streda, 17 júla, 2024

5 vedľajších účinkov botoxu, na ktoré nesmiete zabudnúť

Botox je známy prostriedok na liečbu migrény a odstraňovanie nežiaducich vrások. Znie to lákavo, však? Málokto však hovorí o vedľajších účinkoch. Je to pochopiteľné, pretože niektoré z nich sú úplne zanedbateľné, ale sú tiež také, ktoré vás môžu prinútiť popremýšľať skôr, ako sa dostanete pod nôž.

A hoci dnes budeme hovoriť iba o piatich vedľajších účinkoch, v skutočnosti je ich omnoho viac. Niektoré môžu mať priame prepojenie s určitými chorobami. Iné stavy sa môžu zhoršiť v dôsledku neurotoxínov.

Na začiatok: čo je botulotoxín?

Ide o neurotoxín získaný z baktérií, ktorý sa aplikuje pomocou injekcií. Rovnaký neurotoxín môže spôsobiť botulizmus. Existujú dva typy botoxu, no majú rovnakú účinnú látku. Jeden je určený výhradne na kozmetické účely a druhý na lekárske účely. Lekári ich predpisujú rovnakým spôsobom, ale miesto vpichu injekcie závisí od stavu, ktorý liečia.

Na čo sa botox používa?

 • Na liečbu migrény
 • Z estetických dôvodov: proti starnutiu / vráskam
 • V prípade kŕčov na krku a pleciach
 • Na ošetrenie nadmerného potenia
 • Škúlenie
 • Mimovoľné uzatváranie viečok
 • Hyperaktívny močový mechúr

Čo sú to neurotoxíny?

Tieto látky ovplyvňujú váš nervový systém a môžu spôsobiť mnoho nepríjemných príznakov. Alkohol je neurotoxín. To isté platí aj o haďom jede. Deti, starší ľudia a ľudia s oslabeným imunitným systémom budú zraniteľnejší voči vedľajším účinkom neurotoxínov. Existuje tiež výrazné prepojenie medzi neurotoxínmi a neurobehaviorálnymi poruchami, ako sú autizmus a ADHD.

Ako to funguje?

Blokuje nervové väzby v mieste vpichu, čím obmedzuje vašu schopnosť sťahovať svaly. Keď sa už svaly nemôžu hýbať, dodávajú pokožke hladší vzhľad bez vrások.

Môže trvať až päť dní, kým pacient uvidí alebo ucíti prvé výsledky. Jedno sedenie môže trvať najviac štyri mesiace, v závislosti od individuálneho prípadu a procesu liečby.

Kto podáva injekciu?

Lekár môže tieto injekcie predpísať aj podať. Dermatológovia a plastickí chirurgovia však majú viac skúseností. Môže sa tým znížiť pravdepodobnosť vedľajších účinkov. Je dôležité dôverovať lekárovi, pretože amatér môže používať botulotoxín nízkej kvality.

 

Toto je 5 nežiaducich účinkov botoxu

Nezabudnite, že sa nejedná o celý zoznam. Vedľajšie účinky sa môžu vyskytnúť kedykoľvek. To znamená, že vaša prvá injekcia môže byť bez vedľajších účinkov, ale ďalšia môže viesť k ich vzniku.

Skutočné príznaky sa môžu líšiť od injekcie po injekciu. Raz sa môže vyskytnúť paralýza tváre a neskôr príznaky pripomínajúce chrípku.

 1. Znížená emocionálna reakcia v dôsledku paralýzy tváre

Botulotoxín môže narušiť váš smiech, úsmev alebo iné prejavy emócií.

Jedna štúdia zaznamenala zníženie emočnej odozvy po liečbe pacientov dvoma populárnymi neurotoxínmi. Má to vplyv na vnímanie problémov a prejav emócií. Vedci sa domnievajú, že je to kvôli úzkemu prepojeniu mimických svalov s ľudskými emóciami.

