Mladej Slovenke, ktorá trpí rakovinou nechce poisťovňa preplatiť liečbu. Založila si transparentný účet.

Príbeh 33-ročnej Kataríny Klokočovej (alebo Katres ako ju prezývajú blízki) ste možno už zachytili začiatkom mesiaca október na Instagrame (prípad už odvysielala aj TV Markíza v programe Reflex). Mladá Slovenka trpí rakovinou, ktorú od liečby delia peniaze, ktoré jej poisťovňa za liečbu nechce preplatiť. Preto si založila transparentný účet, kde prijíma dary od ľudí aby si mohla liečbu dovoliť. Redakcia refresher.sk tak oslovila aj Katres aj poisťovňu.

#frajerka😋💋

316 Likes, 39 Comments – Katresinsta (@katresinsta) on Instagram: „#frajerka😋💋“

Máj 2018

Všetko to začalo v máji minulého roku, keď Katres objavili prvé metastázy. Celý tento príbeh sa nachádza aj na jej instagramovom účte, kde popisuje celú cestu od diagnostikovania cez liečbu až po súčasný zdravotný stav.„V máji 2018 som si už po roku bolesti a ťažkosti vypýtala gastro vyšetrenie, lebo som mala kŕče a bolesti a strašne som schudla. Nasledovalo sono brucha, urológ a ten ma poslal na CT,“ takto znie začiatok príbehu Katres. Po CT vyšetrení Katres zistili nádor na obličke, ktorý mal veľkosť paste a do dvoch týždňov ju zoperovali.

#srdieškodorotka🖤

80 Likes, 0 Comments – Katresinsta (@katresinsta) on Instagram: „#srdieškodorotka🖤“

Ešte pred spomínanou operáciou začala krvácať, no to začali riešiť až po tom čo jej odstránili obličku, nadobličku a slezinu. Počas operácie vznikli aj komplikácie, Katrise sa natrhla bránicu a preto vedela dýchať iba s trubicou v hrudníku. Tento zážitok opísala na svojom Instagrame takto: „Bolo to ako 48 hodín bez pohybu spat v umývačke riadu, hrozný zvuk‍, ale mohla som dýchať.“

 

August 2018

Kým Katrisa čakala na výsledky histológie objavili sa jej v tele mnohé metastázy. Tie sa objavili v lymfe, kostiach, pľúcach, pečeni a v krku. Kvôli tomu začala Katrisa s chemoterapiou. To jej na pár mesiacov pomohlo no táto zákerná choroba sa opäť vrátila. Druhá liečba chemoterapiou prebehla bez komplikácii, keďže sa metastázy zmenšili. No objavili sa ďalšie a Katrisa musela podstúpiť tretiu „várku“ chemoterapie, ktorá ju podľa jej vlastných slov položila na kolená.

#vlasystříbremvyšívanéaleprinceznatoneníjasnýpane#nenenitoblond#fiftyšejdsofgrejtyvole🤣🤣🤣

177 Likes, 27 Comments – Katresinsta (@katresinsta) on Instagram: „#vlasystříbremvyšívanéaleprinceznatoneníjasnýpane#nenenitoblond#fiftyšejdsofgrejtyvole🤣🤣🤣“

„Nikdy mi nebolo tak zle. Nikdy som toľko neležala, negrcala a nespala, až mi povedali, že jednoducho mi už chemo nepomáha,“ priznáva Katrisa, keď podstupovala chemoterapiu po tretíkrát. Napokon kvôli nežiaducim účinkom musela s chemoterapiou prestať. No lekári nestrácali nádej a otestovali ju na liečbu imunoterapiou, ktorá je nádejou pre Katres. Preto požiadali Všeobecnú zdravotnú poisťovňu o túto jedinú dostupnú liečbu. Práve tu začal boj s časom kvôli zbytočnej byrokracii.

 

Žiadosť bola zamietnutá

19.9. 2019 VŠZP Katresinu žiadosť zamietla no ona to nevzdáva a podala odvolanie. „Nevzdávame sa, ale ja nemôžem ostať úplne bez liečby, kým sa odvolávame, lebo moja choroba rastie prirýchlo,“opisuje Katres dôvod prečo sa rozhodla založiť si transparentný účet. Na tomto transparentnom účte založenom v Slovenskej sporiteľni je momentálne vyzbieraných 66 654,84 eur.

Toto je žiadosť, ktorú mi poisťovňa zamietla. Pre tých, ktorí má prosili o IBAN píšem ho sem, aby sa Vám ľahšie kopíroval SK4409 0000 0000 5163 6482 26 ďakujem aj touto cesto všetkým Vám skvelým ľuďom, som dojatá a naozaj nesmierne vďačná, že vaše ťažko zarobené peniaze mi s toľko láskou viete darovať. Ďakujem naozaj ďakujem za vašu podporu. Vďaka Vám verím, že to zvládnem. Ďakujem 🙏🏼❤️

524 Likes, 106 Comments – Katresinsta (@katresinsta) on Instagram: „Toto je žiadosť, ktorú mi poisťovňa zamietla. Pre tých, ktorí má prosili o IBAN píšem ho sem, aby…“

Jedna dávka lieku pre Katres stojí 4000 eur a potrebuje dokopy približne 18 dávok. Celková hodnota liečby pre Katres tak činí približne 78 000 eur, takže vďaka štedrým darcom sa už suma na transparentnom účte približuje k sume, ktorú na liečbu potrebuje. Vďaka zdieľaniu jej príbehu na sociálnych sieťach sa Katres dostane k potrebnej liečbe no ona stále dúfa, že jej poisťovňa vyjde v ústrety.

