Hlavné mesto Chorvátska zasiahlo silné zemetrasenie. Veľa budov je úplne zničených

Chorvátskom otriaslo silné zemetrasenie, ktoré malo ničivé dôsledky najmä v hlavnom meste. Zemetrasenie spôsobilo rozsiahle škody a paniku. Európska seizmologická agentúra EMSC uviedla, že zemetrasenie malo magnitúdu 5,3 a zasiahlo širokú oblasť severne od hlavného mesta Záhrebu o 6:23.

vjerana on Twitter

There was an earthquake here in Croatia a few moments ago.

V neskorších ranných hodinách boli zaznamenané najmenej ďalšie dva zametrasenie. Epicentrum bolo 7 kilometrov severne od Záhrebu na rozlohe 10 kilometrov. Krátko po zametraseniach boli zastavené dodávky energií. Hlásených bolo aj niekoľko požiarov. Svedkovia tvrdia, že niekoľko budov má prasknuté steny a poškodené strechy. Ulice v centre sú momentálne posiate troskami.

Media Servis on Twitter

Posljedice potresa u Zagrebu

Záhrebská katedrála je poškodená rovnako ako mnohé iné historické budovy. Jeden z vrcholov dvoch veží sa dokonca zrútil.  Chorvátska vláda uviedla, že v krajine došlo k zraneniam, ale neposkytli žiadne ďalšie informácie. Podľa tlačovej agentúry Hina, citujúcej vedúceho pohotovosti v Záhrebe, vypadlo dieťa na ulicu po tom, čo sa časť strechy jeho domu zrútila. Agentúra nešpecifikuje rozsah jeho zranení. Hasiči v chorvátskom hlavnom meste oznámili, že niekoľko ľudí je uväznených vo svojich polorozpadnutých domovoch. Zemetrasenie zasiahlo oblasť, ktorá je čiastočne uzavretá pre obavy z rozšírenia koronavírusu.

,,Zachovajte si odstup. Nezhromažďujte sa. Čelíme dvom vážnym krízam, zemetraseniu a epidémii,“ uviedol minister vnútra Davor Bozinovic. Chorvátska vláda vyzvala svojich občanov, aby „zostali v pokoji“ a „udržiavali si odstup“.

Vlada Republike Hrvatske on Twitter

Apeliramo na građane Grada Zagreba koji su nakon potresa izašli van, DRŽITE RAZMAK! Znamo da ste uznemireni ali imajte na umu situaciju u kojoj se svi nalazimo. Pratite upute gradskih službi i nadležnih institucija, ali prije svega, još jednom, RAZMAK! @koronavirus_hr #Covid_19

 

Reportérka AFP Neven Horvat prezradila: ,,Toto je naozaj tá posledná vec, ktorú sme okrem koronavírusu potrebovali. Bolo to poriadne silné zemetrasenie.“

Zdroj: euronews.com