Číňania vyhadzujú psov a mačky z bytov kvôli obavám z nakazenia sa Koronavírusu

The dog was thrown off a building allegedly following a virus rumour. Picture: AsiaWire/AustralscopeZdroj: AsiaWire/Australscope

Číňania uverili hoaxom, ktoré tvrdia, že koronavírusom sa môžu nakaziť od svojich domácich miláčikov.

Začalo to prípadom psa, ktorý bol vraj vyhodený z bytového domu v záhradnej oblasti Heyuan Guohe v meste Tianjin v čínskej provincii Che-pej. Miestne médiá vyhlásili, že bol vyhodený z horných poschodí bytového domu o 4.00 hod ráno. Padol rovno na okno automobilu, ktoré v rýchlosti pádu rozbil, odrazil sa a následne skončil mŕtvy na zemi vedľa auta.

V správach bolo taktiež uvedené, že buchot prebudil susedov, pretože znel ako výbuch pneumatiky. Viacerí zo susedov vyšli von, kde našli mŕtveho psa. Majiteľ psa doposiaľ identifikovaný nebol, no majiteľ poškodeného vozidla čaká na náhradu škody.

V  Šanghaji potvrdili smrť  piatich mačiek podobným spôsobom. K týmto incidentom došlo zrejme potom, čo Dr. Li Lanjuan povedal v rozhovore pre televíznu stanicu China Central Television: „Ak domáce zvieratá prišli do kontaktu s nakazenými pacientami, mali by byť v karanténe.“

kaiyanchen on Twitter

Some media in #China falsely reported that the coronavirus can be spread by pets like #cats and #dogs. The Chinese ignored the truth, they choose to kill their #pets , it have thrown out of the windows from tall buildings. #Coronavirus #ChinaPneumonia #ChinaCoronaVirus

Oficiálny internetový účet Weibo China Global Television Network chcel tieto zvesti ukončiť a tak zverejnil:
„Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že domáce zvieratá, ako sú mačky a psy, by vás mohli nakaziť koronavírusom, čo potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia.“ Organizácia odporúča si umývať ruky dezinfekčným mydlom, aby sa zabránilo prenosu ďalších baktérií medzi ľuďmi a zvieratami.

Smrteľný vírus si doposiaľ vyžiadal viac ako 300 životov. Internetom sa šíria šokujúce fotografie, ktoré zobrazujú ležiace telá obetí v uliciach mesta Wu-chan, ktoré je ohniskom vírusu. V súčasnosti sa predpokladá, že je nakazených približne 12 000 ľudí v 20 krajinách sveta.

Na celom svete boli zavedené prísne karanténne opatrenia, pričom turisti, ktorí boli prevezení z Číny, podstúpia dvojtýždňovú izoláciu vo väčšine krajín sveta. USA sa napríklad rozhodlo dočasne zamedziť vstup cudzincov, ktorí sa v nedávnej  dobe pohybovali v Číne.

Zdroj: news.com.au