Slovenskej študentke, ktorá nestihla lietadlo z Mexika, sa bratislavskí študenti vyzbierali na letenku domov. V Mexiku zachraňovala korytnačky

Mladosť ~ Šturak ~ Átriaky ~ Manželáky je jedna z najväčších slovenských facebookových skupín. Je určená na vzájomnú pomoc všetkým, ktorí bývajú na internátoch, takže prevažne pre študentov. Pred pár dňami sa tam objavil príspevok, ktorý však s ubytovaním nemal nič spoločné. Mladá slovenská študentka tam prosila o finančnú pomoc, pretože nestihla lietadlo z Mexika domov.

Študentka z Prievidze však v Mexiku nebola na dovolenke. Bola tam zachraňovať korytnačky. Po niekoľkotýždňovom pobyte, na ceste na letisko sa však vytvorili obrovské kolóny, kvôli ktorým nestihla lietadlo. Inak polhodinová cesta tak trvala viac ako 2 hodiny. Kvôli nečakaným udalostiam tak zostala v strednej Amerike. Svoje posledné peniaze dala na letenku, ktorú nešťastnou náhodou premrhala a nezostalo jej na účte takmer nič.

Po pár minútach rozmýšľania jej napadlo, že poprosí o pomoc kolegov študentov v najväčšej študentskej skupine na Facebooku. Napísala tam, že ak by jej každý jeden z 35-tisíc členovej skupiny prispel aspoň jedným centom, dostala by sa domov včas na začiatok semestra.

Bola v Mexiku zachraňovať korytnačky, no nestihla let domov. Študenti z Mlynov sa jej vyzbierali na letenku

Aj ked‘ mnoho z komentujúcich Patríciu odsudzovalo a tvrdili, že určite peniaze má, našli sa aj takí, ktorí sa rozhodli prispieť a darovali jej aj väčšie sumy.

Patrícia nezachraňovala korytnačky sama, bola tam s kamarátom, ktorého chcela taktiež dopraviť domov a preto sa náklady na cestu na Slovensko vyšplhali až na výšku 890 €. Dvojica mala zo svojich zdrojov 290 eur. Zvyšnú potrebnú sumu 600 eur, sa podľa Patrície vyzbierala neuveriteľne krátko, do 24 hodín.

Patrícia nečakala tak hromadné reakcie a všetkým, ktorí jej prispeli venovala tento príspevok:

Bola v Mexiku zachraňovať korytnačky, no nestihla let domov. Študenti z Mlynov sa jej vyzbierali na letenku

Patrícii sa študenti vyzbierali na sumu 729,78 €. Niektorí prispeli naozaj len jedným centom, no niekto jej daroval aj 150 eur! Študentka už letenku domov kúpenú má, čaká na piatkový odlet domov. Ich letenky stáli menej ako sa im vyzbieralo a preto sa zvyšné peniaze rozhodla použiť na dobročinné účely.

„Uvažujem napríklad nad útulkom pre psy, nachádzajúcim sa blízko môjho internátu. Ľuďom, ktorí mi poslali väčšie čiastky, sa chcem osobne poďakovať a vrátiť im to. To však budem riešiť, až keď priletím na Slovensko.“ 

Patrícia Čenôčková

Patrícia Čenôčková added a new photo – in Puerto Cortés, Honduras.

Patrícia sa o  neprajných komentároch vyjadrila: „Nehovorím, že na tom nemám svoj podiel viny, ale celý príspevok bol myslený tak, že ten jeden cent nikoho nezabije a mne by pomohol vrátiť sa domov a do školy. Na začiatku som si niektoré neprajné komentáre brala osobne, no potom mi začali ľudia písať do súkromných správ, že ma podporujú a dúfajú, že sa nejako dostanem domov. Našťastie sa našlo veľa ľudí, ktorí mi finančne pomohli. Niektorí hejteri však tvrdili, že mi ľudia posielajú peniaze len preto, že som žena. To však nie je pravda. Práveže sa mi zdá, že viac mi posielali ženy.“

Patrícia Čenôčková

Patrícia Čenôčková added a new photo.

Záchrana korytnačiek

Patrícia svoj pobyt v strednej Amerike obhajuje zachraňovaním kotynačiek. Do Mexika šla prostredníctvom dobročinnej organizácie.

Okrem iného povedala: „V noci sme chodili po pláži a hľadali sme stopy korytnačiek. Následne na to sme našli ich vajíčka, ktoré sme vykopali a premiestnili do krabíc s pieskom. Keď sa korytnačky vyliahli, vypustili sme ich do mora. V Mexiku je normálne, že korytnačie vajíčka ľudia konzumujú a bežne sa podávajú v reštauráciách. Taktiež ich často vykopú psy alebo vtáky a rozbijú ich. Korytnačky však musia byť zakopané aspoň 40 dní, aby sa vyliahli.“ 

Patrícia Čenôčková

Patrícia Čenôčková added a new photo – in Puerto Cortés, Honduras.

zdroj:refresher.sk