Štúdie potvrdzujú: Čierny humor obľubujú najmä ľudia s vysokým IQ

Láska k čiernemu humoru môže byť podľa rakúskych vedcov znakom vysokej inteligencie.

Štúdia vedená odborníkmi z viedenskej lekárskej univerzity pod vedením profesora Ulrike Willingera ukazuje prepojenie medzi reakciou na čierny humor a úrovňou inteligencie a agresie. Výsledky boli uverejnené v časopise Cognitive Processing.

Autori štúdie charakterizujú čierny humor ako „druh humoru zameraného na zlovestné témy, ako sú smrť, choroba, deformácie, telesné postihnutie a vojny, ktorý brutálnym spôsobom zosmiešňuje tieto tragické, znepokojujúce alebo bolestivé témy pomocou humorných výrazov.“

Photo by Asya Cusima from Pexels

 

Účastníkmi štúdie bolo 156 dospelých mužov a žien. Ich vek bol v priemere 33 rokov, každý mal inú úroveň vzdelania.

Úlohou účastníkov bolo vyhodnotiť 12 pochmúrnych komiksov nemeckého karikaturistu Uliho Steina venovaných smrti, chorobe, zraneniam a medicíne.

Museli povedať, či je pre nich ťažké porozumieť vtipu, či je vulgárny a či považujú tmu o ktorej sa vtipkuje za zaujímavú.

Napríklad, v jednom z náčrtov lekár vysvetlí výsledky vyšetrenia tehotnej žene. „Začnime dobrými správami,“ hovorí. „Vášmu dieťaťu sa vždy podarí nájsť parkovacie miesto.“

Vedci charakterizujú humor ako „dvojkrokový proces riešenia problému“ a tvrdia, že vnímanie vtipov závisí od inteligencie.

Výsledky ukázali, že milovníci čierneho humoru sú inteligentní, neagresívni a emocionálne stabilní.

Naopak, tí ľudia, ktorým to neprišlo smiešne, vykázali nižšiu inteligenciu a vysokú mieru agresie.

Medzi účastníkmi výskumníci identifikovali tri skupiny.

Prvá skupina nemala rád čierny humor a vtipom príliš nerozumela. Ukázalo sa, že majú priemernú inteligenciu a mierny stupeň agresie. Druhá skupina tieto vtipy pochopila, ale nepovažovala ich za zábavné – ich úroveň inteligencie bola tiež priemerná, ale zároveň boli najagresívnejší.

Photo by Josh Willink from Pexels

 

A nakoniec, tretia skupina, ktorá sa zasmiala nad pochmúrnymi vtipmi a pochopila ich, mala najvyššiu inteligenciu a najnižšiu úroveň agresie.

Okrem toho, tretia skupina zahŕňala najvzdelanejších účastníkov.

Vnímanie vtipov nezáviselo od pohlavia.

Výsledky vedcov prekvapili: poznamenávajú, že predchádzajúce experimenty ukázali koreláciu medzi láskou k čiernemu humoru a tendenciou k agresii.

Vedci dospeli k záveru, že vnímanie čierneho humoru je „očividne zložitý proces spracovania informácií, ktorý závisí od kognitívnych a emocionálnych aspektov.“

Dobrá správa je, že sa nemusíte hanbiť, ak máte radi vtipy o smrti: je to len znak vysokej inteligencie!

 

zdroj: iflscience.com

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Štúdie potvrdzujú: Čierny humor obľubujú najmä ľudia s vysokým IQ”