Inteligentní ľudia starnú pomalšie ako tí „obyčajní“

Nová štúdia hovorí: inteligentní ľudia starnú pomalšie (nie, nepodpísali zmluvu s diablom).

Podľa štúdie nie je inteligencia iba spojencom pri hľadaní najlepšej práce s vysokým platom alebo ideálnym partnerom. Inteligentní ľudia starnú pomalšie. Štúdia publikovaná Britskou psychologickou spoločnosťou ukazuje, že ľudia s vysokou inteligenciou môžu vyzerať mladšie. Okrem iného sa počas starnutia snažia zostať optimistickejšími a veselšími.

Môžete si myslieť, že inteligentní ľudia sú zvyčajne „ZA“ zdravú stravu, dobrý spánok, fyzickú aktivitu a ľahký stres (vďaka čomu sme odolnejší). Tieto zvyky však nie sú jediným tajomstvom človeka bez vrások a sivých vlasov.

Štúdie sa zúčastnilo 4494 dobrovoľníkov a vedcov z univerzít v Lyone, na Floride, Bielefelde a Montpellieri. Štúdia vo Wisconsine zhromaždila sériu IQ údajov od účastníkov, berúc do úvahy informácie od roku 1957, kedy títo ľudia navštevovali strednú školu. Štúdie skúmali úroveň ich vzdelania, ich osobnosť, vedomosti a tiež stav ich zdravia v rokoch 1992 až 1993.

Po zozbieraní informácií sa ukázalo, že ľudia, ktorí si počas svojej mladosti vyvinuli inteligenciu, dokázali zvýšiť pravdepodobnosť, že pre ostatných ľudí bude ťažké určiť ich vek v procese starnutia. Budú sa tiež cítiť mladší a vitálnejší. Príjemným bonusom je ochota zažiť nové veci a zážitky, čo mimochodom, pomáha zlepšovať ich neurologické zdravie.

Poznáte  nejakého staršieho človeka, ktorý vyzerá mlado a srší z neho optimizmus?