 

Zdroj: transparentneucty.sk

 

Poisťovňa jej stojí v ceste ku zdraviu

„Neľutujem sa, ale bojujem, lebo ja chcem žiť a odmietam sa vzdať, aj keď mi poisťovňa hodila najväčie poleno pod kolená!“ vyjadrila sa Katres k “papierovačkám” spojenými s preplácaním liečby od poisťovne. Pre refresher.sk priznala, že svoju situáciu nechcela riešiť takto ale agresívna a rýchlo postupujúca choroba jej neumožňuje čakať na odpoveď poisťovne na jej odvolanie.

 

V žiadosti, ktorú smerovala VŠZP sa spomína iba 6 dávok, ktoré jej majú byť podávané v trojtýždňových odstupoch počas dvoch rokov. „Takže žiadosti budeme musieť podávať opakovane a keď zas nejaký úradník dostane žiadosť a bude mat pocit, že moja liečba nie je účinná, tak mi ďalšiu liečbu môžu opäť zamietnuť.“

Jedna tortičková, preistotu s filtrom😅 ďakujem @olinka11 😘

349 Likes, 6 Comments – Katresinsta (@katresinsta) on Instagram: „Jedna tortičková, preistotu s filtrom😅 ďakujem @olinka11 😘“

„Vďaka všetkým tým skvelým ľuďom mám šancu. Keby nebol tento humbuk, poisťovňa by sa so mnou ani nebavila. Cítim takú pokoru a šťastie a lásku a vďaku, že to neviem opísať!!!! Chce sa mi revať asi každých 10 minút. Ďakujem z celého srdca všetkým!!!! Zachraňujete mi život!“ týmito slovami sa Katres chce poďakovať všetkým darcom, ktorí prispeli/prispievajú na jej liečbu.

 

Takto sa vyjadrila poisťovňa

„Ošetrujúca lekárka sa obrátila na VšZP so žiadosťou, ktorá nespĺňala zákonné požiadavky. Z toho dôvodu bola žiadosť zamietnutá. V týchto dňoch Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) zaevidovala odvolanie ošetrujúcej lekárky.

V prípade, že odvolanie bude obsahovať zákonom stanovené požiadavky, o.i. povolenie MZ SR na použitie registrovaného lieku v neregistrovanej indikácii a podklady preukazujúce účinnosť liečby liekom v terapeutickej línii, ktorej úhrada je predmetom žiadosti, tak bude možné žiadosť opätovne posúdiť,“ vyjadrila sa pre refresher.sk Mgr. Slávka Gáborová, hovorkyňa VŠZP.  

 

„Budem bojovať za túto vec, pretože je to nefér. Keď máte akúkoľvek maličkú šancu na život a niekto vám ju chce zobrať len preto, že je nejaký úradník za stolom a nesedíte mu v tabuľkách, niečo vám chýba v papieroch alebo hocijaký dôvod, je nefér, keď vám to odmietne,“ hovorí o svojej situácii Katres. 

#každýdeňjezomňainážena😂 a teda trochu vážne, vďaka @alluringbeauty_vp aj počas chemoterapie vyzerám ako človek, aj touto cestou ďakujem za krásne obočko a linky! A vrelo odporúčam 🥰

301 Likes, 15 Comments – Katresinsta (@katresinsta) on Instagram: „#každýdeňjezomňainážena😂 a teda trochu vážne, vďaka @alluringbeauty_vp aj počas chemoterapie…“

Ako prebieha Katresina liečba?

„Mám šťastie na vynikajúcich lekárov, ktorí sa o mňa zaujímajú a starajú najlepšie ako vedia. Na všetko mi odpovedia, zdvihnú telefón, odpíšu na správy. Nikdy nedostanem bez odpovede,“ opisuje skúsenosti s personálom Národného onkologického ústavu. Taktiež dodala, že nie je prvou komu túto liečbu poisťovňa zamietla napriek tomu, že je liek kategorizovaný a Katres má na neho právo.

 

„Chcem, aby sa o tomto systéme vedelo a aby sa zmenil! Platiť si zdravotné poistenie je povinne, keď to nerobíte, tak je to trestný čin. Vedia vám siahnuť na majetok, na výplatu a pod. Prečo keď ku*** povinne platíme, tak štáť alebo poisťovňa nemá povinnosť sa o nás postarať, keď táto možnosť je? Nejaký úradník, ktorý ani nemá medicínske vzdelanie, rozhoduje o živote a smrti? Naozaj?!“  rozhorčuje sa nad Slovenským systémom Katres. Priznala, že jej písali aj ľudia s podobným osudom.

Poďakovanie/ transparentnosť

1,886 Likes, 235 Comments – Katresinsta (@katresinsta) on Instagram: „Poďakovanie/ transparentnosť“

My teda veríme, že Katres liečba pomôže aj vďaka dobrým ľudom, ktorí jej prispeli. Zároveň aj dúfame, že poisťovňa vyrieši túto situáciu korektne. Ak chcete Katres s liečbou pomôcť aj vy môžete jej prispieť na tento transparentný účet.

zdroj: refresher.sk