Boj za zníženie emisii: Táto európska krajina zníži rýchlosť na diaľniciach

Na to aby sme aspoň trochu ochránili našu Zem musia byť niekedy nasadené “idiotské opatrenia” ako toto rozhodnutie nazval premiér Mark Rutte. V Holandsku chcú znížiť maximálnu povolenú rýchlosť na diaľniciach na 100 km/h. „Nikto to nepovažuje za príjemné, ale ide o vyššie záujmy,“ dodal premiér podľa agentúry ANP. 

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Budú aj výnimky

Holandská agentúra ANP ďalej informuje že Cora van Nieuwenhuizenová, ministerka pre infraštruktúru a vodohospodárstvo, chce do konca decembra predložiť podrobný plán. Mal by zahŕňať aj určite výnimky týkajúce sa tohto rýchlostného obmedzenia a to v časoch od 19:00 do 06:00 na úsekoch, kde doteraz platila rýchlosť 130 km/h aj počas dňa. V prieskume holandského automobilového klubu ANBW až 51% jeho členov berie toto opatrenie pozitívne a 34% zníženie rýchlosti odmieta.

 

Týmto opatrením chce Holandsko bojovať proti vysokej úrovni emisii oxidov dusíka. Táto úroveň dokonca prevyšuje európske limity dané rozlohou krajiny. Rôzne opatrenia boli implementované už v máji, kedy sa zastavili rôzne rozsiahle stavebné projekty. Či už išlo o výstavbu bytov či rozširovanie diaľnic, najvyšší súd a Raad van State (poradné grémium vlády) im dali stopku pokým sa neprijmú iné opatrenia na zníženie emisií.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Zmeny sa budú diať aj mimo diaľnic

Premiér taktiež vyjadril obavy, keďže udržanie limitov emisii je pre Holandsko ťažké: „Pre našu krajinu a vládu ide o krízu v doteraz nepoznanom rozsahu.“ Príčinou toho je podľa odborníkov slabé zalesnenie a hlavne hustota osídlenia, ktorá je v Európe najvyššia hneď po Malte. No predchádzať vysokej úrovni emisií chcú okrem obmedzovania rýchlosti aj zmenou v chove hovädzieho dobytka. Tej majú kŕmiť krmivom obohateným o enzýmy, ktoré majú zaručiť menšiu produkciu amoniaku. Hnutie Greenpeace taktiež žiadalo redukciu stád no tento návrh si vyžiadal vlnu kritiky od chovateľov vo forme protestov.

 

Three Black-and-white Cows

Zdroj: pexels.com

 

Čo si o týchto opatreniach myslíte Vy? Je to krok vpred pre Holandsko?

zdroj: