Uvažujete o predčasnom dôchodku? Toto musíte splniť!

Počas minulého roku bola najviac rozoberanou témou zastropovanie dôchodkov. Rozvýrilo to búrlivé diskusie nie len v parlamente ale aj medzi občanmi. Nakoniec sa dôchodkový vek od tohto roku predĺži o niekoľko dní aj mesiacov. Po novom je tak zastropovaný vek odchodu občanov Slovenskej republiky do dôchodku do veku 64 rokov.

 

Grayscale Photo of Man Wearing Coat Holding Cane

Zdroj: pexels.com

 

S výhodou prichádzajú aj riziká

No občania môžu využiť možnosť požiadať o takzvaný predčasný dôchodok. No s týmto úkonom prichádzajú aj zmeny. Do predčasného dôchodku odísť môžete 2 roky pred dovŕšením dôchodkového veku. Podmienkou je iba to aby ste boli dôchodkovo poistený aspoň v trvaní 15-tich rokov. Čo sa týka výšky vyplácanej sumy, bude krátená o 12,5% oproti klasickému starobnému dôchodku. Napríklad, ak by Váš starobný dôchodok predstavoval 550€ a tým. Že odídete do dôchodku predčasne sa Vám vyplácaná dávka upraví na sumu 480€. No bohužiaľ, táto suma sa neupraví ani po tom čo dôchodkový vek dovŕšite.

Rozmýšľate o predčasnom odchode do dôchodku? Boli by ste ochotný sa vzdať 12,5% z vyplácanej dávky kvôli dvom rokom?

zdroj:hitky.sk

 

Zaujal vás článok, ktorý ste práve čítali? Budeme radi, ak ho podporíte lajkom, zdieľaním alebo komentárom. Je to najlepší spôsob, ako zadarmo podporiť portál mysmezeny.sk, aby sme mohli aj naďalej pre vás pripravovať skvelé články. Ďakujeme 🙂

0 replies on “Uvažujete o predčasnom dôchodku? Toto musíte splniť!”