9 faktov o krajine s najšťastnejšími obyvateľmi sveta „Otcovia trávia so svojimi deťmi viac času ako matky“

Fínsko, miesto, kde žijú dochvíľni a pracovití ľudia, sa umiestnilo na prvom mieste v rebríčku najšťastnejších krajín sveta. Je to malá severná krajina, kde je populárny patriotizmus, kde 99% obyvateľstva chodí do sauny aspoň raz týždenne a jeleň sa voľne potuluje po uliciach malých miest.

Prečítajte si  niekoľko faktov o tejto prekrásnej a pokojnej krajine…

  1. Bezplatná pitná voda

Fluid Pouring in Pint GlassPexels

Fínsko sa často nazýva krajinou tisícich jazier. Tieto jazerá sa objavili v dôsledku posledného zaľadnenia, ktoré sa skončilo asi pred 10 000 rokmi. Voda v nich je taká čistá, že ju môžete piť priamo z kohútika doma a nevyžaduje si ďalšie spracovanie. Takmer každá reštaurácia vám zdarma ponúkne džbán alebo fľašu s vodou, aj keď o ňu zabudnete požiadať čašníka.

 

  1. Príspevok na dieťa sa vypláca každý rok, kým dieťa nedovŕši 17 rokov

Two Children Standing Near Concrete FencePexels

Rodičia dostávajú vo Fínsku prídavok na dieťa vo výške približne 100 EUR mesačne. Mierne sa zvyšuje pre každé ďalšie dieťa narodené do rodiny a vypláca sa až do veku 17 rokov. Tieto peniaze sa dajú minúť, ale väčšina ľudí ich radšej nevyužije a namiesto toho ich sporí, aby mohli svojmu synovi alebo dcére zabezpečiť ľahší štart do života. Navyše, hneď po narodení, rodičia dieťaťa dostávajú kartónové škatule od štátu, v ktorých je všetko potrebné pre ich potomka. Škatule obsahujú 64 rôznych položiek vrátane oblečenia, plienok, hračiek, ako aj všetky potrebné informácie o starostlivosti o novorodenca.

 

  1. Najlepšia pizza na svete

Shallow Focus Photography of Several PizzasPexels

Všetko to začalo talianskym premiérom Silviom Berlusconim, ktorý vyhlásil, že nemá rád fínske jedlo. Obzvlášť ostro hovoril o údenej zverine bez chuti a uviedol, že ju nemožno porovnať s parmskou šunkou. O tri roky neskôr Fínsko vyhralo medzinárodnú súťaž v príprave pizze, keď nechalo Taliansko za sebou a predstavilo svoju slávnu „Pizzu Berlusconi“ s jelením mäsom.

 

  1. Táto krajina je jedným zo svetových lídrov v recyklácii odpadu

Selective Focus Photography of Green-leafed PlantPexels

Fínsko sa drží obehovej ekonomiky, ktorá umožňuje využívať všetky zdroje, ktoré má spoločnosť k dispozícii, s minimálnym množstvom odpadu. 99% komunálneho odpadu sa recykluje alebo odosiela do spaľovne, ktorá následne vyrába energiu. Recykluje sa 9 z 10 plastových fliaš  a ten istý príbeh platí aj pre sklo, kde je percento recyklovaného produktu ešte vyššie.

 

  1. Dôvera verejnosti voči polícii je vysoká

Two Police Men Standing Near Another Person Beside White and Blue Police Vehicle on RoadPexels

Zvláštnosťou fínskej polície je, že sú organizačne jednotnou formáciou a nie niekoľkými samostatnými štruktúrami, ako je to vo väčšine krajín sveta. Deje sa tak s cieľom čeliť možným pokusom ktorejkoľvek skupiny vládnucich kruhov monopolizovať a ovplyvňovať políciu. Ako ukazuje prax, išlo o jedno z najlepších rozhodnutí fínskej vlády, pretože takmer 90% fínskych občanov dôveruje polícii.

 

  1. Je to prvá krajina na svete, ktorá dáva každému občanovi právo na prístup k internetu

Person Using Laptop Computer during DaytimePexels

Fínsko sa od roku 2010 stalo prvou krajinou na svete, kde zoznam občianskych práv obsahuje právo na prístup k internetu. Vláda oficiálne zaviazala dodávateľov internetu, aby obyvateľstvu poskytli vysokorýchlostný (širokopásmový) internet a aby zabezpečili, že obyvatelia, ktorí v čase prijatia zákona nemali pripojenie na internet, ho majú odteraz k dispozícii. Zatiaľ čo vlády iných krajín oficiálne nezaručujú vysokorýchlostné pripojenie kvôli strachu z pirátstva, Fínsko uznalo, že internet je predovšetkým potrebný na to, aby ľudia pracovali.

 

  1. Otcovia trávia so svojimi deťmi viac času ako matky

Smiling Man Carrying Baby on His NeckPexels

V krajine bolo schválených niekoľko zákonov, ktoré odmeňujú aktívnejšiu účasť otcov v živote ich detí. Napríklad, otcovská dovolenka môže trvať 9 týždňov a počas tohto obdobia im bude vyplatených 70% priemernej mzdy. Tým sa Fínsko stalo prvou krajinou na svete, v ktorej sa otcovia venujú starostlivosti o svoje deti.

 

  1. Bezplatné vzdelávanie

Brown and Black Wooden Chairs Inside RoomPexels

Fínske vzdelávanie si vyžaduje dobrú znalosť anglického a fínskeho jazyka, čo sa potom preukáže absolvovaním medzinárodných skúšok. Vzdelávanie vo verejných inštitúciách na školách aj na univerzitách je pre občanov EÚ bezplatné a vzdelávanie v tejto krajine sa považuje za jedno z najlepších na svete.

 

  1. Filozofia šťastia: Sisu a kalsarikännit

Woman Using Umbrella With LightsPexels

Slovo sisu nemá doslovný ekvivalent, ale často sa prekladá ako stoické odhodlanie, statočnosť a vytrvalosť. Sisu je úplný pokoj, vitálna energia, sila a emocionálna sebakontrola. Táto koncepcia prerástla do celej filozofie a stala sa pre obyvateľov krajiny 20. storočia zvláštnym spôsobom života. Sisu pri výchove detí zastáva myšlienku, že dieťa môže robiť všetko.

Chceli by ste skúsiť žiť vo Fínsku?

 

zdroj:takprosto.cc

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “9 faktov o krajine s najšťastnejšími obyvateľmi sveta „Otcovia trávia so svojimi deťmi viac času ako matky“”