5 dôvodov prečo sú fyzické tresty jedným z najhorších spôsobov vychovávania detí

Fyzické tresty sú jednou z bežných metód pri vychovávaní neposlušných a rozmaznaných detí. Približne 4 z 5 rodičov takéto tresty používajú a v 9 z 10 prípadov je to práve žena – matka alebo opatrovateľka. Mnohým rodičom nevadí “preplieskať” ich neposlušné deti a iní zase použijú to čo majú najbližšie po ruke, napríklad opasok. No aj keď si mnoho rodičov myslí, že to je tá správna cesta, štúdie dokazujú, že fyzické tresty nie len ubližujú ale vôbec nefungujú čo sa výchovy týka.

V tomto článku Vám predstavíme 5 dôvodov prečo fyzické tresty správnej výchove detí neprospievajú: 

#1  Nefunguje to a správanie sa bude iba zhoršovať

Je pravda, že deti “rady” skúšajú trpezlivosť rodičov, ktorá má určité hranice. No bitkou však nič nevyriešite. Štúdia dokazuje to, že fyzické tresty nefungujú z dlhodobého hľadiska a to preto, že si deti musia uvedomiť čo môže spôsobiť ich zlé správanie. Preto potrebujú vysvetlenie od rodičov prečo je ich správanie zlé. Bitka je len rýchla forma ukončenia zlého správania dieťaťa a nepomôže im to zmeniť svoje správanie z dlhodobého hľadiska.

#2  Je to zlá cesta byť násilníckym rodičom a takto týrať svoje dieťa

Štúdia hovorí o tom, že týranie detí začína práve “nevinným prepleskom”. Tým, že fyzický trest vôbec vo výchove dieťaťa nepomáha, rodičia zvýšia silu trestu a myslia si, že výchovný efekt bude trvácny. No bohužial sa to nestane a výsledkom je iba zvyšovaná sila fyzického trestu až nakoniec rodičia zistia, že svoje dieťa týrajú a to je to čo by nikdy nechceli.

Girl Sits on Gray Concrete SurfaceZdroj: pexels.com

 

#3  Násilie iba vytvorí ďalšieho násilníka

Deti, ktoré boli fyzicky trestané sú viac náchylné k násiliu páchanom sa svojich deťoch alebo partneroch. U nich navyše existuje aj vyššie riziko toho, že budú často porušovať zákony. Je jasné, že slovami viete deťom dohovoriť no ak im dáte príklad, že fackou sa dá vyriešiť konflikt to je to čo sa dieťa naučí a bude praktizovať aj v budúcnosti.

 

Woman And Man Wearing Brown Jackets Standing Near Tree

Zdroj: pexels.com

 

#4  Deti začnú trpieť depresiami

Keď Vás partner udrie, stále si myslíte, že Vás miluje? Asi ťažko a to isté si myslia aj deti o svojich rodičoch, ktorí im udeľujú fyzické tresty. Takto trestané deti potom začnú pochybovať o láske zo strany svojich rodičov čo môže prerásť až do klinickej depresie. Deti sa cítia neľúbené, majú problém so socializáciou a takýto život ich iba frustruje.

Black-haired Boy CryingZdroj: pexels.com

 

#5  Deti môžu kvôli tomu aj ochorieť

Keď sú deti často svedkami násilia, sú vystavované veľkému stresu čo ničí ich imunitný systém. Takže ak budú pravidelne fyzicky trestané, na ich imunitný systém to môže mať taký silný efekt, že sa imunita oslabí a tak môžu byť deti náchylnejšie na rôzne choroby. Ak už dieťa trpí nejakým ochorením, takýto stres chorobu iba zhoršuje.

 

Crying Baby in Brown and Black Hooded Top

Zdroj: pexels.com

 

No čo robiť ak:v

#1  Vám dochádza trpezlivosť?

Porozmýšľajte najprv nad tým či správanie dieťaťa iba nesúvisí s jeho vekom, ako napríklad nekonečné “Prečo?” u dvojročných detí. To môže oddialiť impulzívne správanie a problém viete potom vyriešiť oveľa láskavejším prístupom.

 

#2  Ste svoje deti už niekoľkokrát prosili aby sa správali slušne no ony aj tak nepočúvajú?

Vyhnite sa tomu, že Vaše dieťa rozumie čo robí zle. Slušne mu povedzte “neštípaj svojho brata, bolí ho to” a dieťa to pochopí skôr ako “hrajte sa pekne”.

 

#3  Sa Vaše dieťa vymkne spod kontroly?

Ak sa správanie Vášho dieťaťa vymkne kontrole, určite mu neodpovedajte štýlom, ktorý by iba urobil celú situáciu napätejšou. Upokojte sa, naviažte očný kontakt a znížte svoj hlas. Iba pokojným jednaním viete opäť nastoliť pokoj.

 

#4  Vaše dieťa má záchvat hnevu?

V pokoji odveďte svoje dieťa do druhej izby, kde sa nikto nenachádza a vysvetlite mu prečo je jeho správanie neakceptovateľné. Potom mu dajte pokyn, že z izby sa môže vrátiť až, keď sa upokojí a potom prejdú 2 minúty. Ak sa dieťa aj po tomto čase ďalej háda a kričí, pošlite ho preč na ďalšie 2 minúty.

 

#5  Vaše staršie deti nechcú počúvať?

Nechajte sa poučiť na ich chybách zapríčinených zlým správaním ale iba ak im to nemôže ublížiť. Určite sa vyhnite vetám typu “Ja som ti to hovoril/a!”.

 

Čo si myslíte o fyzických trestoch? Máte aj Vy iné zaručené tipy a triky ako upokojiť dieťa, ktoré nepočúva?

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “5 dôvodov prečo sú fyzické tresty jedným z najhorších spôsobov vychovávania detí”