Zabudnutý lekár zachránil tisíce životov vďaka mrkvovej polievke. Jeho príbeh je neuveriteľný

Meno Ernst Moro Vám pravdepodobne nie je určite známe. Je to možno aj tým, že v knihách sa o ňom veľa nedočítate a ani o ňom neuvidíte filmy v televízii. No doktori tohto Rakúskeho pediatra poznajú ako význačného špecialistu, ktorého objavy pomohli zachrániť tisícky detí a v medicíne sú stále používané.

 

Ernst Moro sa narodil v roku 1874 v Ľubľane (Slovinsko), ktorá bola súčasťou vtedajšieho Rakúsko-Uhorska. Študoval na univerzite v Grazi (Rakúsko) a neskôr sa stal profesorom pediatrie na Heidelbergskej univerzite v Nemecku. Pediatria sa v tom čase ešte len vyvíjala ako nezávislý odbor medicíny v Európe. Úmrtnosť detí bola vtedy veľmi vysoká, dosahujúca pomaly až 25%. Jedným z dôvodom úmrtia tisícok detí bola hnačka. Doktor Moro však našiel spôsob ako tieto deti zachrániť a jeho liek bol jednoduchý no geniálny zároveň

 

The Story of a Humble Doctor Who Saved Thousands of Babies With His Carrot Soup

Zdroj: Wikimedia Commons

 

Ernst Moro navrhol deťom podávať mrkvovú polievku pripravenú podľa jeho vlastného receptu. Na Morovu mrkvovú polievku potrebujete len 3 ingrediencie:

  • 500 gramov mrkvy
  • vodu
  • soľ

Predtým ako začnete polievku variť, očistite a umyte mrkvu, ktorú potom dáte do vriacej vody a varíte až kým nezmäkne. Uvarenú mrkvu potom pretlačíte cez sitko a do zmesi pridáte vodu aby sa celkový objem rovnal jednému litru. Na záver pridáte štipku soli.

 

Ilustračné foto

Zdroj: pexels.com

 

Zistilo sa, že táto jednoduchá polievka zastavila hnačku u detí, dokonca aj v tých najhorších prípadoch a tak zachránila tisícky detí. Neskôr štúdie poukázali na, že oligosacharidy, ktoré sa nachádzajú v tejto mrkvovej polievke zabraňujú baktériám zachytávať sa na stenách čriev čím sa zastavila hnačka. Časom bol tento liek nahradený antibiotikami a liekmi proti hnačke no v minulosti táto polievka výrazne zvýšila mieru prežitia u detí.

 

Odhliadnuc od jeho život zachraňujúcej mrkvovej polievky, existuje mnoho iných jeho objavov, ktoré sa stali medzníkom modernej pediatrie.

 

 

  • Objavil takzvaný Morov reflex, ktorý pomáha odhaliť detskú mozgovú obrnu u detí
  • Zaviedol pojem “prvý trimester” a popísal základné znaky tohto obdobia tehotenstva
  • Vyvinul jednoduchý kožný test na tuberkulózu, ktorý sa používal až do 60. rokov minulého storočia
  • Zistil, že telá dojčených detí bojujú s baktériami efektívnejšie v porovnaní s deťmi, ktoré boli prikrmované pomocou fľaše

Doktor Moro ukončil svoju kariéru na Heidelbergskej univerzite v roku 1936 a pracoval ako súkromný pediater až do roku 1948.

 

Počuli ste už niekedy o doktorovi Morovi a jeho zázračnej polievke?