Vlaky v piatich „zaostalých“ krajinách: Lepšie ako tie na Slovensku!

Slovenské vlaky majú svoju povesť, keď práve nehoria tak do nich zateká. No ako vyzerajú vlaky v iných krajinách? V tomto článku si vďaka Youtube kanálu Travelistan priblížime ako sa cestuje vlakom v „zaostalých“ krajinách.

 

#1  Maroko

Aj keď krajina svojim HDP zaostáva za Slovenskom, vlaky sa tam premávajú rýchlosťou 320 kilometrov za hodinu. Napriek namietaniu, že Maroko neinvestuje peniaze do školstva a zdravotníctva je na tom Slovensko oproti Maroku v rámci vlakovej dopravy horšie. Viac o tom ako sa cestuje vlakom v Maroku zistíte v priloženom videu.

Travelistan: Ako sa cestuje vlakmi v Maroku

A ako sa cestuje vlakmi v Maroku? Vyskúšal si najrýchlejší vlak Afriky, ktorý premáva rýchlosťou 320 km/h? Alebo išiel si lôžkovým vlakom? —— Peťo cestov…

#2  Uzbekistan

Uzbekistan sa často stáva terčom posmeškov no čo sa týka ich vlakov, situácia v krajine sa výrazne zmenila. Keď Martin Navrátil z Youtube kanálu Travelistan krajinu nvštívil už v roku 2006. No jeho príhoda z cestovania vlakom nebola najlepšia. Klimatizácia nefunkčná a o čistote toaliet radšej pomlčíme. Minulého roku ho však inovácia vlakov v Uzbekistane prekvapila. Na trase Taškent – Samarkand – Buchara, ktorú obsluhuje španielsky rýchlovlak značky Tulgo sa potešil službám na palube rýchlosťou 250 kilometrov za hodinu idúceho rýchlovlaku. Taktiež ho prekvapila aj tamojšia železničná stanica.

Uzbelistan – rýchlovlak na trase Taškent – Samarkand – Buchara

Ak sa chystáš do Uzbekistanu, tak vyskúšaj rýchlovlaky, ktoré idú 250 km/h. Uzbekistan sa dá krásne spojiť s okolitými krajinami (Kazachstan, Tadžikistan, Ki…

#3  Irán

Irán, ktorý si mnoho ľudí míli z Irakom má svoje železnice vo veľmi dobrom stave. Martin si vyskúšal cestu lôžkovým vlakom z Teheránu do Tabrizu. Za túto takmer 600 kilometrovú cestu zaplatil len 8€. Na palube dostal čistú posteľnú bielizeň, vodu, jedlo a široký výber filmov. Prekvapila ho aj čistota vlaku a ochota personálu, keďže výpravca sa mu predstavil menom a zaručil mu, že splní všetky želania hocikedy. Nezabudol poznamenať, že do cieľovej destinácie docestovali presne načas!

Iránsky lôžkový vlak

Ako to vyzerá v iránskom vlaku na trase Teherán – Tabriz. Praktické rady nielen o Iráne, nájdeš na www.travelistan.sk

#4  Kazachstan

Mnoho ľudí si Kazachstan spája z jeho vyobrazením vo filme Borat. Síce bol Kazachstan v 90. rokoch vo finančných dlhoch no pred pár rokmi investovali práve do železničnej prepravy. Teraz tam moderné vlak dosahujú rýchlosť 250 kilometrov za hodinu a presnosť im nie je tiež cudzia. Kazašské vlaky dokážu prejsť vzdialenosť 1200 kilometrov za pár hodín a stáť Vás to bude 30€.

 

Zdroj: commons.wikimedia.org/Zacallan

 

#5  Vietnam

Vo Vietname sa s budovaním železníc začalo už v roku 1880 počas francúzskej nadvlády. Nachádza sa tam 278 staníc, ktoré spája 2600 kilometrov koľajníc. Pre fungovanie železníc bolo vybudovaných 1790 mostov a 39 tunelov. Napriek tomu, že vo Vietname sa pomocou lacných aeroliniek dostanete hocikde, Martin si vybral cestu vlakom. Čiže vyše 1700 kilometrov cestoval až 2 dni čo by Vás vyšlo od 39 do 59€ v závislosti od triedy, ktorú si rezervujete.

Cesta vietnamským vlakom

Ako to vyzerá vo vietnamských vlakoch? Viac informácií nielen o doprave vo Vietname nájdeš medzi našimi cestovateľskými radami: http://travelistan.sk/destina…

Pred týmito krajinami skladáme klobúk dole, keďže aj z nižším HDP ako má naše Slovensko sa im vydarilo vybudovať železnice a vlaky na úrovni. Čo sa až tak hrdo o našich rýchlikoch povedať nedá. No na druhú stranu naše IC vlaky svoju úroveň majú.

zdroj: Martin Navrátil, Peter Hliničan