Rómovia zo Žehry dostali nájomne byty, v ktorých teraz chýba časť toalety a kľučky na dverách

Rómovia zo Žehry si svojou dlhoročnou prácou vyslúžili úplne nové nájomné byty, o ktoré sa teraz majú starať. Jednou z podmienok, po splnení ktorých byty dostali, bolo aj zbúranie chatrčí odkiaľ sa presťahovali. Obec od tejto podmienky nakoniec ustúpila, pretože v chatrči stále bývajú niektorí ľudia.

Jeden z podnájomníkovov sa o svoj pridelený byt stará ukážkovo a pre Správy RTVS povedal: „Človek sa snažil, aby ten pridelený byt mal. Pomaličky sa dá všetko. Chcem aby mi to vydržalo a aby bola moja žena s deťmi šťastná.“ V reportáži je naozaj vidieť, že v byte majú čisto a útulne. Zariadili si ho podľa svojich možností. Jeho manželka povedala, že si kúpili novú linku a sedačku, prerobili si kúpeľňu a momentálne čaká na nábytok do spálne. Sama potvrdila, že v osade to bolo zlé a že v nájomnom byte sa majú výborne.

Úplne opačný prípad sa ukázal pri podnájomníkoch vo vedľajšom byte, kde na dverách chýbajú kľučky a v kúpeľni časť toalety. Okrem toho sa v rohoch takmer každej jednej izby tvoria plesne. Pán Macko, nájomca z tohto bytu povedal, že o rok to bude mať v byte určite lepšie.

Momentálne vraj nemá peniaze na prerábku a ani na nový nábytok. Avšak na byt čakal dlhých 35 rokov a z 220 eur toho momentálne veľa neurobí.

Okrem tejto rodiny sa v paneláku nachádza aj iná, ktorá svoj byt neudržiava. Je to nájomníčka s 11 deťmi, ktorej partner sa momentálne nachádza za mrežami a sama to nezvláda. Obec chce situáciu s takými rodinami  vyriešiť stiahnutím peňazí cez inštitút osobitného príjemcu. Ak to nepomôže, bude to riešiť s políciou.

Z chatrčí sa presťahovali do nájomných bytov

Z chatrčí sa presťahovali do nájomných bytov V Žehre na Spiši dostalo 36 rodín nové nájomné obecné byty. Noví nájomníci sa do nich presťahovali pred…

Zdroj: facebook.com