Kúpili sme v Taliansku dom za 1 dolár. Toto sa stalo potom

S najväčšou pravdepodobnosťou ste sa už dočítali o domoch, ktoré je možné kúpiť v Taliansku za 1 euro. Rôzne regióny – od Sicílie po severné Alpy – ponúkajú na kúpu nehnuteľnosti za symbolickú cenu, aby zastavili odliv obyvateľstva a oživili malé dediny.

Ale chytil sa niekto na tieto lákavé ponuky? A ak áno, čo sa stalo potom?

Comune Mussomeli

Prečítajte si príbeh o tom, ako to môže prebiehať…

Mussomeli je mesto s 11 000 obyvateľmi, ktoré sa nachádza v srdci Sicílie. Je známe kulinárskymi tradíciami a stredovekou architektúrou. Jeho historické centrum s malebnými uličkami je považované za jedno z najstarších v Taliansku a je pár hodín jazdy autom od nádherného pobrežia Amalfi.

Francúzka Morgan Guillot a jej manžel boli medzi prvými obyvateľmi, ktorí reagovali na výzvu na kúpu lacného domu na Sicílii. V Mussomeli im bola ponúknutá budova s ​​rozlohou 50 metrov štvorcových s maľovanými stenami a novou vymenenou podlahou.

„Všetko, čo sme museli urobiť, bolo opraviť kúpeľňu,“ hovorí Morgan. – Sme umeleckí reštauratéri, takže sme všetku tú prácu vykonali sami. Bolo veľmi pekné vidieť, ako vzniká náš dvojizbový dom. Z domu máme nádherný výhľad na mesto – môžete ho sledovať z terasy o veľkosti 15 metrov štvorcových.“

Podľa Morgana je Mussomeli pokojným mestom, ale nie je izolované od spoločnosti, rovnako ako ostatné mestá na Sicílii. Existuje tam niekoľko obchodov, ako aj supermarkety a miesta na zábavu.

Morgane Guihot

„Môžete tu viesť skutočný mestský život. To je skvelé,“ hovorí Morgan.

Morgan Guillot tiež hovorí, že celý proces išiel oveľa lepšie, ako očakávali. Dom stále používajú ako letnú voľbu na dovolenku a učenie sa taliančiny.

Nie pre všetkých bol však návrh taký úspešný. Belgický podnikateľ Patrick Janssen teda odmietol kúpiť dom za jedno euro.

Patrick Janssen

„Ukázali mi asi 25 domov v hroznom stave. Boli tak hrozné, že moja rodina sa rozhodla pre trojizbový dom za 10 000 eur a ja som musel minúť peniaze na dodatočné opravy,“ hovorí Belgičan.

Patrick má veľkú rodinu – spolu so svojou manželkou vychovávajú päť detí. Niekoľkonásobný otec si je istý, že za dvadsať rokov budú môcť dom uviesť do perfektného stavu.

Belgický podnikateľ vysvetlil, že malé mestá na Sicílii sú skvelým miestom na únik z každodennej rutiny. Áno, a oprava budov v malom meste je lacnejšia ako v Belgicku.

Z dôvodu veľkého záujmu o domy o jedno euro boli miestne orgány nútené zostaviť zoznamy žiadateľov, ktoré uprednostňovali tých, ktorí môžu preukázať svoju príslušnosť ku komunite – najmä tých, ktorí tu mali predkov alebo príbuzných.

Túto príležitosť dostala finančná analytička z Chicaga, Meredith Tabboneová, ktorej predkovia pochádzajú zo sicílskeho mesta Sambuca. Dostala dom so záhradami v arabskom štýle.

Meredith Tabbone

Ďalším 16 kupcom sa taktiež podarilo dokázať svoju príslušnosť k miestnej komunite.

„Môj starý otec emigroval zo Sambucy do USA. Vždy som chcela preskúmať Sicíliu, ale predtým som nemala príležitosť navštíviť svoju vlasť,“ hovorí Meredith.

Žena zaplatila za dom 5 555 eur, pretože kvôli zvýšenému dopytu radnica prestala predávať domy za nič.

„Keď som si dom kúpila, nemohla som ho osobne skontrolovať, pretože som si zlomila členok. Dom je však oveľa lepší, ako som predpokladala – prekvapil ma najmä balkón,“ uviedla Američanka.

Meredith hovorí, že hoci v dome nie je žiadna elektrina alebo voda, je to ako čisté plátno, ktoré je potrebné pomaľovať. Teraz má obyvateľka Chicaga v pláne získať talianske občianstvo a zariadiť dom podľa svojich predstáv, kde potom bude žiť počas staroby.

Zdá sa, že Sicília sa stáva skutočným útočiskom pre cudzincov!

 

zdroj: edition.cnn.com