Najnovšie informácie o prepuknutí čínskeho koronavírusu. Aké sú jeho príznaky?

Od vypuknutia vírusu v čínskom meste Wu-chan sa minulý mesiac potvrdilo takmer 2 000 prípadov nového respiračného ochorenia. Vedci identifikovali chorobu ako nový druh koronavírusu. Koronavírusy sú veľkou skupinou vírusov, z ktorých niektoré spôsobujú nachladnutie. Iné sa vyvinuli do závažnejších ochorení, ako napríklad SARS a MERS. Napriek tomu sa nový vírus zatiaľ nejaví takým smrteľným alebo nákazlivým ako tie predošlé.

Čo spôsobuje vírus?

Koronavírus, ktorý bol dovtedy pre vedcov neznámy, spôsobuje závažnú akútnu infekciu dýchacích ciest so symptómami vrátane horúčky a kašľa. Neexistuje naň žiaden liek ani vakcína.

Na základe predošlých správ o úmrtiach, keď zomrelo iba 17 ľudí, sa zdá, že väčšina obetí boli starší ľudia, mnohí s už existujúcimi zdravotnými problémami.

‪#Coronavirus concerns continue in China and here in the U.S. What the CDC is planning to do this week on @nbcchicago at 10am.‬

1 Likes, 0 Comments – Lisa Chavarria (@lisachavarriatv) on Instagram: „‪#Coronavirus concerns continue in China and here in the U.S. What the CDC is planning to do this…“

Najnovšie informácie však uvádzajú, že jednou z mŕtvych bola aj lekárka v nemocnici v Hubei.

Skôr, ako počet obetí dosiahol číslo 17, informácie od Čínskej národnej zdravotníckej komisie uvádzali, že najmladšia osoba, ktorá zomrela na vírus, mala 48 a najstaršia 89 rokov.

15 prípadov zo 17 malo viac ako 60 rokov a viac ako polovica trpela na ďalšie chronické ochorenia vrátane Parkinsonovej choroby a cukrovky. Iba štyri z nich boli ženy.

Príznaky začínajú horúčkou, po ktorej nasleduje suchý kašeľ a približne po týždni nastupuje dýchavičnosť. Niektorí pacienti potrebujú nemocničnú liečbu.

😂🙌 #coronavirus

11 Likes, 0 Comments – Лю 💁🏻‍♀️ (@korotyulia) on Instagram: „😂🙌 #coronavirus“

Najnovšie informácie

  • Národná zdravotná komisia uviedla, že počet potvrdených prípadov v Číne vzrástol na takmer 2 000 a počet obetí na 56.

 

  • USA ohlásili tretí prípad, muž v južnej Kalifornii, ktorý cestoval z epicentra zasiahnutého mesta Wuhan.

 

  • Singapur a Južná Kórea ohlásili v nedeľu po jednom novom prípade, zatiaľ čo Thajsko ohlásilo tri nové prípady.

 

  • USA uviedli, že si prenajali lietadlo, aby premiestnili svojich zamestnancov na konzulátoch a niektorých civilistov. Francúzsko uviedlo, že pripravuje podobnú evakuáciu, pravdepodobne autobusom. Japonsko uviedlo, že taktiež zabezpečili takýto evakuačný let.

 

  • Čínsky minister zdravotníctva uviedol, že krajina vstupuje do „rozhodujúcej fázy“, pretože „sa zdá, že schopnosť šírenia vírusu sa zvyšuje.“

Listen! I’m alone at the crossroads. I’m not at home in my own home. Real life new year 😰#coronavirus #pleasebegone

2 Likes, 1 Comments – Miiu みう (@miiumeow) on Instagram: „Listen! I’m alone at the crossroads. I’m not at home in my own home. Real life new year…“

zdroj foto:ttahaber

Zdroj: apnews.com

Zdroj: BBC.com