Status mladej Slovenky vyvolal na internete rozruch! Náboženstvo, sexuálna výchova, znásilnenie, potraty.

Potraty už boli odjakživa veľkým tabu a ženy, ktoré sa ho rozhodli podstúpiť boli vždy odsudzované. Nie je tomu inak ani v tejto dobe, keď je téma potratov dosť rozoberaná. No predtým než si vyberiete „svoju stranu“ je potrebné sa zamyslieť aj nad všetkými okolnosťami a situáciami, do ktorých sa ženy a či už mladé dievčatá môžu dostať.

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10221350223651737&set=a.1821825912071&type=3&theater

Sexuálna výchova je slabá

Zuzana vyjadrila na túto tému svoj názor, ktorý sa stretol aj s kritikou no ale aj porozumením. Vo svojom statuse na Facebooku opisuje svoje životné skúsenosti spojené s veľmi konzervatívnou výchovou. „V škole sme sa učili o reprodukcii len na biológii a to zaužívaným spôsobom, poznačeným patriarchálnym vnímaním sveta, kde žena s vajíčkom len pasívne čaká, kedy ho ten aktívny muž svojou spermiou oplodní. Sexuálna výchova, v rámci hodiny náboženstva bola ešte celkom pokroková, no aj tak veľmi zjednodušená a nedostatočná. Pozreli sme si film, ktorý síce poukázal na potrebu používania kondómov, no aj tak spájal sexuálne prenosné choroby s ľuďmi závislými na drogách a spoločensky vylúčenými ľuďmi… O takých základných veciach, ako je potreba vzájomného súhlasu pri akejkoľvek intimite, a rešpektovanie osobného priestoru sme sa už v škole neučili,napísala.

 

White Framed Rectangular Mirror

Zdroj: pexels.com

 

Je to čo robím správne?

Ako spomína Zuzana, vo veku 14-18 rokov, keď sa začala zaujímať o vzťah a sex bola naďalej v „cirkevných kruhoch“ no napriek tomu si svoj názov utvorila. Aj keď stále mala zafixované kresťanské hodnoty a tými sú vernosť a exkluzivita jednému mužovi čo sa týka sexuálneho vzťahu. Preto keď začala byť sexuálne aktívna sa necítila byť správnou kresťankou. Pocit „nečistoty“ jej znížil sebavedomie. Neskôr priznala, že bola znásilnená a potencionálne nechcené tehotenstvo a zvažovanie potratu ju trápilo. „Ako jedinú možnosť som v prípade otehotnenia videla potrat. Vždy som rešpektovala, že ženy by mali mať možnosť na potrat. Bola som ale presvedčená o tom, že mňa sa to netýka, a keby k tomu aj prišlo, ja tú možnosť nevyužiem. Skúsenosť s násilným sexuálnym stykom proti mojej vôli zmenil toto moje presvedčenie. Našťastie som nebola tehotná, a toto ťažké rozhodnutie som nemusela napokon zvažovať,” priznala v statuse Zuzana.

 

Close-up of Woman Holding Condom

Zdroj: pexels.com

 

Absurdné obmedzovanie

V jej príspevku taktiež popisovala zážitok z Národného pochodu za život: „Na námestí dnes mnohí hlásali úplný zákaz interrupcií. Na stole je viacero návrhov na skrátenie lehoty, v ktorej sa môže žena rozhodnúť pre potrat. S odstupom času sa zamýšľam nad tým, aké by to bolo, keby som vtedy bola otehotnela, no moje možnosti voľby by boli obmedzené. Skrátenie lehoty z 12 na 8 týždňov je prakticky zákazom, lebo práve v takých situáciách, keď je žena konfrontovaná s takou traumou ako je znásilnenie v mladom veku, potrebuje veľa energie a času, aby sa vôbec zorientovala, čo sa stalo.“

 

Grayscale Photography of Crying Woman

Zdroj: pexels.com

 

Chce aby sa obe „tábory“ rešpektovali

Samozrejme jej príspevok sa nechce tváriť ako útok na ľudí, ktorí sú proti potratom ale verí, že obe tábory by sa mali rešpektovať. Tak isto opisuje ako rešpektuje ženy a dievčatá, ktoré s intímnym životom čakajú na „toho pravého“ a budú si chcieť založiť rodinu no rešpektuje aj voľbu potratu v istých situáciách. „Žiaľ, znásilnenie je v našej spoločnosti stále stigmatizované. Som preto presvedčená o tom, že musíme zachovať teraz platnú legislatívu, s lehotou 12 týždňov vrátane možnosti interupcie bez udania dôvodu, aby sa ženy nemuseli rozhodovať pod tlakom, a nemuseli čeliť pridanej traume zo stigmatizácie, v už aj tak traumatizujucom procese interupcie.”

 

Woman Holding Her Head

Zdroj: pexels.com

 

Voľba, pre tých ktorí ju potrebujú

Odkazom Zuzany je aby sa ľudia a hlavné mladí boli viac informovaní o tom, že intímne vzťahy sú hlavne o rešpekte. „Nezľahčujme diskusiu o reprodukčných právach na boj medzi ochrancami ľudského života a tými, ktorí zabíjajú nenarodené deti. Nenechajme sa pohltiť vojnami medzi dobrom a zlom, ale hľadajme spôsob, ako na politickej úrovni presadiť vyššiu mieru informovanosti a sexuálnej výchovy v našej spoločnosti, aby sme mali na Slovensku mladé ženy a mužov, ktorí si uvedomujú zodpovednosť, ktorá s intímnymi vzťahmi prichádza, a pre ktorých je sex hlavne o rešpekte. Zároveň však neupierajme právo na voľbu tým, ktorí ju potrebujú.”

 

Monochrome Photography of People Shaking Hands

Zdroj: pexels.com

 

Reakcie na tento príspevok nedali na seba dlho čakať a pod príspevkom sa objavili rôzne komentáre:

 

Celý príspevok si môžete prečítať TU.

Čo si myslíte o Zuzaninom príspevku? Súhlasíte s jej názormi?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Status mladej Slovenky vyvolal na internete rozruch! Náboženstvo, sexuálna výchova, znásilnenie, potraty.”