Príbeh o tom, ako vám môže obyčajná zdvorilosť jedného dňa zachrániť život

Kedysi v Španielsku ľudia, ktorí chodili v noci po ulici, hovorili „dobrú noc“ všetkým, s kým sa stretli, dokonca aj cudzincom. Je škoda, že teraz to už takmer nikto nerobí.

Navyše, niektorí ľudia dokonca prestali zdraviť v obchode, v čakárni alebo na iných verejných miestach. Je to smutné, pretože vieme, že dobré správanie je kľúčové. Pred slušnými a empatickými ľuďmi existuje svet plný príležitostí, a preto je dôležité naučiť naše deti dobrým mravom.

 

Francúzsky spisovateľ Montaigne raz povedal, že „dobré vzdelanie stojí málo, ale môžete si kúpiť všetko.“ Príbeh, ktorý si dnes môžete prečítať, je dôkazom toho, že dobrá výchova môže zachrániť život človeka.

Človek, ktorý pracoval v mäsiarstve a balil mäso, už dokončoval svoju prácu, keď sa zrazu zatvorili dvere mrazničky a on si to nevšimol.

Po niekoľkých pokusoch o otvorenie dverí a volaní o pomoc, tam stál bez toho, aby dostal odpoveď. Vyzeralo to tak, že toto je jeho koniec. Mohli na neho úplne zabudnúť, pretože často odchádzal ako posledný a do druhého rána by ho ten chlad určite zabil.

Uplynulo niekoľko hodín a mužovi dochádzali posledné sily a nádej. Bledý, uzimený a smutný, premýšľal o tom krutom zvrate osudu a nemožnosti urobiť nič pre to, aby sa zachránil.

No keď si už myslel, že nastal jeho čas, zrazu uvidel, ako sa otvárajú dvere, v ktorých sa objavil strážnik. Jeho prekvapenie bolo obrovské a muž už dlho nevedel, ako má poďakovať za svojho strážneho anjela. Keď mu emócie umožnili hovoriť, chcel zistiť, prečo otvoril dvere mrazničky, keďže to nebola náplň jeho práce. Strážnik vysvetlil:

„V tejto spoločnosti pracujem viac ako 35 rokov a všetkých zamestnancov poznám z videnia. Vidím ich všetkých, keď prídu aj keď odídu. Niekedy pozdravia a niekedy nie. Vy ste jediný, kto mi vždy pozdraví, keď prídete, a jediný, kto sa so mnou vždy rozlúči so slovami „Dovidenia zajtra“. Dnes mi napadlo, že ste sa so mnou nerozlúčili a rozhodol som sa vás hľadať, aby som zistili, čo sa stalo. A takto som vás našiel.

Nie je prekvapením, že dobrá výchova tohto muža mu vlastne zachránila život? Jednoduché slová ako „dobré ráno“, „prosím“, „ďakujem“, „uvidíme sa neskôr“, nám pomáhajú vyzerať lepšie v očiach ostatných. Všetko to začína milým slovom a ešte lepšie je, ak je sprevádzaný úsmevom.

Čo si myslíte o tomto príbehu?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Príbeh o tom, ako vám môže obyčajná zdvorilosť jedného dňa zachrániť život”