Hrôzostrašný výbuch plynu v Prešove. Zdevastovaná je celá bytovka! Záchranári hlásia niekoľko obetí.

Na mieste výbuchu sú desiatky hasičov a záchranárov. Po celom Prešove premáva niekoľko hasičkých áut.

V aktuálnech minútach prebieha evakuácia 12 poschodovej bytovky na Mukačevskej ulici v Prešove, v ktorej dnes na obed vybuchol plyn. Príčina ešte nie je objasnená a nie je známy ani počet obetí a ani počet zranených. Ako si môžete všimnúť na fotografiách, zničený je takmer celý bytový dom. Záchranári zatial potvrdilipäť obetí, jedna z nich sa zrútila z poškodeného balkóna. 

 

Po výbuchu nastal závažný požiar, ktorý uväznil niekoľko obyvateľov bytovky na horných poschodiach, vo svojich bytoch. Okrem niekoľkých bytov horelo aj schodisko. Oheň je momentálne uhasený a hasiči evakuujú ľudí prostredníctvom vysokozdvižných rebríkov. Okoloidúci mohli pozorovať vystrašeného muža, ktorý sa nakláľa z okna bytovky a prosí o pomoc.

Obyvateľ vedľajšej bytovky prezradil: “Myslel som, že je to zemetrasenie.” Hasiči postupne evakuujú aj okolité bytovky, snažia sa, aby boli všetci v bezpečí. Na mieste nešťastia sa nachádza aj MUSAR, Modul pátracích a záchranárskych činností stredného rozsahu v mestskom prostredí, tím zo Záchrannej brigády HaZZ v na vyhľadávanie osôb zo závalov, ťažká technika zo Záchranných brigád HaZZ v Humennom a Žiline a štábne vozidlo HaZZ z Košíc. Na miesto smerujú okrem týchto záchranných zložiek aj hasiči z Prešova, Sabinova, Košíc, Levoče a Bardejova.

Krízový štáb sa zriadil na základnej škole v okoli – na Mukačevskej ulici. Riaditeľka školy , Zuzana Perželová, povedala: ,,V jedálni priľahlej školy sa schádzajú ľudia zohriať. Majú k dispozícii teplý čaj, priestory jedálne. Ak budú potrebné ďalšie miestnosti, sme k dispozícii, nebude problém.” 

Okrem samotnej zničenej bytovky sú sklá porobíjané aj na niekoľkých vedľajších bytových domoch. Požiar sa postupne dostal až na piate poschodie 12 poschodovej bytovky.

Video z požiaru si pozrietu tu:

Vybuch plunu v Presove

6.12 okolo 12.00silny vybuch v presove

Polícia Slovenskej republiky informovala: „S ľútosťou môžeme potvrdiť, že najmenej jedna osoba spadla z balkóna Hrozí zrútenie budovy. Na mieste je množstvo policajtov a samozrejme aj hasičov. NEPRIBLIŽUJTE SA K PANELÁKU, MÔŽU NASTAŤ ĎALŠIE VÝBUCHY.“

Security Check Required

No Description

Výbuch bytovky v Prešove.Zdroj: TV Markíza

Hovorca mesta Prešov povedal: „Na Mukačevskej ulici v Prešove dnes krátko popoludní došlo k výbuchu. Pravdepodobne ide o výbuch plynu vo výškovom bytovom dome, v dôsledku ktorého došlo k rozsiahlemu požiaru. Zástupcovia mestského úradu sú už priamo na mieste. Primátorka Andrea Turčanová vyhlásila od 12:35 na území mesta Prešov mimoriadnu situáciu. Momentálne prebiehajú na mieste záchranné práce. V krátkom čase zasadne krízový štáb.“ Andrea Turčanová, primátorka, tvrdí, že na mieste je mnosžtvo zranených a niekoľko obetí. Táto tragédia je v Prešove najhoršia za posledné desaťročia.

 

Na Facebooku sa všetku ľudia spojili a vytvorili skupinu, v ktorej ponúkajú akúkoľvek pomoc pre ľudí, ktorí prišli kvôli výbuchu o domov. Ponúkajú oblečenie, deky, peniaze, ale aj dočasné ubytovanie.

Ak chcete pomôcť, navštívte facebookovú skupinu: Pomôžme ľuďom z vybuchnuteho bytového domu v Prešove.

Zdroj: PRESOV.KORZAR.SME.SK , TVNOVINY.SK