Povedzme, že vaša kolegyňa dostala niekoľko skvelých správ. Je nadšená a usmieva sa od ucha k uchu. Vašou reakciou je prázdny, zamrznutý pohľad. Nemôžete sa usmievať, aj keď sa radujete.

Tieto vedľajšie účinky môžu tiež spôsobiť problémy s negatívnymi emóciami, vrátane udalostí, ktoré môžu spôsobiť smútok či hnev. Vaše vonkajšie reakcie tak nemusia odrážať vaše vnútorné pocity.

Je možné, že do hry vstupujú aj endorfíny. Ak však neurotoxíny blokujú túto schopnosť, môžu zmierniť pocity, ktoré ste predtým inak zažívali. Majte na pamäti, že tento účinok môže trvať štyri až šesť mesiacov.

Ak uvažujete o injekciách z kozmetických dôvodov alebo na migrénu, mali by ste zvážiť alternatívu nazývanú akupunktúra. Prvé štúdie ukazujú zvýšenie elasticity pokožky tváre. Akupunktúra môže tiež zmierniť bolesť hlavy počas migrény.

twistmepretty

 1. Otrava botulotoxínom

Lekári to považujú za zriedkavý vedľajší účinok, ale aj to stačí na to, aby bol zodvihnutý pomyselný varovný prst. Áno, po injekcii môžete mať príznaky otravy.

Vedci a lekári sa domnievajú, že je to spôsobené skutočnosťou, že neurotoxín sa môže pohybovať mimo miesta vpichu. Z tohto dôvodu sa zvyčajne odporúča zostať vo vzpriamenej polohe a nemasírovať ani sa nedotýkať oblasti vpichu, aby sa predišlo jeho šíreniu.

Príznaky botulizmu

 • Ťažkosti s rozprávaním
 • Porucha zraku
 • Strata kontroly nad močovým mechúrom
 • Pocit letargie
 • Ťažkosti s prehĺtaním
 • Sťažené dýchanie
 • Opuchnutý jazyk
 • Sucho v ústach
 • Skleslé očné viečka

Tieto príznaky si vyžadujú okamžitú pomoc, pretože otrava botulotoxínom ohrozuje život. V zriedkavých prípadoch sa môže vyskytnúť ochrnutie.

Príznaky sa však nemusia objaviť okamžite. Môžu sa vyskytnúť kedykoľvek od šiestich hodín do 10 dní po zákroku.

Áno, pozitívne účinky niekedy prevažujú nad rizikami. Je to na vás a na vašom lekárovi. Buďte opatrní u ktoréhokoľvek poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Lekári a vedci si stále nie sú úplne istí, ako môže injekcia spôsobiť takéto komplikácie.

 1. Príznaky podobné chrípke

Môže sa u vás vyskytnúť horúčka, zimnica, bolesti tela a ďalšie. Symptómy sa môžu objaviť do niekoľkých hodín alebo dní po prvej injekcii. Príznaky chrípky môžu trvať od 3 do 5 dní, v závislosti od človeka.

 

Medzi príznaky chrípky patria:

 • Horúčka
 • Chlad a chvenie
 • Bolesť tela
 • Infekcia dýchacích ciest
 • Bolesť hlavy
 • kašeľ
 • Bolesť v krku

Podľa štúdie, 55% ľudí uvádza rôzne príznaky chrípky.

 

 1. Abnormálne vysoký krvný tlak a búšenie srdca

Vzťah medzi srdcom a neurotoxínovou injekčnou liečbou zostáva nejasný. Niektoré štúdie však ukazujú, že pacienti využívajúci kozmetické procedúry hovoria o týchto príznakoch.

Použitie tejto liečby môže byť sporné a otázne, ak máte ochorenie srdca, aj napriek tomu, že štúdie nezistili vedľajšie účinky u ľudí s kardiovaskulárnym ochorením alebo metabolickými syndrómami, ako je napríklad cukrovka 2. typu.

