Čo urobí vaša mačka, keď zomriete? Odpoveď vás prekvapí… Celá pravda o domácich miláčikoch.

Mačkám nevadí konzumovať staré ľudské mŕtvoly, zistili odborníci z Colorado Mesa University. Priťahuje ich najmä pokožka a tukové tkanivo. Vedci opísali svoje pozorovania v článku v časopise Journal of Forensic Sciences.

V Colorade existujú tzv. „farmy mŕtvol “ – špeciálne laboratóriá, v ktorých sa ľudské zvyšky rozkladajú pod dohľadom vedcov v prírode. Výskumným materiálom sú buď telá ľudí, ktorí do závetu napísali, že ho odovzdajú na vedecké účely, alebo telá, odovzdané na skúmanie od príbuzných zosnulého.

Farma je obklopená trojmetrovým plotom s ostnatým drôtom, ktorý chráni mŕtvoly pred divými zvieratami. Niekedy sa im aj napriek tomu podarí dostať sa na ich územie.

Vedci študovali snímky z bezpečnostných kamier a našli na nich dve túlavé mačky, ktoré jedli mŕtvoly.

Fotografie vedcov prekvapili – mačky sú známe ako predátori, nie ako živočíchy požierajúce mŕtvoly. Tieto mačky sa však pravidelne vracali na farmu, aby ich jedli.

Čo bolo ešte prekvapujúcejšie je fakt, že napriek širokému „jedálničku“ pozostávajúceho z viac ako 40 tiel, si mačky vybrali každá len jedno, ku ktorému sa vracali v noci, aby ho ohlodávali. Začali to robiť, keď boli telá relatívne čerstvé, a chodili k nim dlhšie ako mesiac. Obe mačky poobhrýzali telá až do kostí.

„Mačky sú veľmi vyberavé,“ uviedla Sarah Garcia, jedna z autorov štúdie. „Keď nájdu potravu, ktorá sa im páči, vrátia sa k nej.“

Jedna mačka si vybrala telo 70-ročného muža a druhá 79-ročná žena. Ako sa ukázalo, zvieratá uprednostňujú mäkké tkanivá, najmä plecia a predlaktia. Jedna z mačiek sa viac zaujímala o ľavú časť tela a prešla až do brušnej dutiny.

Vedci tvrdia, že tento prístup k jedeniu mŕtvol je častejší pre rysa a ďalšie veľké mačky. Domáce mačky sa zvyčajne zameriavajú na tkanivá tváre.

„Každý ohliadač mŕtvol alebo forenzný vedec vám povie o prípadoch, keď domáce zvieratá ohlodávali mŕtvoly svojich majiteľov,“ hovorí Melissa Connor, profesorka antropológie.

A aby sa majitelia psov netešili predčasne, treba poznamenať, že v predchádzajúcich štúdiách boli  opisované domáce psy, škrečky a vtáky, ako zvieratá, ktoré čiastočne zjedli svojich mŕtvych majiteľov.

Šokovala vás táto štúdia?

 

Photo by Vadim B from Pexels

zdroj: ekstrabladet.dk

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Čo urobí vaša mačka, keď zomriete? Odpoveď vás prekvapí… Celá pravda o domácich miláčikoch.”