11-ročný chlapec vysvetlil, prečo deti nechcú chodiť do školy “ Keď prvýkrát prídete do školy, okamžite sa vo vás pokúšajú vyvolať strach“

V roku 2016 sa na Ukrajine usporiadala konferencia pre tínedžerov, ktorá bola venovaná problémom mládeže (najstarší rečník mal 19 rokov).

Jedným z najzaujímavejších prejavov bol prejav 11-ročného Timotyho Drogina, ktorý jasne povedal, prečo deti tak veľmi nemajú rady školu.

Womo

„Teraz vám poviem o desiatich dôvodoch, prečo deti nerady chodia do školy.

 

 1. Učiteľ

Keď prvýkrát prídete do školy, okamžite sa vo vás pokúšajú vyvolať strach. Jedným z nich je strach z učiteľa.

 

 1. Strach zo známok

Po prvom strachu sa rozvíja aj strach zo známok. A potom strach z trestu od rodičov, z riaditeľa. V škole sa nepozerajú na to, kto ste, ale súdia vás iba podľa vašich známok.

 

 1. Strach z chyby

Ďalší strach je strach z chyby. Škola neučí, že je možné a potrebné robiť chyby, pretože iba takto sa môžete niečo naučiť.

 

 1. Zosmiešňovanie

Ďalším dôvodom je výsmech spolužiakov. A často je to chyba učiteľov, ktorí vystavujú deti posmechu –  hovoria im, že robia niečo, čo nie je také dobré ako u ich spolužiakov. Hodnotenie je pre nich dôležitejšie ako samotný študent.

Chodil som do detského kreatívneho klubu, naučil som sa tkať z korálikov, modelovať z cesta, vyrábať kožené náramky a oveľa viac. A keď prišiel do školy učiteľ z mojej skupiny, aby ponúkol kurzy aj ostatným študentom, hovoril o mojich úspechoch, riaditeľ bol prekvapený: „Timothy? To nemôže byť pravda! “

 1. Hlúpe testy

Tieto testy, ktoré sú dávané na hodinách, sú neuveriteľne hlúpe, pretože nemajú variant na vlastné odpovede. Dieťa sa v snahe získať dobrú známku snaží uhádnuť jednu z navrhovaných odpovedí, ale môže mať svoj vlastný názor, ktorý nemôže napísať.

Nemyslím si, že nastane čas, keď si všetci budú pamätať všetky hlavné mestá sveta, všetko, čo napísal Oscar Wilde či druhú odmocninu z piatich. Myslím si, že ak sa človek o niečo skutočne zaujíma, čo ho baví, bude vedieť viac ako dieťa po 10 rokoch školy. A ak potrebuje vedomosti z iných oblastí, môže ich ľahko získať.

 

 1. Množstvo domácich úloh

Čítal som, že neexistujú dôkazy o tom, že domáce úlohy ovplyvňujú výkon a vzdelanie detí. Raz mi zadali toľko úloh z angličtiny, že som po troch hodinách písania vstal a nedokázal som si narovnať krk. Vzali ma na pohotovosť a týždeň som chodil s golierom na krku.

 1. Zákaz byť jedinečný

V školách nemajú radi, ak je niekto iný ako ostatní. Začína to učiteľom, prenáša sa to na žiaka a zostáva to s nimi po celý život.

 

 1. Škola nás neučí, ako byť šťastný

Čítal som, že keď mal John Lennon z Beatles päť rokov, jeho matka mu povedala, že najdôležitejšou vecou v živote je byť šťastný. Potom šiel do školy a opýtali sa ho: „Čím chceš byť v živote?“ Odpovedal: „Šťastný.“ Povedali mu že: „Nerozumieš otázke,“ na čo on odpovedal: „To vy nerozumiete životu.“

 

 1. Škola nás neučí pracovať s informáciami

Napríklad, sledujem kanál na YouTube, kde učiteľ fyziky hovorí jednoducho a pútavo. Čítanie alebo sledovanie takýchto videí môže nahradiť desiatky nudných hodín v škole.

 

 1. Škola nás nepripravuje na dospelosť

Škola je vraj prípravou na dospelosť. Ale neučí, ako šetriť a zvýšiť svoj príjem, ani ako zarobiť peniaze. Verím, že hlavným predmetom v škole by mohol byť predmet, na ktorom by sme sa mali naučiť, ako rozumieť jeden druhému. Koniec koncov, komunikácia je najdôležitejšia.

Womo

6 tipov pre deti, ako prežiť v škole:

 1. Aby ste sa naučili, ako prežiť v škole, musíte mať život za jej bránami.
 2. Nebojte sa chýb a učte sa z nich. Páči sa mi príklad Thomasa Edisona. Pred vytvorením žiarovky sa pomýlil až 999-krát. Ale v skutočnosti to neboli chyby, jednoducho identifikoval 999 možností, ktoré nefungujú.
 3. Aby ste si rozvinuli svoje komunikačné schopnosti, odporúčal by som účasť v súťažiach, na podujatiach, dokonca aj čítanie veršov v triede – aj to už je nejaká skúsenosť.
 4. Experimentujte, zaujímajte sa a naučte sa čo najskôr zarábať. Rozvíjate si tým svoje sebavedomie. Napríklad, ja pletiem náramky. Moji rodičia mi teraz pomáhajú, ale v budúcnosti si plánujem otvoriť svoj malý internetový obchod.
 5. Nájdite si „svoju“ školu. Moja rada rodičom: počúvajte dieťa, ak hovorí, že sa mu na súčasnej škole nepáči.
 6. A tá najdôležitejšia: bez ohľadu na to, kde teraz študujete a čo si o vás myslia, verte si!

Čo si o tejto problematike myslíte vy?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “11-ročný chlapec vysvetlil, prečo deti nechcú chodiť do školy “ Keď prvýkrát prídete do školy, okamžite sa vo vás pokúšajú vyvolať strach“”