Len 6 mesiacov stačí na to, aby ste dostali rakovinu pľúc. Zlá správa pre fajčiarov

Každý už dávno vie, že fajčenie môže spôsobiť rakovinu pľúc. Uvádzajú to dokonca aj na balíkoch od cigariet! Ľudia aj napriek tomu fajčia a dostávajú rakovinu pľúc.

Čím dlhšie a častejšie fajčíte, tým vyššie je riziko rakoviny. Cigaretový dym obsahuje viac ako 7 000 látok, z ktorých mnohé sú nezdravé a návykové, 69 z nich sú karcinogéne.

Fajčenie je hlavnou príčinou zhubných nádorov v pľúcach. Podľa štatistík až 90% prípadov rakoviny pľúc je spôsobených fajčením a ďalšie 4% sú spôsobené pasívnym fajčením.

Photo by Basil MK from Pexels

 

Ako dlho je potrebné fajčiť na to, aby ste dostali rakovinu pľúc? Mnoho ľudí si kladie túto otázku, ale odpoveď nie je taká jednoduchá: bežnou odpoveďou je to, že nie je možné určiť presné časové obdobie.

Nedávna štúdia britských vedcov však ukazuje, že ľudia určitou génovou predispozíciou môžu dostať rakovinu pľúc už po 6 mesiacoch fajčenia.

Existujú samozrejme ľudia, ktorí fajčia 60 rokov a nikdy ju nedostanú. Lekári tvrdia, že riziko vzniku rakoviny závisí od mnohých faktorov (od génov až po ekológiu), vrátane:

  • dedičnosti
  • anamnéz pľúcnych ochorení
  • veku
  • pasívneho fajčenia
  • rádioterapii prsníkov
  • výživy

Čím viac cigariet fajčíte, tým vyššie je riziko rakoviny. Štúdie ukazujú, že na rakovinu pľúc stačí fajčiť 30 cigariet denne po dobu 14 mesiacov, 20 cigariet denne po dobu 22 mesiacov alebo 10 cigariet denne po dobu 41 mesiacov. V 90% prípadov sa rakovina vyvíja po častom a dlhodobom fajčení.

Mnohé štúdie navyše ukazujú, že fajčenie spôsobuje nielen rakovinu pľúc, ale aj ďalšie choroby: kardiovaskulárne, dýchacie a onkologické, ktoré sa netýkajú len pľúc.

Fajčíte? Plánujete prestať?

zdroj: https://bestie.vn/

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Len 6 mesiacov stačí na to, aby ste dostali rakovinu pľúc. Zlá správa pre fajčiarov”