 1. Neurotoxická rezistencia

Pri prvom stretnutí vám lekár predpíše najnižšiu možnú dávku. Po opakovaných stretnutiach sa môže vyvinúť odolnosť. To spôsobí, že lekár zvýši množstvo neurotoxínu, čím sa taktiež zvýši pravdepodobnosť iných vedľajších účinkov.

Prírodné alternatívy na boj s vráskami

 • Cviky na tvár – tvárová gymnastika
 • Bankovanie
 • Akupunktúra
 • Vitamíny a minerály
 • Éterické oleje
 • Láska k prirodzenému starnutiu

Aj v prípade, že zvolíte prírodné produkty a metódy, môže sa stať, že sa u vás objavia zdravotné riziká. Majú však tendenciu byť menej závažné a lepšie kontrolovateľné. Ak ste na liečbu vášho stavu neskúšali prírodné lieky, porozprávajte sa s kvalifikovaným odborníkom alebo naturopatom. Môžu vám pomôcť nájsť viac možností na liečenie alebo zlepšenie vašich zdravotných ťažkostí.

Botulotoxín môže sľubovať vynikajúce výsledky pri mnohých chorobách, ale ide o metódu, ktorá je drahšia v porovnaní s prírodnými liečivami a inými konvenčnými liekmi. Ak sú vaše problémy čisto kozmetické, vedľajšie účinky nemusia prevažovať nad pozitívami.

Cieľom nebolo ignorovať užitočnosť injekčnej liečby neurotoxínmi, ale zdôrazniť vedľajšie účinky, ktoré vám váš lekár nemusí spomenúť alebo ich môže odignorovať. Je vždy na vás, aby ste sa rozhodli správne. Ide predsa o vaše zdravie.

 

 

Zaujal Vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Ďakujeme 🙂

Najnovšie

11 dôvodov, prečo by ste mali venovať pozornosť svojim hovienkam – Ak je prasknuté, je to kvôli tomuto

V snahe o dobré zdravie často prehliadame jedinečné spôsoby,...

Kňaz povedal, čo rád robí vo voľnom čase. Objavila sa kritika

Voľný čas je luxus, ktorý chce každý z nás...

Super knihy na júlové čítanie od Grady

NOC V PARÍŽISandy BakerAko dlho sa dá utekať pred láskou?   Cat...

Prečítaj si aj

11 dôvodov, prečo by ste mali venovať pozornosť svojim hovienkam – Ak je prasknuté, je to kvôli tomuto

V snahe o dobré zdravie často prehliadame jedinečné spôsoby,...

Kňaz povedal, čo rád robí vo voľnom čase. Objavila sa kritika

Voľný čas je luxus, ktorý chce každý z nás...

Super knihy na júlové čítanie od Grady

NOC V PARÍŽISandy BakerAko dlho sa dá utekať pred láskou?   Cat...

Baba Wanga predpovedala, čo nás čaká v roku 2025. Toho sa každý bál

Baba Wanga, slávna bulharská jasnovidka, po sebe zanechala množstvo...

Dievčatko sa narodilo s „obrovskou hlavou“, ktorá stále rastie – po 30 rokoch sú lekári ohromení

Na Zemi sú miliardy ľudí a každý z nás je úplne jedinečný.Máme jedinečný vzhľad a osobnosť, nehovoriac o našej úplne jedinečnej rodine, ktorá je...

11 dôvodov, prečo by ste mali venovať pozornosť svojim hovienkam – Ak je prasknuté, je to kvôli tomuto

V snahe o dobré zdravie často prehliadame jedinečné spôsoby, ktorými nám telo oznamuje dôležité informácie. Jedným z takýchto prehliadaných aspektov sú naše výkaly. Zvyčajne...

Kňaz povedal, čo rád robí vo voľnom čase. Objavila sa kritika

Voľný čas je luxus, ktorý chce každý z nás stráviť venovaním sa svojim vášňam, oddychom alebo rozvojom záujmov. Túto univerzálnu pravdu potvrdzujú aj životy...
Verified by MonsterInsights