„Žijem v Nórsku už 7 rokov a chcem vám povedať, čo ma tu stále ohromuje…“

„Volám sa Veronika a bývam v Nórsku 7 rokov. Do tejto severskej krajiny som sa „musela“ presťahovať z Rigy za svojím manželom. V priebehu rokov strávených v Nórsku sa v mojom živote toho veľa zmenilo. Môj šatník sa zmenil od základov: Lodičky sú minulosťou a šaty nahradili džínsy, svetre a topánok s nízkym podpätkom. Začala som o niečo menej pracovať a Nový rok pre mňa prestal byť sviatkom. Niektoré z týchto zmien, ktoré spôsobila kultúra inej krajiny, sú už dlhodobou súčasťou môjho života a na ostatné si stále nedokážem zvyknúť.

Podelím sa s vami o skúsenosti a zážitky zo života v Nórsku, ktoré ma prekvapia aj po 7 rokoch po presťahovaní. Na konci článku na vás čaká bonus – informácie o tom, kedy je lepšie ísť a neisť do Nórska

Nórska láska k prírode

V Nórsku existuje zákon, ktorý zakotvuje právo na voľný prístup do divokej prírody. To znamená, že si môžete voľne postaviť stany mimo kempingov, chodiť, lyžovať, jazdiť na bicykli či plávať kdekoľvek chcete. Nóri radi trávia čas v prírode a kedykoľvek počas celého roka. Na tento účel existuje dokonca špeciálne slovo – friluftsliv, čo v preklade znamená „život na čerstvom vzduchu“. Ich vzťah k prírode je mimoriadne starostlivý: žiadne odpadky ani pytliaci.

Keď už hovoríme o pytliakoch: rybolov v slanej vode (moria a fjordy) si nevyžaduje licenciu. Podľa nórskeho práva má jedna osoba právo vyviezť 15 ​​kg filé z rýb plus jednu veľkú trofejnú rybu. Európania z toho tak majú ziskový koníček – prídu do Nórska na chladiarenských kamiónoch, bývajú v stanoch alebo najlacnejších domčekoch, lovia pár týždňov a po tom, ako sa zásobia rybami, vrátia sa domov. Rybolov v sladkej vode (jazerá, rieky) si však vyžaduje zakúpenie licencie. Dá sa kúpiť buď na pošte alebo na webovej stránke.

Okná bez záclon

Nóri radi opakujú, že nemajú čo skrývať. Preto na oknách nemajú záclony. Keď zapadne slnko, pri prechádzke po uliciach môžete nedobrovoľne sledovať, čo sa deje v ich domácnostiach: tu sedia pri večeri, v tomto dome sledujú televíziu a tam sa hrajú s deťmi. Kozub horí, fotografie visia na stene a vedľa nich sa vyníma nablýskaný čierny klavír.

Tráva a stromy, ktoré rastú na strechách

Høststemning i vakre Lodalen Norway 🍂 〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️ #amazing_nature_#pf_nature #loves_landscape #beauty_of_nature #thebestofscandinavia #ig_week_family_mbr #world_great #look_at_me_norway #look_norway #lory_norway #world_bestangles #bestcaptureglobal #loves_united_scandinavia #earth_schotz #bestofnorway #raw_norw #total_norway #essence_of_norway #bns_norway #norgeimitthjerte #higlightsnorway #photographyofnorway #lagos_world #world_europe_ #fotographia_natura #folkgrammer #picturetokeep_rural #nordik_dreams #dreamchasernorway

1,029 Likes, 80 Comments – Liv Lien, Norway (@livslien) on Instagram: „Høststemning i vakre Lodalen Norway 🍂 〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️…“

Podľa môjho názoru je Nórsko pekná a prírodne založená. Ukazuje sa, že trend trávnatých striech sa objavil už veľmi dávno, začiatkom 19. storočia. Takáto vrstva (rašelina) sa používala a používa hlavne  na zabezpečenie dodatočného tepla v dome v zime a na ochladzovanie v lete, ako aj na dobrú zvukovú izoláciu. Okrem toho, zelená strecha odolá akejkoľvek búrke.

Ak chcete postaviť takúto strechu na svojom dome alebo chalupe, nezabudnite, že najskôr sa tam v niekoľkých vrstvách položí suchá kôra, ktorá je nasiaknutá ovčím tukom, potom rašelina, slama a na samom konci mach. Takáto strecha váži veľa, najmä po daždi. Tráva musí byť neustále vlhká, preto sú tieto strechy veľmi dobré pre podnebie Nórska, kde je zrážok pomerne veľa.

V júli chodí celé Nórsko na dovolenku

V Nórsku existuje zaujímavý fenomén – dovolenka pre všetkých. Nastáva to v júli, kedy máte pocit, že celá krajina je vypnutá: 80% alebo dokonca 90% Norov si vzalo dovolenku v rovnakom období. Mnohí dokonca majú pracovné zmluvy, kde je zakotvené, že 3 z 5 týždňov dovolenky by mali prebiehať v júli. V tejto dobe sú tiež zatvorené materské školy a školy. Ulice v Osle sú v júli prázdne. Nóri chodia na dovolenku na juh Európy alebo na „letné chaty“ – drevené domy v nórskych horách.

