Pozreli sme sa na to, prečo zubári naliehajú na rodičov, aby čistili zuby svojich detí

Pamätáte sa na to, kedy vám vypadol prvý detský zub? Pre niektorých z nás to bolo desivé a bolestivé, zatiaľ čo iní za vypadnutý zub dostali pekný darček od zubnej víly. Niektorí rodičia zuby svojich detí dokonca odkladali. Rozhodli sme sa zozbierať pár faktov o detsých zuboch, po spoznaní ktorých sa o ne budete starať omnoho viac.

Zubné bunky

Why Doctors Are Urging Parents to Keep Their Kids’ Baby TeethZdroj: Klanmamma / imgur

Existuje hned‘ niekoľko dôvodov, prečo rodičia nevyhadzujú vypadnuté zuby ich dieťaťa. Jeden z nich súvisí s budovaním jeho zdravia. Vedci odporúčajú uchovať zuby kvôli zubnym kmeňovým bunkám. Tieto bunky môžu zachrániť život.

 Čo sú to zubné bunky a ako ich môžeme chrániť?

Každý z nás sa skladá z malých elementárnych častíc nazývaných bunky. Naše telo je z nich vytvorené rovnako ako je dom postavený z tehál. Bunky sú rozdelené do 3 rôznych skupín a každá z nich má samostatnú funkciu. Kmeňové bunky sú mladé bunky, ktoré neskôr dorastú do jednej z týchto skupín.

Krvné bunky rastú a vyvíjajú sa v špongiovitej časti kosti nazývanej kostná dreň. Kmeňové bunky sa môžu odoberať zo zubov, ako aj z iných kostí. Ak chcete aby boli bunky zo zubov použiteľné, musíte ich správne skladovať. Lekári a vedci používajú niekoľko druhov technológií na ochranu a následné použitie kmeňových buniek.

Ako dokážu pomôcť?

Why Doctors Are Urging Parents to Keep Their Kids’ Baby TeethZdroj: moderndayvigilante / reddit

Kmeňové bunky môžu reprodukovať akýkoľvek iný typ buniek vo vašom tele. Jednou z najpozitívnejších vecí je to, že môžu nahradiť aj poškodené bunky. Výskumy dokazujú, že kmeňové bunky môžu pomôcť dokonca aj v boji proti rakovine. Momentálne prebiehajú štúdie zaoberajúce sa potenciálom kmeňových buniek.

Kreativitu dieťaťa môžete posilniť jeho vlastnými zubami

Why Doctors Are Urging Parents to Keep Their Kids’ Baby TeethZdroj: Dirtydeedsinc / reddit,  dentistrysociety / instagram

Vypaduté mliečne zuby svojho dieťaťa môžete použiť aj na vedecké účely, alebo domáce pokusy. Experimentovať môžete s vplyvom kávy alebo cukru na farbu, alebo odolnosť zubov.