9 dôvodov, prečo francúzske deti nemajú záchvaty zlosti a neodvrávajú. Toto by mali robiť všetci rodičia

Francúzske deti sú považované za veľmi dobre vychované a sú takým vzorom, ako by sa deti iných národnosti mali správať. Sú veľmi slušné, bez nezmyselných detských manierov ako sú napríklad záchvaty plaču a hnevu v obchodoch.

Mnohí z nás si v tomto momente položia otázku: ,,Čo robia francúzski rodičia inak ako my?

Dáte nám za pravdu, keď po vieme, že žiadny rodič predsa nechce mať rozmaznané dieťa, ktoré sa dá len veľmi ťažko ovládať. Poďme sa pozrieť na to, v čom je ,,francúzsky spôsob” výchovy detí iný od nášho spôsobu.

1) Prvý rok dieťaťa

Nie je ničím výnimočným, ak sa mladá mamička vo Francúzsku rozhodne nastúpiť do práce už 10 týždňov po pôrode. Jedným z dôvodov je i veľká finančná záťaž v prípade, že by sa matka rozhodla s dieťaťom ostať doma. Samozrejme neexistuje žiaden zákon, ktorý by matke prikazoval chodiť do práce či ostať doma.

Deti sú tak už od útleho veku zvyknuté na nové prostredie, iných ľudí a rozličné situácie. Stávajú sa z nich samostatnejšie osobnosti, ktoré sú neskôr v živote nezávislejšie a sú schopné sa rýchlo prispôsobovať novým situáciám. Takéto deti sú smelé a nevyžadujú si neustálu pozornosť, bez ktorej sa nezaobídu.

Photo by Pixabay from Pexels

2) Deti spia vo vlastnej posteli

Mamičky vo Francúzsku učia deti spať samé. Samozrejme, v útlom veku majú deti pri sebe, akonáhle je to však možné, deti spia vo vlastnej posteli a dokonca i vlastnej izbe. V prípade, že sa dieťa v noci prebudí a začne plakať, matky zvyknú chvíľu počkať, aby sa uistili, či je ich „záchrana“ skutočne potrebná. Postupne sa deti odnaučia od spánku s rodičmi a spia pokojne vo svojich izbách.

3) Sloboda konania

Francúzski rodičia chcú dať svojim deťom toľko slobody rozhodovania a voľby konania ako je len možné. Sú to cenné lekcie v živote dieťaťa, ktoré tak získa neoceniteľnú skúsenosť na vlastnej koži a vie sa učiť aj na svojich chybách.

Len veľmi zriedka by ste zahliadli francúzskych rodičov, ako sa hrajú v pieskovisku s deťmi. Nechajú deti medzi ich rovesníkmi a prípadné konflikty a ich riešenie nechávajú na svojich potomkov.

Deti sa tak učia zvládať situácie samé. Je ale dôležité, aby rodičia vždy ukázali rozdiel medzi nevinným žartom a zlým správaním. Akonáhle sa ich dieťa správa k iným neprimerane a ubližuje im, rodič musí na danú situáciu poukázať a dieťa potrestať. Len tak dieťa spozná rozdiel medzi nevinnou situáciou a zlomyseľnosťou.

Photo by Trinity Kubassek from Pexels

4) Starí rodičia nie sú pestúnkou na plný úväzok

Samozrejme sú starí rodičia alebo prarodičia pomocou pri výchove i vo Francúzsku. Nie je však bežné, aby deti trávili more času s dedkom alebo babkou namiesto času stráveného s rodičmi. Rodiny sa stretávajú cez sviatky alebo cez víkendy, kedy si starí rodičia svoje vnúčatá vychutnajú. Inokedy si však francúzsky dedko s babičkou vychutnávajú súkromie, zájdu na pohár vína alebo do spoločnosti.

5) Žiadne detské jedlo

Jedlo je skutočne dôležitou súčasťou francúzskej kultúry a ľudia si ho vedia patrične vychutnať. Francúzi nepovažujú jedlo za nutnosť a určite nie sú zvyknutí na „rýchlovky“, kedy do seba nahádžu jedlo za 15 minút. Obed vo Francúzsku sa bežne natiahne aj na 2 hodiny a neznamená len príjemné kulinárske osvieženie, ale aj čas strávený s rodinou.

Francúzi trvajú na tom, že rodina sa má za stolom stretnúť aspoň raz do dňa. Deti nie sú nútené konzumovať jedlo, ktoré im nechutí, musia ho však aspoň ochutnať bez toho, aby len z princípu tvrdohlavo odmietali. Detské verzie jedál tu takmer nenájdete. Rodičia či deti – všetci jedia rovnaké pokrmy.

6) Dobré mravy a slušné správanie

Rodičia dávajú veľmi veľký dôraz na slušné správanie svojich detí. V spoločnosti sú ich deti zdvorilé, ochotne podržia dvere susede, pozdravia pri vstupe do každého obchodu alebo bez slova uvoľnia miesto v autobuse starším ľuďom. Ďakujem, prosím, nech sa páči, dobrý deň a dovidenia sú výrazy, ktoré nechýbajú v slovníku ani tých najmenších detičiek.

Photo by Alexander Dummer from Pexels

7) Spôsob výučby

Je normálne, že 5-ročné deti nevedia čítať a rodičia to neberú ako katastrofu. Do šiestich rokov totiž nechávajú deti čo najviac snívať, objavovať svet, naučiť sa byť samostatný a zdvorilý. Čítanie a písanie prichádza až potom.

8) Nedeľa je dňom pre rodinu

Najlepší deň na spoločné bicyklovanie, grilovačku, prechádzku v parku alebo piknik? No predsa nedeľa! Pre Francúzov je nedeľa takmer posvätným dňom, ktorý nepatrí práci alebo povinnostiam, ale tým najbližším. Nedeľné aktivity sú pre nich veľmi dôležitou a príjemnou súčasťou týždňa. Zvyknú ich starostlivo pripravovať aj vopred.

Photo by samer daboul from Pexels

9) Deti dostávajú vreckové

Väčšina francúzskych rodičov si nevie predstaviť, že by sa ich dieťa počas nákupu hádzalo o zem s plačom a krikom. Ak si dieťa vyžiada cukríky, hračky alebo lákavé lízanky a rodič to odmietne, dieťa to prijme. Deti totiž dostávajú svoje mesačné vreckové, ktoré míňajú podľa uváženia. Takto sa naučia veľmi skoro hospodáriť a byť zodpovednými. Navyše, ak rodič odmieta kúpiť dieťaťu konkrétnu vec, vie mu jednoducho vysvetliť dôvody (napríklad vysoká cena) a dieťa to dokáže pochopiť.

Využívate takýto spôsob výchovy aj vy alebo máte vlastné osvedčené tipy na výchovu, ktoré na vaše deti fungujú perfektne?

zdroj: brightside.me

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “9 dôvodov, prečo francúzske deti nemajú záchvaty zlosti a neodvrávajú. Toto by mali robiť všetci rodičia”
Verified by MonsterInsights