Knižka pre deti vytvorila na internete rozruch: „Andrejka to dělá ráda. Když si jde do svého pokoje odpočinout, hladí si pipinku.“

V tomto roku vyšla česká kniha pred deti od štyroch rokov s názvom Co to tam mám. Francúzsky originál vznikol už v roku 2017 a túto českú verziu vydalo vydavateľstvo Svojtka & Co. V knihe sa autor deťom snaží priblížiť sexuálnu výchovu no mnoho ľudí obsah knihy pobúril.

 

Zdroj: svojtka.cz

 

„Andrejka to dělá ráda. Když si jde do svého pokoje odpočinout, hladí si pipinku,“ znie kontroverzná pasáž z knihy. „Šimon si se svým pindíkem také hraje. A stejně jako jeho sestra to dělá, jen když je úplně sám. Pindík je takový jeho tajný poklad, který si schovává jen pro sebe,“ píše sa na ďalšej strane.

 

Názory sa rôznia

Keď sa tieto pasáže z knihy objavili na internete, rozdelili ľudí/rodičov na dva tábory. Niektorí s pasážami nemajú žiaden problém no iní si zas myslia, že takéto veci by sa deťom čítať nemali. „Chorá doba, človeku sa až rozum zastaví,“ napísala k pasážam jedna užívateľka. Iní sa vyjadrili, že takúto knihu by svojim deťom za žiadnych okolností nekúpili: „No, ja som 3krát čítala text, či dobre vidím. Čo to má byť, preboha?“

 

Zdroj: svojtka.cz

 

No nie všetci považujú túto knihu za niečo zlé: „Ja si myslím, že je to v poriadku. Také veci by sa mali deti dozvedieť čo najskôr a práve od rodičov. Nie z internetu alebo nedajbože od cudzích ľudí. Už len kvôli bezpečnosti. Nikde nevidím, že by tam deti nabádali k tomu, aby masturbovali,“ napísala Katarína Z.

 

Názor sexuológa

Portál refresher.sk taktiež oslovil českého sexuológa Jaroslava Zveřinu aby vyjadril svoj názor na túto problematiku, ktorou sa zaoberá kontroverzná kniha pre deti. „Nemám nic proti té publikaci. Děti se rozdíly mezi pohlavími nepochybně zabývají a nějaké poučení není tedy zbytečné. Trochu mně tam vadí ta diskuse o genitáliích rodičů. V mnoha rodinách se dětem rodiče nahatí nepředvádějí. Většina matek, a často i otců na pohlaví žádné ochlupení nemají. Aktuálně je nějak módní téměř kompletní depilace,“ vyjadril sa k problematike sexuológ.

 

Napriek tomu, že mnoho ľudí túto knihu odsudzuje ako nevhodnú pre deti na jej obale je prehlásenie  „Vydáno s odbornými radami pediatra“.

 

Aký je Váš názor na túto knihu/pasáže z knihy? Patrí taká kniha do rúk deťom?

zdroj: refresher.sk