V Kórei sa mama stretla svojou mŕtvou dcérkou prostredníctvom virtuálnej reality

V populárnom juhokórejskom programe „Stretnutie s tebou“ ukázali špeciálny prípad, v ktorom sa účastníčka menom Chang Chi-sung „stretla“ s dcérou, ktorá zomrela na chorobu vo virtuálnej realite.

7-ročná Nayeon zomrela v roku 2016 na leukémiu.

Pre Chiang Chai Sen to bola ťažká rana. Dala si urobiť tetovanie s menom svojej dcéry a vložila jej popol do prívesku, ktorý má neustále na krku.

Tím odborníkov strávil viac ako osem mesiacov pokusom detailne vytvoriť dievča vo virtuálnej realite: vzhľad, hlas, výrazy tváre. Autori programu použili technológiu snímania pohybu, aby bolo to stretnutie čo najrealistickejšie.

„Stretnutie“ Chiang Chai Sen a Nayeon sa konalo vo virtuálnom parku, kde sa prechádzali ako v skutočnom živote.

Matka si nasadila okuliare na virtuálnu realitu a špeciálne rukavice na prenos dotykov. Prostredníctvom týchto okuliarov sa premiestnila do parku, kde na ňu Nayeon čakala. Mohli sa spolu porozprávať – programu sa podarilo oživiť hlas zosnulého dievčaťa.

„Kde si bol, mami? Myslela si na mňa?“ – spýtalo sa dievčatko.

„Myslela som o teba celé tie roky,“ odpovedala Chang Chi-sung.

„Naozaj mi chýbaš, mami.“

„Aj ty mne.“

Spočiatku sa Jang Sung Sen neodvážila dotknúť virtuálnej dcéry, ale potom to skúsila. Keď vzala Nayeonovu ruku, hneď sa rozplakala. Všetko to sledoval aj jej manžel a ich ďalšie dve deti.

Potom sa park zmenil na miesto, kde dievčatko oslavovalo svoje narodeniny. Sfúkla sviečky a želala si, aby jej matka nikdy plakala.

Žena opísala svoje dojmy zo stretnutia na svojom blogu:

„Možno je to raj. Videla som dcérku, ktorá sa so mnou rozprávala s úsmevom na tvári. Bol to veľmi krátky, ale zároveň veľmi krásny okamih. Je to akoby som mala sen, o ktorom som vždy snívala.“

[VR휴먼다큐멘터리 – 너를 만났다] 세상 떠난 딸과 VR로 재회한 모녀 | „엄마 안 울게. 그리워하지 않고 더 사랑할게“ (ENG/SPA subbed)

기억 속, 그리운 누군가가 있나요? 네 아이의 엄마였던 장지성 씨는 3년 전 가을, 일곱살이 된 셋째 나연이를 떠나보냈다. 그리고 오늘 VR(가상현실) 기술을 통해 나연이를 다시 만난다. 과연 엄마는 나연이를 놓아줄 수 있을까? #VR #휴먼다큐멘터리 #너를만났다 #나연이

„Virtuálna reality show“ spôsobila v Kórei zmiešané reakcie. Niektorí obdivovali prebudenie emócií pomocou počítačovej technológie. Stretnutie s dcérou vo virtuálnej realite dojalo matku a dalo jej niečo, o čom mohla len snívať.

Iní pochybujú o etike takýchto experimentov a pripomínajú známy seriál „Black Mirror“. Stále ide o novú oblasť technológie a nikto nevie, čo možno očakávať, keď sa stane masovou.

Čo si o tom myslíte vy?

 

zdroj:boredpanda.com