Takmer všetky úrady sú v tom čase zatvorené, mnoho spoločností nefunguje a získanie nejakého druhu služby je nesmierne ťažké. Pred niekoľkými rokmi sme sa presťahovali z jedného mesta do druhého. Sťahovanie padlo na júl. V našom novom domove sme si objednali internet. Museli sme bez neho žiť 3 týždne, pretože všetci technici boli na dovolenke a nikto k nám nemohol prísť a zapojiť kábel.

Máte pocit, že v Nórsku pracuje len minimum ľudí

Keď som prišla do Nórska, dlho som nechápala, prečo tu pracuje tak málo ľudí. Všetky materské školy sú po 16:30 zatvorené, ale prakticky sú všetky deti vyzdvihnuté rodičmi ešte pred 16:00. Po 15:30 sa tvoria veľké dopravné zápchy. Zároveň sa v obchode nemusíte pretláčať cez ľudí, pretože každý nakupuje po práci. A po 17:00 sa už všetko vyprázdňuje, pretože väčšina Nórov má večeru.

Uvediem niekoľko faktov a čísel:

 • Úradný pracovný deň v Nórsku trvá 7,5 hodiny. V skutočnosti však väčšina administratívnych pracovníkov pracuje 6-7 hodín denne.
 • Takmer každý pracovný deň začína o 7 alebo 8h ráno.
 • V prípade mierneho ochorenia nemusíte ísť k lekárovi, ale môžete si vziať 3 dni PN-ky, ktoré vám zamestnávateľ zaplatí. Nie sú k tomu potrebné žiadne potvrdenia od lekárov. Počas roka máte nárok na 12 takýchto dní. Mnoho ľudí to využíva na predĺženie svojich dovoleniek o 12 dní.

Pre Nórov je nesmierne dôležité mať rovnováhu v živote: pracovať, venovať sa rodinným, športovým a outdoorovým aktivitám. A robia to veľmi dobre!

Deti spia na ulici, za každého počasia

Привет, всем любителям путешествий!⠀ Ставьте лайк👍♥️, если вы за сон 😴 на свежем воздухе. ⠀ ⠀ Маленькие дети 👶 должны спать 🛏 днём – это факт! Знаете ли вы, что в Норвегии, в детских садах дети спят днём в колясках на свежем воздухе🙈. В любую погоду: будь то снег ❄️, дождь ☔️, ветер 💨, яркое солнце ☀️, мороз 🥶 (до -10). Воспитатели после обеда укладывают деток в коляски и везут на улицу спать. Некоторые детские сады имеют навесы для колясок, а другие – нет.⠀ ⠀ Когда моя дочь начала ходить в садик в Норвегии, то я всеми силами сопротивлялась тому, чтобы она спала на улице в коляске, но потом я успокоилась🙂 и нашла много плюсов➕. ⠀ ⠀ ➕дети дышат свежим воздухом, риск заразиться уменьшается⠀ ➕дети спят лучше на свежем воздухе: здоровый и крепкий сон⠀ ➕иммунитет укрепляется⠀ ⠀ А вы за какой вариант? Пишите в комментариях! ⠀ Хочешь открыть Свою Норвегию, тогда спроси меня как!⠀ ⠀

55 Likes, 7 Comments – НОРВЕГИЯ 🇳🇴 ПУТЕШЕСТВИЯ РАБОТА (@otkrojnorvegiju) on Instagram: „Привет, всем любителям путешествий!⠀ Ставьте лайк👍♥️, если вы за сон 😴 на свежем воздухе. ⠀ ⠀…“

V nórskych materských školách spávajú deti vonku na čerstvom vzduchu – či už je sneh, dážď, vietor, jasné slnko alebo zima aj -10 °C. Učitelia dajú deti popoludní do kočíkov a nechajú ich vonku. Niektoré materské školy dokonca majú prístrešky pre kočíky.

Keď moja dcéra začala chodiť do materskej školy v Nórsku, nevedela som prijať, že spala v kočíku na ulici, ale potom som sa upokojila a našla v tom mnoho výhod:

 • Deti dýchajú čerstvý vzduch, znižuje sa tým riziko nákazy.
 • Deti lepšie spia na čerstvom vzduchu, čo znamená, že spánok je zdravý a tvrdý.
 • Posilňuje sa ich imunita.

