Zákon v Turecku núti ženy, aby sa zosobášili s násilníkmi

Turecký parlament zváži návrh zákona oslobodzujúceho mužov, ktorí mali sex s dievčatami mladšími ako 18 rokov, ak sa oženia so svojou obeťou.

Tento škandalózny zákon už má prezývku „vziať si násilníka“. Vzbudili rozhorčenie obhajcov ľudských práv.

Kritici tvrdia, že takýto zákon nielenže legitimizuje manželstvá s maloletými a ich zvádzanie, ale tiež rozväzuje ruky pedofilom. Opozičná demokratická strana vyzýva vládu, aby vetovala zákon.

Podobný projekt sa v Turecku spomínal už v roku 2016 a tak ako teraz, aj vtedy čelil národnej a globálnej vlne rozhorčenia. Tento zákon ustanovoval prepustenie mužov iba v prípade, že sex bol „bez nátlaku a vyhrážania“.

 

Podobné zákony sa prijímajú v rôznych krajinách sveta – najmä na Blízkom východe a v severnej Afrike – zdanlivo s cieľom zachovať a chrániť „česť“ rodiny.

V posledných rokoch boli tieto snahy vďaka úsiliu obhajcov ľudských práv, občianskych aktivistov a zákonodarcov zrušené v Egypte, Jordánsku, Libanone, Maroku, Tunisku a Palestíne. Zdá sa však, že Turecko sa uberá opačným smerom.

Hoci podľa správy vlády z roku 2018 je plnoletosť dovŕšená 18. rokom života, za posledných 10 rokov vstúpilo do manželstva 482 908 maloletých dievčat. Podľa OSN 38% tureckých žien zažilo aspoň raz fyzické a sexuálne násilie.

V roku 2014 turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jasne vyjadril svoj postoj k právam žien. Predseda na summite v Istanbule povedal:

„Nemôžete postaviť ženy a mužov na rovnakú úroveň. Je to proti prírode.“

A v roku 2016 Erdogan vyzval každú ženu, aby porodila najmenej tri deti, pričom im pripomínal ich „povinnosť“:

„Žena, ktorá hovorí:„ Nebudem matkou, pretože pracujem,“ popiera svoju ženskosť. „Žena, ktorá sa vzdáva materstva, ktorá nie je doma, bez ohľadu na to, aká úspešná je v práci, je aj tak menejcenná a nekompletná.“

Čo si myslíte o tomto zákone?

 

zdroj foto: birgun.net

zdroj: www.independent.co.uk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Zákon v Turecku núti ženy, aby sa zosobášili s násilníkmi”