiari nad Hronom postavili „dobré skrinky“. Potraviny či kozmetika v nich má pomôcť ľuďom v núdzi.”