VIDEO: Nešťastný osud jelenčaťa, ktoré hľadalo ochranu pred vlkom v zaľudnenej oblasti

Na facebookovej stránke Štátne lesy TANAP-u sa objavilo veľmi smutné video. To zachytáva útok vlka na bezbranné jelenča v blízkosti zastávky elektrických železníc v Hornom Smokovci. Na tom by nebolo nič nezvyčajné keby sa to neudialo za bieleho dňa v intraviláne. No vlk nakoniec svoju korisť nezožral, keďže ho vyrušila prichádzajúca električka. Uhynuté zviera sa ešte v posledných sekundách snaží cez koľajnice odtiahnuť no nepodarilo sa to a zviera tam nechal.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Stopy vlka smerovali cez neďalekú cestu, kde ho takmer zrazil autobus. „Je to dosť veľké prekvapenie, aj keď vtedy, keď vlk ženie zver, sa stáva, že zver prichádza až k ľuďom a tam hľadá záchranu, ale toto bolo dosť netradičné. Zrejme vlk v zápale lovu nevnímal okolie, a už keď ulovenú korisť mal pred sebou, tak sa jej nechcel vzdať a snažil sa ju odtiahnuť cez to koľajisko,“ konštatuje Jozef Hybler, zoológ ŠL TANAP-u.

 

Lesníci sa domnievajú, že ide o vlka-samotára alebo o chorého jedinca, ktorý stratil svoju prirodzenú plachosť.  „Napriek tomu, že vlk je dosť plachá šelma, tak tu poprel všetky pravidlá a vystavil sa riziku blízkosti jeho odvekého nepriateľa – človeka,“ dodáva zoológ Hybler. Sám tvrdí, že počas jeho 12-ročnej praxe sa s takýmto prípadom nestretol. No na druhej strane lesníci takéhoto jedného jedinca evidujú. Neraz tak zaútočil na ovce a objavil sa na nezvyčajných miestach.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Riaditeľ Správy TANAP-u, Pavol Majko, upozorňuje miestnych obyvateľov aby neprikrmovali divokú zver, ktorú tak lákajú do intravilánu. Divoká zver tak priláka so sebou aj ich prirodzených predátorov v domnienke, že sa ruchu mesta zľaknú. No nie vždy to takto býva ako môžete vidieť na videu. Video však nie je vhodné pre slabé povahy.

Security Check Required

No Description

zdroj:refresher.sk