Takto vyzerá prvá kaviareň, kde sú zamestnaní ľudia s Downovým syndrómom

Táto mexická kaviareň je jedným z prvých gastronomických miest na svete. Kaviareň Cordica21, v ktorej pracujú s ľuďmi s Downovým syndrómom, sa nachádza v Guadalajare v Mexiku. Nielen, že sa tu podáva najlepšia káva, ale toto miesto tiež pomáha zlepšovať kvalitu života ľudí žijúcich s touto chorobou.

Na celom svete je výskyt tohto syndrómu približne 1 000 prípadov na 100 tisíc novorodencov.

Kaviareň Cordica 21

V tejto kaviarni pracuje 10 mladých ľudí vo veku od 20 do 25 rokov. Obsluhujú a zároveň sa učia byť produktívnymi a rozvíjať svoje zručnosti.

Okrem práce sa tu ponúkajú aj ďalšie činnosti, ako je maľovanie, semináre, tanečné kurzy, futbalový tréning a dokonca aj výroba cukroviniek – dvakrát týždenne.

Tento projekt vznikol pred niekoľkými rokmi. Jeho cieľom je pomôcť ľuďom s Downovým syndrómom integrovať sa do spoločnosti, pripraviť sa na každodenný pracovný život a uspieť v budúcnosti.

Free Republic

Cordica 21 vznikla ako futbalový klub pre ľudí s týmto syndrómom, ale v priebehu rokov sa stala miestom, ktoré ponúka tanečné workshopy, fyzioterapiu, divadlo a maľovanie.

Hovorí o nej aj Laura Ruizová, účastníčka na projekte: Je to viac než len kaviareň. Tu sa učia byť produktívni, aby sa v budúcnosti usilovali o väčšie ciele.

Mnoho ľudí s Downovým syndrómom je schopných pracovať a integrovať sa do systému, ktorý im poskytuje stabilitu.

CDS

Títo ľudia dostávajú mzdu za prácu v skupinách po dvoch alebo troch s dvojhodinovými zmenami.

„Chceme ich len sprevádzať vo všetkých fázach života a pomáhať im rozvíjať každú z ich schopností v uzavretom prostredí,“ hovorí Ruizová.

The Ucatan Times

Koncept kaviarne Cordica 21 sa v Guadalajare osvedčil. Každý deň v nej majú množstvo návštevníkov.

Kaviareň sa nachádza na ulici Florencia na čísle 2384 v Guadalajare, Jalisco.

Viete si predstaviť, že by takéto kaviarne fungovali aj u nás?

zdroj: Cordica 21 Cafe ,