 

Život dôchodcov

17. Mai på Norges tak! 😊 #17mai #nationalday #norge #norway #ski #skiing #topptur #randonee #flag #celebrate #celebration #may #dreamchasersnorway #liveterbestute #utno #mountain #galdhøpiggen #view #glede

107 Likes, 7 Comments – Marvin Hole (@marv_in_stagram) on Instagram: „17. Mai på Norges tak! 😊 #17mai #nationalday #norge #norway #ski #skiing #topptur #randonee #flag…“

Nemôžem zabudnúť ani na jedno stretnutie so staršou obyvateľkou tejto krajiny. Bolo to minulú zimu: manžel a ja sme lyžovali v jednom z lyžiarskych stredísk v Nórsku. Zrazu nás predbehla skupina dám v dôchodkovom veku. Všetky boli v skvelej kondícii a mali dobrú náladu. Jedna pani ma požiadala, aby som ich vyfotografovala. Vytiahla svoj najnovší iPhone a povedala, že ich skupina „dievčat“ sem chodí každý týždeň, aby trávila čas vonku; najmladšia pani v skupine mala 68 rokov a najstaršia 85 rokov. S úsmevom na tvári som ich vyfotografovala a poďakovala.

Dôchodcovia v Nórsku sa zásadne líšia od tých našich nielen vzhľadom, ale aj v tom, ako sa vedia zabávať, aké majú koníčky a dokonca aj v tom, ako sú na tom so svojim zdravím.

Nórski dôchodcovia:

 • Cestujú často: 3-4 krát ročne.
 • 95% nórskych seniorov má auto a riadia ho dokonale.
 • Vedú aktívny životný štýl: lyžujú, chodia na pešiu turistiku a sú členmi záujmových klubov.
 • Priemerný dôchodok v Nórsku v roku 2019 dosiahol 20 000 NOK mesačne (2-tis. EUR).

Lekárska starostlivosť

Návšteva rodinného lekára stojí asi 25 EUR a pošle vás za všetkými ostatnými odborníkmi. Návšteva takéhoto odborníka stojí 30 – 40 EUR. Vzhľadom na vysoké platy a dôchodky, môžeme lieky považovať za dostupné. Ľudia tu chodia k lekárom systematicky, nečakajú roky na operácie kvôli čakacím dobám alebo nedostatku peňazí.

Keď vaše lekárske výdavky v tomto roku dosiahnu 200 EUR, dostanete kartu, ktorá pokryje všetky vaše následné výdavky, t.j. všetky návštevy u lekára, špecialistov a mnoho liekov, ktoré dostanete úplne zadarmo.

Z mínusov: ak ste vy alebo vaše dieťa chorí, nemôžete si domov zavolať lekára a musíte ísť za svojím rodinným lekárom alebo na pohotovosť aj s vysokou horúčkou. ⠀

Ceny v Nórsku

Я уже 7 лет живу в Норвегии и хочу рассказать о том, что меня до сих пор здесь изумляет

Nórsko je drahá krajina – je to pravda. Je bežné ísť do supermarketu, minúť 200 EUR a zistiť, že ste v podstate nič nekúpili. Služby sú ešte drahšie. Napríklad taxi alebo cesta do reštaurácie. Cena benzínu je približne 2 EUR. Priemerná mzda je 4 – 7 tisíc EUR mesačne. To znamená, že pre návštevníkov sú tieto ceny neznesiteľné, ale pre miestnych obyvateľov je to celkom bežné.

No napriek relatívne vysokým platom si Nóri veľa šetria:

 • Na kúrenie. Teplota v byte alebo dome v zime nepresahuje 17-18 stupňov. Pred odchodom do práce mnohí vypínajú kúrenie. Doma chodia vo vlnenom spodnom prádle, aby nezamrzli.
 • Voda sa nalieva do kanvice a varí sa iba pre potrebný počet.
 • Kontrolujú spotrebu toaletného papiera.
 • Vytvoria si menu na týždeň a kupujú iba tie výrobky, ktoré sú potrebné na prípravu plánovaných jedál.
 • Nakupujú jedlo v susednom Švédsku, kde je to lacnejšie.

 

Na čom môže napríklad turista ušetriť?

 • Na jedle. Ak je váš rozpočet obmedzený, vyberajte si v obchodoch výrobky a produkty firmy Firts Price: kvalita výrobkov je takmer rovnaká a cena je 2-krát a niekedy aj 3-krát nižšia.
 • Na benzíne. Pokúste sa tankovať v nedeľu večer, pondelok ráno alebo vo štvrtok ráno, pretože práve v tomto čase sú zaznamenané najnižšie ceny benzínu a nafty. Ale v pondelok večer a vo štvrtok večer je všetko presne opačné: ceny sú na vrchole.

Nákupné košíky pre slobodných ľudí

Я уже 7 лет живу в Норвегии и хочу рассказать о том, что меня до сих пор здесь изумляет

Nórske obchody majú sivé nákupné košíky s označením „Pre slobodných ľudí“. Nápad spočíva v tom, že ak ste slobodní a chcete sa s niekým spoznať, mali by ste si v obchode vziať sivý košík a nenápadne tak dali najavo váš single status. Koniec koncov, ten pravý alebo pravý môže chodiť niekde okolo, nakupovať v rovnakom obchode ako vy, možno sa chce stretnúť s niekým novým, no má strach to urobiť. A takýto košík im v tom môže pomôcť. Počas mojej nedávnej návštevy v obchode, niekoľko žien a mužov nakupovalo s takýmito košmi.